دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱ - 5 Dec 2022
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۴ / ۱۰:۱۰
کد مطلب: 33786
۰
۱

جای خالی «معاونت سلامت‌روان» در وزارت بهداشت

 در ساختمان چند طبقه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که متولی تامین سلامت و سلامت روان جامعه است، معاونت خاصی بدین منظور وجود ندارد و توجه  برنامه ریزان حوزه سلامت کشور تنها به تأمین سلامت جسمانی معطوف شده است.

این  مسأله با وجود تعدد چالش‌ها و مشکلات سلامت روان جامعه در بدو امر شگفت آور می‌نماید که در جمع 14معاونت موجود این وزارتخانه، معاونتی در زمینه  سلامت روان دیده نشده و این نکته جای تامل دارد. بنابر شواهد موجود و نظر کارشناسان، ریشه بسیاری از آسیب‌های اجتماعی کشور که امروز به بحرانی انکار ناپذیر تبدیل شده ، ضعف در تأمین سلامت روان  شهروندان است. بنابراین جا دارد دست کم مسؤولان وزارت بهداشت به  تشکیل معاونت خاصی در این زمینه بیندیشند.

هرچند هم اکنون در معاونت درمان این وزارتخانه شاهد فعالیت دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد هستیم که در حوزه فعالیت خود تلاش‌های در خور توجهی دارند، اما گستره مشکلات این روزها به حدی است که باید برای پیشگیری از مسایل جدی تر در آینده  و بهبود خدمات در این عرصه ، به گسترش فعالیت  این دفتر در قالب معاونت  توجه کرد. گرچه بخوبی مشخص است که کمبودهای بودجه و اعتبارات  حوزه سلامت روان، بسترهای مناسبی را برای تشکیل این معاونت در وزارت بهداشت فراهم نخواهد کرد. چنانکه صاحبنظران این حوزه نیز تأکید دارند با توجه به  نبود اعتبارات کافی در عرصه سلامت روان،  قابل دسترس ترین شیوه تحت پوشش قراردادن گروه‌های آسیب دیده و در معرض آسیب است تا این مشکلات افزایش نیافته و کنترل شود. این در حالی است که با وجود تغییرات اجتماعی پیش رو، امکان بروز و ظهور افراد  بیشتری که نیازمند خدمات سلامت روان هستند، پیش‌بینی می‌شود. بنابراین ضروری است، فعالیت‌ها و برنامه ها در این زمینه  فراگیرتر باشد.

 

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

Elham
Russian Federation
"در ساختمان چند طبقه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که متولی تامین سلامت و سلامت روان جامعه است"

وزارت بهداشت هیچوقت متولی تامین سلامت روان نبوده است. روانپزشکان موجود در وزارت بهداشت با بیماران سطح 3 روانی سروکار دارند و وظیفه ی اصلی تامین سلامت روان جامعه، به عهده ی روانشناسان می باشد.
با تشکر؛
استاد احمد صافی پدر مشاوره در آموزش و پرورش درگذشت
۳ کاری که در آستانه خشمگین شدن و از کوره در رفتن می‌توانید برای پرهیز از آن انجام بدهید
وقتی بزرگسالان هم مانند کودکان بیش‌فعال می‌شوند
علائم و راهکارهای کنترل اختلال نارسا خوانی
این ۹ نشانه می‌گوید شریک عاطفی‌تان در حال خیانت است
پنج توصیه کلیدی برای مهار ترس در کودکان
تفاوت‌های علایم افسردگی در زنان و مردان
ازدواج سفید نه، هم‌باش‌های سیاه!
منشاء تعارض در روابط زناشویی و راه‌حل‌های کلیدی جهت مدیریت آن
سوگ جمعی چیست؟ چطور با آن کنار بیاییم؟
دلیل یادگیری سریع‌تر کودکان نسبت به بزرگسالان
علت تمایل بیشتر زنان در خرید از تولیدکنندگان زن چیست؟
لبخند بزنید و بگذارید همه بدانند که امروز بسیار قوی تر از دیروزتان هستید!