جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ - 29 Sep 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۶ آبان ۱۳۹۴ / ۱۲:۲۴
کد مطلب: 33700
۰

توزیع "بوپرنورفین نالوکسان" فقط در مراکز ترک اعتیاد

به گزارش ایسنا، پرویز افشار درباره سرانجام استفاده از بوپرنورفین در عرصه درمان اعتیاد و توزیع آن در داروخانه‌ها اظهار کرد: یک ماه و نیم تا دو ماه پیش از سوی مدیرکل نظارت بر مواد مخدر وزارت بهداشت و درمان بخشنامه‌ای مبنی بر عرضه بوپرنورفین با نام تجاری سابوکسون و اوکسی کدون در داروخانه‌های منتخب صادر شده بود.

وی افزود: با توجه به اینکه امکان نشر و سوءاستفاده از این داروها وجود دارد، ستاد مبارزه با مواد مخدر با درایت و رایزنی با وزارت بهداشت چهار جلسه برگزار کرد و در نهایت موضوع به کمیته درمان ستاد محول شد. در کمیته درمان، دو تصمیم درباره این دو دارو گرفته شد.

به گفته معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر مقرر شد از آنجا که داروی اوکسی کدون اثر درمانی اعتیاد ندارد، صرفاً در داروخانه‌های منتخب بیمارستان‌های دولتی و مورد تایید وزارت بهداشت توزیع شود که این ارائه بر اساس پروتکل بسیار سختگیرانه مورد تایید غذا و دارو و معاونت درمان وزارت بهداشت تدوین می‌شود، البته توزیع باید با تضمین نسبی مبنی بر آنکه نشر حداقلی باشد و صرفا برای موارد ضد درد انجام شود تا شاهد تجربه مشابه با ترامادول نباشیم، صورت گیرد.

افشار ادامه داد: نگران نشت و ایجاد نوع جدیدی از اعتیاد از طریق اوکسی کدون بودیم. وی درباره بوپرنورفین نیز گفت: داروی بوپرنورفین نالوکسان به عنوان دارویی با تاثیر ضد دردی در هیچ کجای جهان استفاده نمی‌شود اما اثر درمانی اعتیاد دارد. در حال حاضر هم بوپرنورفین در مراکز درمانی وجود دارد اما بوپرنورفین نالوکسان وجود نداشت. مصوبه کمیته درمان این است که علاوه بر مراکز سرپایی درمان اعتیاد این دارو در تعداد قابل توجهی کمپ و مراکز اقامتی که داریم نیز توزیع شود.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکتهای مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: این مراکز از طریق روش‌های غیردارویی بیماران را درمان می‌کنند اما در همه جای دنیا اثبات شده است که اگر سم زدایی با دارو انجام شود و ادامه درمان برای پیشگیری از عود در مراکز اقامتی دنبال شود توفیق بالاتر خواهد بود. از سوی دیگر چون اینها نیازی به وزارت بهداشت و بهزیستی نداشتند و با روش های بسیار سخت سم زدایی می کردند، امکان اینکه تعدادی بروند و مرکز غیرمجاز بزنند وجود داشت.
افشار افزود: مکانیسمی که ما طراحی کردیم این است که مراکز اقامتی که اغلب از بهزیستی مجوز دارند بیشتر از بوپرنورفین نالوکسان استفاده کنند و این دارو در اختیار این مراکز قرار گرفته و در اختیار داروخانه‌ها نباشد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

کلینیک روانشناسی چیست؟
آداب حرف زدن با تلفن که باید بلد باشیم
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
طوری زندگی كن كه اسمت با جسمت زیر خاك نرود