چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - 17 Aug 2022
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۴ / ۰۹:۱۴
کد مطلب: 33831
۰
دكتر گلزاری اعلام کرد:

افزایش نگران‌کننده خشونت‌های خانگی در سال‌های اخیر

دكتر محمود گلزاری در جلسه کمیته ملی پیشگیری از خشونت با اشاره به تشکیل جلسه‌ای در شورای عالی انقلاب فرهنگی و با حضور رئیس جمهور در ارتباط با پیشگیری از خشونت و عوامل بروز خشونت گفت: طلاق، اعتیاد و خشونت سه آسیب جدی در جامعه هستند که در شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال بررسی هستند.


وی ادامه داد: یک ماه پیش گزارشی در شورا مطرح شد و همچنین به گزارش‌های بین‌المللی در خصوص خشم و خشونت در کشور ما اشاره شد، لذا کمیته ملی پیشگیری از خشونت می‌تواند در راستای گزارش عملی قوه قضائیه به شورای عالی انقلاب فرهنگی اقدام کند و ضروری است؛ همکاری شورا نیز با این کمیته بیشتر باشد.


دكتر گلزاری با تاکید براینکه مطالعات بین المللی نشان می‌دهد که عوامل محیطی مانند خشکسالی، آلودگی هوا و ترافیک می‌تواند؛ باعث بروز خشونت شود، خاطرنشان کرد: در راستای پیشگیری از خشونت ضروری است؛ مهارت‌های اجتماعی از دوران مدرسه پیگیری شود چنانکه آمارها نشان می‌دهد بسیاری از رفتارهای خشونت آمیز به دلیل نداشتن مهارت‌های اجتماعی است.


معاون سابق ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه خشونت از طریق اینترنت، ماهواره و گاهی فیلم‌های ساخت داخل بازنمایی می‌شود به ارتباط تنگاتنگ الکل و مواد مخدر با خشونت اشاره کرد و افزود: افزایش اعتیاد در کل در کشور، مصرف شیشه و پایین آمدن سن اعتیاد از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.


وی از افزایش نگران‌کننده خشونت‌ خانگی از جمله کودک‌آزاری و همسرآزاری طی سال‌های اخیر خبر داد و گفت: طلاق، اعتیاد، فقر و بیکاری ارتباط زیادی با خشونت دارند و نقصان مسائل قانونی و مجازات های مناسب و عدم رسیدگی به قربانیان خشونت به ویژه قربانیان تجاوز مسئله‌ای جدی است.
گلزاری خاطرنشان کرد: تحقیقات نشان می‌دهد که پسران قربانی تجاوز خود در آینده می‌توانند؛ تبدیل به متجاوزینی بزرگ شوند که خفاش شب نمونه ای از این افراد است و چنانچه به قربانیان خشونت رسیدگی نکنیم خشونت بازتولید خواهد شد.


این استاد دانشگاه با اشاره به راه‌اندازی کلینیک کنترل خشم با حمایت شهرداری تهران در منطقه 7 شهرداری تهران گفت: قرار بود کلینک‌های دیگری نیز راه‌اندازی شوند، اما به دلیل تردید‌های ایجاد شده در شورای شهر مبنی بر اینکه آیا درست است بگوییم خشونت در جامعه زیاد است این کار صورت نگرفت.
وی تاکید کرد: این برخوردهای سطحی کار را برای ما مشکل می‌کند و باید در دو حوزه مقابله با خشم و افزایش بخشش کاری انجام داد.

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چگونه عاشق خودمان باشیم؟
چطور بفهمیم افسرده‌ایم؟
پیش از خواب این ۳ پرسش را از فرزندان بپرسید
۸ عامل طلاق زوج‌های مرفه/ از نبود فرزند مشترک تا تب مهاجرت
چرا باید روانشناسی بخوانیم؟/ اشتغال ۹۵ درصدی فارغ‌التحصیلان دکتری
نامه روسای شش انجمن علمی حوزه سلامت روان به رئیس مجلس
سلامت روانِ پزشکان جدید در خطر است
هشدار دانشمندان: مغز انسان برای بیداری در نیمه شب ساخته نشده است
۷ درسی که آدم‌ها یک عمر طول می‌کشد تا بیاموزند!
شما صاحب کدام شخصیت آب‌وهوایی هستید؛ بیزار از باران یا عاشق تابستان؟
آینده ای روشن با انتخابی آگاهانه
اختلال پدوفیلیا چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟
تا حالا هيچ آدم قوى اى كه گذشته آسونى داشته باشه نديدم .