يکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ - 28 Nov 2021
تاریخ انتشار :
شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴ / ۰۹:۱۸
کد مطلب: 33812
۱
معاون فنی دفتر سلامت روان وزارت بهداشت خبر داد

پیشنهاد تغییر در سختی کار پرسنل بیمارستان‌های روانپزشکی

پیشنهاد تغییر در سختی کار پرسنل بیمارستان‌های روانپزشکی

 

علی اسدی در گفت‌و‌گو با ایسنا، درباره جزییات این طرح گفت: ما در طرح تحول نظام سلامت برنامه‌ای داریم که طی آن مصوب شده است برای جبران کمبود تخت‌های روانپزشکی، در بیمارستان‌های عمومی که ضریب اشغال تخت در آنها زیر 60 درصد است، با اجازه معاونت درمان تخت‌هایی تغییر کاربری داده شوند. این تخت‌ها بلا استفاده هستند و بیمارستان‌های متقاضی برای اجرای این طرح در استان‌ها، توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی به ما معرفی می‌شوند.

 

وی با اعلام این خبر که تا کنون مجوزتغییر کاربری بیش از 1000 تخت روانپزشکی در بیمارستان‌های عمومی گرفته شده است، افزود: اعتبارات این تخت‌ها از طرف معاونت درمان نیز مصوب شده است. در حال حاضرتعدادی از بیمارستان‌های علوم پزشکی در شهرستان‌های مختلف تایید فنی گرفته‌اند و نظارت‌های کارشناسی صورت گرفته است و برای برخی بیمارستان‌ها در حال ارسال اعتبار هستیم که تغییر کاربری ایجاد کنند.

 

اسدی با تاکید براینکه ما نه می‌خواهیم بخش روانپزشکی جداگانه در بیمارستان‌ها بزنیم و نه تختی اضافه کنیم، ادامه داد: یکی از راه‌های جبران کمبود تخت روانپزشکی این برنامه است که جزو برنامه‌های سال 94 قرار دارد و ما به شدت دنبال اجرای آن هستیم. امیدواریم که حداقل 50 درصد کار تا پایان سال 94 پیش رود. نگاه وزارت بهداشت این است که توسعه تخت‌های روانپزشکی در دل بیمارستان‌های عمومی باشد. استراتژی ما این نیست که بیمارستان تک تخصصی روانپزشکی ایجاد کنیم. ما می‌خواهیم با ایجاد تخت‌های روانپزشکی در بیمارستان‌های عمومی انگ اجتماعی را از بیماران روانی برداریم. وقتی بیمار را به خاطر افسردگی و ... در بیمارستان تک تخصصی بستری می‌کنند، مردم نسبت به این موضوع نگرانی دارند.

 

وی افزود: درهمین راستا ما سعی می‌کنیم بیمارستان‌های تک تخصصی را از نظر کیفیت واستاندارد ارتقا دهیم و بیمارستان‌های عمومی که می‌شود در آنها تخت‌ها را تغییر کاربری دهیم را جزو اولویت‌های خود قرار دهیم و در برنامه ششم توسعه هم با این نگاه پیش می‌رویم.

 

 

پایه تعرفه خدمات روانپزشکی پایین است

 

 

معاون فنی دفتر سلامت روان وزارت بهداشت همچنین درباره انتقاداتی به پایین بودن تعرفه خدمات در بخش روانپزشکی، توضیح داد: تعرفه‌های پزشکی طی سال‌های قبل پایین بود که با اصلاح آن، نسبت به گذشته تغییر کرده است. مثلا اگر تعرفه یک متخصص ارتوپدی 100هزار تومان بوده، بعد از اصلاح 120 هزار تومان شده است. اگر فرض کنیم تعرفه روان هم 80 هزار تومان بود، امروز 100 هزارتومان شده است.

 

وی افزود: کار در یک بیمارستان روانی در مقایسه با یک بیمارستان تخصصی دیگر راحت نیست. در بخش روانپزشکی به دلیل کار سخت در رابطه با بیماران، نوعی فرسودگی وجود دارد و طبیعی است که باید تعرفه‌ها بالا باشد. فعلا در برنامه طرح تحول نظام سلامت همه خدمات بازنگری شده، اما این بازنگری نسبت به سطح پایه بوده است.

 

اسدی با اشاره به تلاش دولت برای ارتقا در تمام بخش‌های حوزه سلامت حتی درآمدها با اجرای طرح تحول ادامه داد: مهم‌ترین مساله در نظام تحول این است که هزینه بیماری روی دوش دولت باشد. به همین خاطر بسیاری از خدماتی که مردم بیش از 70 درصد هزینه آن را پرداخت می‌کردند، الان کاهش پیدا کرده است. اما بازهم جا دارد که تعرفه‌ها در حوزه خدمات روان پزشکی بازهم افزایش پیدا کند.

 

 

پیشنهاد تغییر در سختی کار پرسنل بیمارستان‌های روانپزشکی

 

 

معاون فنی دفتر سلامت روان وزارت بهداشت از پیشنهاد این معاونت برای بازنگری در سختی شرایط کار پرسنل بخش روانپزشکی خبر داد و گفت: ما تقریبا دو یا سه ماه قبل شاخص‌های مربوط به سختی شرایط کار در بیمارستان‌های روانپزشکی، بخش‌های روانپزشکی در بیمارستان‌های عمومی و درمانگاه‌های سرپایی از نگهبان تا متخصص روانپزشکی و ... را در دفتر سلامت روان وزارتخانه بازنگری کردیم و پیشنهاداتی نیز برای تغییر سختی کار ارائه کرده‌ایم، اما هنوز مصوب نشده است؛ چراکه در حوزه دیگری از وزارت بهداشت باید مصوب شود. ما به عنوان دفتر فنی، مجری آن نیستیم فقط برخی پیشنهادات فنی در این باره ارائه کرده‌ایم. این که چقدر و چند درصد این پیشنهادات پذیرفته می‌شود، بعدا مشخص می‌شود.

 

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

درون سازی و برون سازی از دیدگاه پیاژه
این موارد نشان می‌دهد شما افسرده‌اید
بحران ‌خاموش در بین مردان!
عادتهای روا‌نشناختی رایج که عملکرد ذهنی و هوش را دچار اختلال می‌کند
قوانین تلویزیون دیدن کودکان چیست؟
چرا برخی مردان دست به خشونت علیه زنان می‌زنند؟
احتمال اختلال اضطراب در مبتلایان به بیش فعالی ۴ برابر بیشتر است
زبان بدن تا چه اندازه در ارتباط تاثیرگذار است؟
هرگز این جملات را به فرد مضطرب نگویید
راهنمای درمان و نمونه‌های بالینی DSM-5 برای سلامت روان کودکان
مراحل مهم و اساسی برای گذر آسان از یک رابطه ناسالم
راز علاقه مادربزرگ‌ها به نوه‌ها چیست؟
لبخند بزنید و بگذارید همه بدانند که امروز بسیار قوی تر از دیروزتان هستید!