دوشنبه ۶ تير ۱۴۰۱ - 27 Jun 2022
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۴ / ۰۸:۴۱
کد مطلب: 33872
۰

جذب بی‌رویه دانشجو برای کشور خطر محسوب می‌شود

دکتر مهدی بیاتی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: مراکز مشاوره دانشجویی مستقر در دانشگاه‌ها در راستای ارتقای بهداشت روانی دانشجویان نقش مهمی برعهده دارند و ارزیابی‌ها نشان می‌دهد فعالیت مراکز مشاوره باید بیشتر باشد. زیرا موفقیت تحصیلی دانشجو وقتی بررسی می‌شود که مشخص شود سلامت روانی و یا احیانا آسیب‌های اجتماعی مبتلا به دانشجویان در چه مرحله‌ای قرار دارند یا دانشجویان به چه میزان با مراکز مشاوره دانشجویی آشنایی دارند.
وی افزود: اینکه در مراکز مشاوره دانشجویی چه آیتم‌های خوب و امکانات مناسب برای حل مسائل روانی و آسیب‌های وارد بر دانشجویان ارائه می‌شود، جای بحث و بررسی دارد و بررسی آماری را در این راستا می‌طلبد که علی‌الظاهر خیلی موفق عمل نکرده‌اند.

دکتر بیاتی بیان کرد: حوزه دانشگاه، حوزه‌ای است که جوانان وقتی وارد این حوزه می‌شوند دنبال رسیدن به رویا و آرزوهایی که سال‌های کودکی و نوجوانی در ذهن خود می‌پروراندند، وقتی وارد فضای دانشگاه می‌شوند بخشی از این رویاها متاسفانه به تحقق نمی‌پیوندد، یعنی وقتی وارد دانشگاه می‌شوند تازه وارد عرصه‌ای از مسائل و مشکلات جدید که ممکن است حتی دانشگاه به آن فکر نکرده باشد، می‌شوند، ایضا باید گفت دانشجویان نیازمند حمایت‌های روانی از مراکز مشاوره دانشجویان می‌شوند که عمدتا برخلاف آنچه که تصور می‌کردند به دانشگاه رسیدند، باید عملی می‌شد.

وی در ادامه افزود: مراکز مشاوره دانشجویی باید با رویکرد چهره به چهره به گفت‌وگو با دانشجویان آسیب دیده بپردازند و با رویکرد حمایتی، پشتیبانی و انگیزه‌دهی به آنها کمک کنند. این مدرس دانشگاه گفت: اینکه مراکز مشاوره دانشجویی مستقر در دانشگاه‌ها، مانند دیگر مراکز مشاوره عمومی بیرون از حوزه دانشگاه، منتظر مراجعه دانشجو باشند، یک خلاء محسوب می‌شود، مراکز مشاوره دانشجویی باید دنبال آسیب‌هایی که دانشجویان را در معرض خطر قرار می‌دهد باشند، یا دانشجویان آسیب پذیر را شناسایی کنند. کمک کردن به دانشجویان قبل از اینکه وارد عرصه خطر و مشکلات روانشناختی شوند از اولویت بالایی برخوردار است، فضای مشاوره دانشجویی به جای اینکه در ساختمان مدرن وشیک تاسیس شوند باید در فضای خوابگاه‌های دانشجویی باشند تا در اسرع وقت به نیازهای روانی حتی در حوزه مشاوره گروهی و فردی پاسخ‌دهی داشته باشد.

دکتر بیاتی با اشاره به نقش مهم دانشگاه در ارتقای بهداشت روانی دانشجویان بیان کرد: دانشگاه قبل از پذیرش حجم انبوهی از دانشجو باید نیازسنجی انجام دهد زیرا در برخی رشته ها فضای کسب و کار و فضای اشتغال برای فارغ التحصیلان مهیا نیست و این مسائل به لحاظ روانی ناخودآگاه بر دانشجو تاثیر می‌گذارد و ناامنی روانی گاه آنها را به سمت آسیب‌پذیر شدن یا انجام بزه هدایت می‌کند، این بی‌برنامگی در پذیرش دانشجو در مقاطع مختلف باعث ایجاد بحران روحی و روانی در دانشجویان شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجو باید محدودیت قائل شوند، نباید دانشجویان با بی‌برنامگی در جذب دانشجو و از طرفی فراهم نبودن امکان اشتغال بعد از فارغ التحصیلی بی رویه پذیرش شوند زیرا این پذیرش بی رویه دانشجو برای کشور خطر محسوب می‌شود، در واقع دانشگاه باید بین افرادی که مدرک می‌گیرند و کسانی که صاحب علم می‌شوند مرز قائل شود. دانشگاه در واقع باید علم آموزی که در فرآیند خارج از دانشگاه برای دانشجو فایده داشته باشد را ترویج دهد. بعضا کتاب‌هایی در دانشگاه‌ها تدریس می‌شوند متناسب با شرایط فرهنگی،اجتماعی نیستند و این امر ممکن استباعث بحران در حوزه اجتماعی می‌شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

۵ توصیه عملی برای مدیریت "حمله پانیک"
نجات از تله پشت گوش ‏‏اندازی کارها
تفاوت ضریب هوشی دوقلوهایی که در دو کشور متفاوت بزرگ شدند!
به کودک‌تان نامه بنویسید
این رفتارها مردان را روانی می‌کند!
چرا روان‌آزار‌ها، کاریزماتیک و جذابند؟!
توانایی نه شنیدن
این جملات منفی را به دلبندتان نگویید
اصلی‌ترین اختلافات در دوران عقد و نامزدی
مردم خبر زده شده‌اند!
اعتیاد به دارو‌های آرام بخش چیست؟
تاثیر خشونت والدین بر کودکان
چه سكوتی دنیا را فرا می‌گرفت اگر هركس به اندازه عملش صحبت می‌كرد