يکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ - 28 Nov 2021
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۴ / ۱۷:۴۳
کد مطلب: 33542
۱
عضو انجمن پزشکان عمومی ایران:

وزارت بهداشت نام «پزشک خانواده» را مصادره کرده است

به گزارش مهر، دکتر مسعود جوزی با اشاره به مصاحبه‌های پی‌درپی مسوولان وزارت بهداشت در روزهای اخیر گفت: وزارت بهداشت دو سال فرصت داشت تا زیرساخت‌های پزشک خانواده را فراهم کند ولی حالا دارند تجهیز مراکز بهداشت حاشیه شهرها یا ساخت درمانگاه‌های تخصصی و فوق‌تخصصی را به‌عنوان اجرای پزشک خانواده در شهرها تبلیغ می‌کنند.

وی با اشاره به مصاحبه اخیر وزیر بهداشت، گفت: این‌که آقای وزیر اعلام می‌کنند طرح پزشک خانواده شهری در قالب طرح جامع خدمات سلامت در حاشیه شهرها اجرایی می‌شود بیشتر شبیه یک شوخی است. مگر می‌شود این طرح جامع را با فقط سه پزشک عمومی به‌ازای هر ۴۵ یا ۵۰ هزار نفر اجرا کرد؟ اینکه فقط می‌شود ماشین ارجاع برای همکاران متخصص؛ تازه اگر این همکاران با وجود بدحسابی‌های اخیر وزارتخانه و بیمه‌ها حاضر به همکاری بشوند.

جوزی افزود: اعلام این‌که طرح حاشیه شهرها همان طرح پزشک خانواده است به‌نوعی کشیدن سوت پایان برنامه تحول نظام سلامت است. اعلام این است که برنامه تحول تمام شد، یعنی سفره‌ای چیده بودیم و جمع شد، یعنی همه منابع کلان این دو ساله را در بخش‌های تخصصی و بیمارستانی هزینه کرده‌ایم و برای اجرای پزشک خانواده دیگر چیزی باقی نمانده است، همین طرح‌های مشابه را تحویل بگیرید!

عضو انجمن پزشکان عمومی با بیان این‌که راه‌اندازی درمانگاه‌های تخصصی ارزان‌قیمت انحراف از نظام ارجاع و اسراف منابع ملی است، گفت: وقتی معاون درمان وزارت بهداشت از راه‌اندازی ۲۵۰ پلی‌کلینیک با ۱۰ هزار پزشک متخصص تا سال آینده خبر می‌دهد به این معنی است که پیشگیری و طب پایه را کنار گذاشته‌اند و با این هزینه گزاف که معلوم نیست چگونه بتوانند از پس ادامه آن برآیند، دارند پول نفت را به یارانه‌ ویزیت‌های تخصصی و سی‌تی اسکن و ام‌آرآی تبدیل می‌کنند.

جوزی در توضیح گفت: می‌گویند داریم درمانگاه‌های تخصصی با ویزیت سه هزار تومانی می‌‌سازیم تا مراکز ارجاعی برای سطح دو درمان فراهم شود. از رواج فرهنگ تخصص‌گرایی در این درمانگاه‌ها و افت کیفیت خدمات در اثر افزایش مراجعات هم که بگذریم، با این استدلال دارند برای خانه‌ای که هنوز نساخته‌اند، سقف می‌زنند. یعنی هنوز پایه را نساخته دارند روی آسمان سقف می‌زنند. هنوز چند روز از حضور رییس سازمان جهانی پزشکان خانواده (WONCA) در ایران نمی‌گذرد. کاش از ایشان می‌پرسیدند در سایر کشورها هم پزشک خانواده را با راه‌اندازی درمانگاه‌های تخصصی شروع کرده‌اند.

وی در پایان با بیان اینکه این حرف‌ها شاید فقط برای ارایه گزارش‌های رسمی و اداری مناسب باشد، گفت: در حال حاضر هم جامعه پزشکی و هم بخش زیادی از مردم با طرح پزشک خانواده آشنا هستند و نمی‌شود نسخه مشابه تقلبی آن را به نظام سلامت قالب کرد. ضمن این‌که مجلس هم حتماً نظارت خواهد کرد پولی که باید برای استقرار نظام ارجاع و طرح پزشک خانواده صرف می‌شد در چه راهی خرج ‌شده است

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

درون سازی و برون سازی از دیدگاه پیاژه
این موارد نشان می‌دهد شما افسرده‌اید
بحران ‌خاموش در بین مردان!
عادتهای روا‌نشناختی رایج که عملکرد ذهنی و هوش را دچار اختلال می‌کند
قوانین تلویزیون دیدن کودکان چیست؟
چرا برخی مردان دست به خشونت علیه زنان می‌زنند؟
احتمال اختلال اضطراب در مبتلایان به بیش فعالی ۴ برابر بیشتر است
زبان بدن تا چه اندازه در ارتباط تاثیرگذار است؟
هرگز این جملات را به فرد مضطرب نگویید
راهنمای درمان و نمونه‌های بالینی DSM-5 برای سلامت روان کودکان
مراحل مهم و اساسی برای گذر آسان از یک رابطه ناسالم
راز علاقه مادربزرگ‌ها به نوه‌ها چیست؟
برای اینکه دوستت داشته باشم و به تو احترام بگذارم، مجبور نیستم با تو هم عقیده باشم.