شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ - 2 Dec 2023
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۴ / ۰۸:۳۸
کد مطلب: 33742
۰

در اجلاس روسای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه چه گذشت؟

دکتر سید احمدرضا خضری در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اجلاس روسای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه که در روسیه برگزار شد، گفت: پیشنهاد اولیه برگزاری نخستین اجلاس روسای دانشگاه‌های برتر و بزرگ ایران با مشارکت اتحادیه دانشگاه‌های برتر روسیه توسط دکتر شادونیچی، رییس دانشگاه دولتی مسکو در زمانی که به ایران سفر کرده بود، مطرح شده و مورد استقبال قرار گرفت، این اجلاس روز چهارشنبه 6 آبان‌ماه به میزبانی دانشگاه دولتی مسکو در روسیه برگزار شد.

 

وی با اشاره به برگزاری اجلاس 13 دانشگاه برتر کشور که هرچند ماه یکبار برگزار می‌شود، گفت: دبیرخانه اجلاس دانشگاه‌های برتر کشور در دانشگاه تهران تشکیل شده و همان زمان که پیشنهاد اجلاس دانشگاه‌های برتر تهران و روسیه مطرح شد، دبیرخانه اجلاس دانشگاه های برتر کشور موضوع را پیگیری کرد و خوشبختانه و با همکاری نهادهای مرتبط این مهم به ثمر نشست.

مشاور رییس دانشگاه تهران در مورد دانشگاه‌های شرکت کننده در این اجلاس، توضیح داد: در این اجلاس که در کتابخانه مرکزی دانشگاه دولتی مسکو برگزار شد، روسای 10 دانشگاه ایران شامل دانشگاه‌های تهران، صنعتی شریف، شهید بهشتی، علامه طباطبایی، علم و صنعت، صنعتی خواجه‌نصیر، مشهد، تبریز، شیراز و اصفهان حضور داشته و با روسای 19 دانشگاه بزرگ روسیه دیدار کردند. همچنین در این اجلاس دکتر تسلیمی،قائم مقام وزیر علوم، معاون وزیر علوم و تحقیقات روسیه، رئیس کمیسیون آموزش عالی دومای روسیه و سفیر ایران در روسیه شرکت و سخنرانی کردند.

 

دکتر خضری در مورد مباحثی که در این اجلاس مطرح شد، اظهار کرد: در این اجلاس پرفسور سادو نیچی که میزبان این اجلاس بود، اجلاس مذکور را مهم و تاریخی ارزیابی کرد و گفت برای نخستین بار است که بین دو کشور ایران و روسیه نشست علمی در این سطح برگزار می‌شود و امیدواریم ادامه داشته باشد. همچنین دکتر نیلی رییس دانشگاه تهران به نمایندگی از روسای دانشگاه‌های برتر ایران ضمن سپاسگزاری از دانشگاه مسکو و مسئولان آموزش عالی روسیه، ابراز امیدواری کرد که این اجلاس منجر به تبادل اطلاعات علمی،برقراری روابط گسترده علمی،استفاده طرفین از نتایج تحقیقات، تبادل استاد و دانشجو، گسترش ادبیات و زبان‌های فارسی و روسی دو کشور در کشور مقابل و... باشد.

 

وی ادامه داد: دکتر تسلیمی نیز حمایت وزارت علوم از این اجلاس را اعلام کرد و از آمادگی وزارت علوم برای تسهیل ارتباطات و برگزاری نشست‌های مشترک خبر داد. همچنین معاون وزیر علوم کشور روسیه در این اجلاس اظهار کرد که به رغم تحریم‌های گوناگون علیه کشور ایران و روسیه، دو کشور عزم خود را جزم کرده‌اند که با یکدیگر تبادلات علمی داشته باشند.

 

دبیر اجلاس روسای دانشگاه‌های برتر ایران از انعقاد تفاهم‌نامه همکاری علمی میان دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه خبر داد و گفت: طبق این تفاهم‌نامه همکاری علمی که به امضای دکتر نیلی به نمایندگی از دانشگاه‌های برتر ایران و دکتر سادونیچی رییس اتحادیه دانشگاههای روسیه رسیده است، دبیرخانه دائمی برای پیگیری مصوبات اجرای این اجلاس در دانشگاه تهران ایجاد می‌شود و این اجلاس به صورت سالانه یک سال در ایران و یک سال در روسیه برگزار خواهد شد.همچنین تعداد دیگری از دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه صنعتی خواجه نصیر تفاهم نامه هایی با دانشگاه‌های هم تراز خود برای تداوم ارتباطات امضا کردند.

 

دکتر خضری در پایان با اشاره به اهمیت این اجلاس خاطرنشان کرد: برگزاری این اجلاس در نوع خود اقدامی ابتکاری بود که نقطه عطفی در روابط علمی دو کشور به شمار می آید و در صورت تداوم و عملیاتی شدن توافقات می تواند نقشی اساسی در تحولات علمی دو کشور ایفاء نماید.

 

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
موفقیت هایی که نصیب افراد صبور می شود،همان فرصت هایی است که توسط افراد عجوا رها می شود