پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - 2 Feb 2023
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۴ / ۱۳:۵۳
کد مطلب: 33588
۱

پیاده‌روی و افکار مثبت دو راهکار کنترل استرس

پیاده‌روی و افکار مثبت دو راهکار کنترل استرس
استاد دانشگاه لاوال کانادا گفت: ورزش به‌ویژه پیاده‌روی روزانه و داشتن افکار مثبت دو راهکار مهم کنترل و کاهش استرس به شمار می‌روند.

به گزارش فرهنگ نیوز، پروفسور محمدرضا صادقی در "همایش آموزش عملی تنش‌زدایی برای کنترل استرس" در مشهد افزود: استرس یک واژه کلی است که بیشتر جنبه فیزیکی و جسمانی دارد و به دو بخش خوب و بد تقسیم بندی می‌شود.

وی گفت: در روانشناسی وقتی از استرس صحبت می‌شود منظور استرس بد است، افکار منفی باعث اضطراب، هیجانات و احساس‌های منفی در فرد می‌شوند در حالی که با آرامش و فکرهای مثبت می‌توان استرس را کنترل کرد.

این استاد دانشگاه افزود: آرامش مقوله فردی است لذا افراد می‌توانند روی خودشان کار کنند و اضطراب و استرس‌هایشان را کنترل نمایند.
وی ادامه داد: اضطراب بالا و داشتن آرامش رابطه معکوس دارند به‌طوری که هرچه اضطراب بالاتر رود، آرامش پایین‌تر می‌آید و زمانی که آرامش بالایی داریم، روی خودمان کنترل داریم و اضطراب به‌مراتب پایین‌تر می‌آید.

استاد دانشگاه‌های لاوال و فونکتون کانادا ادامه داد: برای این که زندگی خوبی داشته باشیم، باید بتوانیم استرس‌های روزمره را کنترل کنیم و تکنیک "تنش‌زدایی تدریجی ماهیچه‌ای" یکی از راهکارها در این زمینه است.
وی با آموزش این تکنیک به شرکت کنندگان در همایش گفت: تکنیک تنش‌زدایی تدریجی و ماهیچه‌ای یکی از روش‌های طبیعی تنش‌زدایی است و با اجرای این تکنیک یک نوبت در روز می‌توان استرس‌ها را به کنترل در آورد.

وی تنفس عمیق را یکی از ارکان تکنیک فوق عنوان و تأکید کرد: در تنفس عمیق انجام دم به‌مدت دو ثانیه، نگه‌داشتن تنفس به‌میزان دو ثانیه و بازدم به‌مدت چهار ثانیه طول می‌کشد.
وی ادامه داد: با اجرای تکنیک مزبور ماهیچه‌های مختلف بدن شامل گردن، دست، شانه، انگشتان، شکم، کمر، صورت، ران، چشم و کف دست منبسط شده و استرس‌ها کاهش می‌یابند. همایش آموزش عملی تنش‌زدایی برای کنترل استرس به‌همت انجمن روانشناسی خراسان رضوی و دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

افراد مبتلا به اوتیسم درد را شدیدتر احساس می کنند!
عادات روزانه کارشناسان حوزه شادی
چرا نمی‌توانیم تمرکز کنیم؟
مزایا و معایب زندگی با خانواده همسر
اعتیاد تکنولوژیک؛ گزارشی پیرامون اعتیاد به تلفن همراه,
روان خود را با چه کسی خوب کنیم؟
آیا مادری‌کردن می‌تواند نوعی طغیان باشد؟
اضطراب وجودی و روانشناسی وجود نگر
عملکرد نورون‌های آینه‌ای در زندگی  
درمان وابستگی شدید کودک به مادر
چگونگی مراقبت از دانش آموزان در برابر آسیب های اجتماعی
چرا باید عزت نفس داشته باشیم؟
هرگز با آدم نادان مجادله نكنيد، تماشاگران ممكن است نتوانند بين شما را تشخيص دهند