کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

جای خالی «معاونت سلامت‌روان» در وزارت بهداشت

13 آبان 1394 ساعت 10:10

محبوبه علی‌پور: چندی پیش دکتر فرید براتی سده – روان‌شناس- در گفت‌وگو با «قدس» در خصوص جایگاه «تأمین سلامت روان» در قوانین کشور، با اشاره به نارسایی در این زمینه، تأکید کرد ...


 در ساختمان چند طبقه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که متولی تامین سلامت و سلامت روان جامعه است، معاونت خاصی بدین منظور وجود ندارد و توجه  برنامه ریزان حوزه سلامت کشور تنها به تأمین سلامت جسمانی معطوف شده است.

این  مسأله با وجود تعدد چالش‌ها و مشکلات سلامت روان جامعه در بدو امر شگفت آور می‌نماید که در جمع 14معاونت موجود این وزارتخانه، معاونتی در زمینه  سلامت روان دیده نشده و این نکته جای تامل دارد. بنابر شواهد موجود و نظر کارشناسان، ریشه بسیاری از آسیب‌های اجتماعی کشور که امروز به بحرانی انکار ناپذیر تبدیل شده ، ضعف در تأمین سلامت روان  شهروندان است. بنابراین جا دارد دست کم مسؤولان وزارت بهداشت به  تشکیل معاونت خاصی در این زمینه بیندیشند.

هرچند هم اکنون در معاونت درمان این وزارتخانه شاهد فعالیت دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد هستیم که در حوزه فعالیت خود تلاش‌های در خور توجهی دارند، اما گستره مشکلات این روزها به حدی است که باید برای پیشگیری از مسایل جدی تر در آینده  و بهبود خدمات در این عرصه ، به گسترش فعالیت  این دفتر در قالب معاونت  توجه کرد. گرچه بخوبی مشخص است که کمبودهای بودجه و اعتبارات  حوزه سلامت روان، بسترهای مناسبی را برای تشکیل این معاونت در وزارت بهداشت فراهم نخواهد کرد. چنانکه صاحبنظران این حوزه نیز تأکید دارند با توجه به  نبود اعتبارات کافی در عرصه سلامت روان،  قابل دسترس ترین شیوه تحت پوشش قراردادن گروه‌های آسیب دیده و در معرض آسیب است تا این مشکلات افزایش نیافته و کنترل شود. این در حالی است که با وجود تغییرات اجتماعی پیش رو، امکان بروز و ظهور افراد  بیشتری که نیازمند خدمات سلامت روان هستند، پیش‌بینی می‌شود. بنابراین ضروری است، فعالیت‌ها و برنامه ها در این زمینه  فراگیرتر باشد.

 


کد مطلب: 33786

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/33786/جای-خالی-معاونت-سلامت-روان-وزارت-بهداشت

میگنا
  https://www.migna.ir