سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ - 3 Oct 2023
تاریخ انتشار :
شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۴ / ۱۱:۲۲
کد مطلب: 33286
۱

فریاد مسئولان آموزش و پرورش و گوش‌ ناشنوای کاسبان کتاب

به گزارش مهر، طبق آیین نامه «ساماندهی منابع آموزشی و تربیتی» که در سال ۱۳۸۸ به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش رسید، سازمان پژوهش و برنامه ريزي آموزشی ماموريت دارد تا همه مواد و رسانه هاي آموزشی، بسته آموزشي، نرم افزارهاي آموزشی، رسانه هاي الکترونيکی، چند رسانه اي، کتاب هاي راهنماي معلم را بررسي کرده و بر آنها مُهر تاييد بزند و نهادهاي فرهنگي، وزارت ارشاد و بدنه آموزش و پرورش ملزم به اجراي اين مصوبه هستند.

با وجود این آیین نامه؛ فریاد انتقاد مسوولان آموزش و پرورش سال ها است که به گوش بخش بازرگانی و کاسبان کتاب کمک آموزشی نمی رسد و همچنان این کتاب های  تأييد نشده و غير‌مجاز در صداو سیما  تبلیغ می شود و با شروع سال تحصیلی شکل جدی تری به خود می گیرند و کتاب های کمک آموزشی  با نام های جدیدتر نیز به چشم می خورد.

این روزها جدا از تبلیغات تلوزیونی در بيلبوردهاي شهر نیز تبلیغ های رنگی کتاب های کمک آموزشی به صورت وسیع دیده می شود، تبلیغات به گونه ای است که اگر دانش آموزان تهیه کنند معجزه ای در وضعیت تحصیلی آنان رخ می دهد.

رسانه ملی از تبلیغ محصولات آموزشی بدون مجوز خودداری کند

حجت الاسلام محی الدین بهرام محمدیان در گفتگو با مهر درباره تبلیغ کتاب های کمک آموزشی در مدارس و صدا و سیما، می گوید: هر نوع کتابی که در جشنواره سامان بخشی مورد تایید قرار می گیرد تبلیغ و ترویج آن قانونی است باید دید کتاب های ناشرانی که در مدارس تبلیغ می شود آیا تایید شده است یا خیر.

وی افزود: معمولا کتاب های کمک آموزشی برخی از ناشران که در مدارس تبلیغ می شود مورد تایید نبوده و غیر قانونی است.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی درسی بیان کرد: بخشنامه ای به مدارس درباره ممنوعیت تبلیغ کتاب های کمک آموزشی تایید نشده ابلاغ شده است و هر مدرسه ای طبق بخشنامه عمل نکند با آن مدرسه برخورد خواهد شد.

معاون وزیر آموزش و پرورش همچنین با انتقاد از تبلیغ کتاب های کمک آموزشی در صدا و سیما، تصریح کرد: با توجه به اینکه صدا و سیما از سوی مردم به عنوان یک مرجع مناسب تبلیغی شناخته می شود و مردم به آن اطمینان دارند لازم است که این رسانه در زمینه معرفی منابع آموزشی توجه بیشتری کند.

محمدیان با بیان اینکه رسانه ملی از تبلیغ محصولات آموزشی بدون مجوز خودداری کند، بیان کرد: تبلیغ برخی محصولات آموزشی که فاقد مجوزهای لازم هستند در صدا و سیما باعث خواهد شد دانش‌آموزان بدون پشتوانه کافی علمی مراتب درسی را طی کنند.

وی ادامه داد: مسئولان آموزش و پرورش سال هاست از تبلیغ کتاب های کمک آموزشی در رسانه ملی انتقاد دارند اما در مقابل صدا و سیما در این سال ها نه تنها تبلیغ کتاب های کمک آموزشی را ممنوع نکرده است بلکه با آغاز سال تحصیلی پخش تبلیغات این دسته از کتاب ها در رسانه ملی افزایش یافته است.

سال ها است این رویه تکرای و جنگ آموزش و پرورش با صداو سیما ادامه دارد و همیشه رسانه ملی در مقابل انتقادهای مسوولان وزارت آموزش وپرورش سکوت کرده است اما در عین حال رویه خود را در تبلیغات کتاب های غیر استاندارد در شکل و رنگ های مختلف  ادامه  می دهد.

مسئولان آموزش و پرورش نیز تاکنون با تاکید بر غیر قانونی بودن این تبلیغات تنها به انتقاد کردن و نامه زدن به رییس صدا و سیما اکتفا می کنند.

مولفان کتب کمک آموزشی غیر استاندارد درک درستی از کتاب های درسی ندارند

یک کارشناس آموزشی به خبرنگار مهر درباره معایب و مزایای استفاده دانش آموزان از این کتاب ها می گوید: اگر خوشبینانه نگاه کنیم، برخی از دانش آموزان به دلیل اینکه معلم به خوبی نمی تواند مطالب را ارایه دهد از کتاب های کمک آموزشی استفاده می کند و هنگامی که در منزل هستند به معلم دسترسی ندارند به سراغ این دسته از کتاب ها می روند اگر اینگونه باشد خوب است.

وی افزود: اما مشکل بزرگ کتاب های کمک آموزشی این است که دانش آموزان پاسخ تمرینات کتاب را از روی این کتاب ها کپی برداری می کنند در حالی که هیج یک از پاسخ ها را یاد نگرفته اند. این مسئله موجب می شود تا دانش آموزان تنبل شوند و خود به دنبال حل مسائل نروند.

این معلم با سابقه می گوید: یک موسسه آموزشی طی سه ماه به صورت فشرده تمام کتاب های مقاطع تحصیلی را تهیه کرده است و این مسئله نشان می دهد فقط هدف، پول اندوزی بوده است.

شیخی یگانه با بیان اینکه خیلی از مولفان کتاب های کمک آموزشی غیر استاندارد درک درستی از کتاب های درسی ندارند و تالیف می کنند گفت:هدف ارتقای سطح آموزش در نظام آموزش و پرورش نیست بلکه نگاه اقتصادی دارند.

این معلم با سابقه بیان کرد: اگر کتاب های کمک آموزشی مکمل کتاب های درسی باشد خوب است اما اگر کتاب های کمک آموزشی از فلسفه کتاب های درسی و معیار های آموزش و پرورش جدا باشد دانش آموزان را دچار اختلال یادگیری می کند.

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

فتحی آشتیانی: نباید دانشجویی بدون کنکور وارد رشته روانشناسی شود
انواع قلدری در مدرسه و نشانه‌های آن در کودکان را بشناسید
آئین معارفه رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برگزار شد+تصاویر
کلینیک روانشناسی چیست؟
آداب حرف زدن با تلفن که باید بلد باشیم
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
نبود اضطراب مسئله ساز است،کمی اضطراب ارزش انطباقی دارد و اضطراب فراوان خرابی به بار می آورد.