يکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ - 28 Nov 2021
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۴ / ۲۳:۵۰
کد مطلب: 33905
۱

حقایقی جالب از خواب دیدن

حقایقی جالب از خواب دیدن
دیدن رویا در خواب چیست؟
هنگامی که دختر کوچکی بودم، تصور می‌کردم که ذهنم هر زمان که به خواب می‌روم، فیلمی را پخش می‌کند. در واقعیت، زمانی که ما به خواب می‌رویم، بدن‌مان با یک سری تغییرات جسمی روبرو شده و ضربان قلب نیز کمی افزایش می‌یابد، سریع‌تر نفس می‌کشیم و امواج مغزی ما با حالتهای متفاوتی از آگاهی انطباق می‌یابد. عضلات کوچکتر اطراف دهان، انگشتان دست و چشم‌ ممکن است به هنگام خواب به طور ناگهانی حرکت و کشش داشته باشند، عضلات بزرگتر مانند زمانی که بیدار هستیم، نمی‌توانند آزادانه حرکت کنند. بنابراین، نمی‌توانیم خوابهایی را که می‌بینیم به نمایش بگذاریم و یا ادای آن را درآوریم. خواب دیدن تجربه‌ای است که در حین خواب اتفاق می‌افتد و اغلب تصاویر، صداها، افکار و انواع دیگر احساسات را دربر می‌گیرد. همانطور که همه‌ی ما می‌دانیم دیدن خواب خارج از کنترل ما بوده و بیشتر مواقع غیر واقعی می‌باشند، بعضی افراد نسبت به رویاهای خود آگاه بوده و می‌توانند صحنه‌های متفاوتی از آن را نیز تغییر ‌دهند. این جنبه‌هاست که رویاها را بسیار جالب، جذاب و فریبنده می‌سازد. مقاله زیر حقایق جالب بیشتری را در مورد خواب برای شما فراهم می‌سازد.

15 حقیقتی که از وجود آنها بی‌اطلاع بودید

« هر کس نمی‌تواند خوابهای رنگین ببیند. حدود 12 درصد افراد تنها خواب‌های سیاه و سفید می‌بینند و مابقی می‌توانند خوابهای تمام رنگی ببینند. این یک واقعیت جذابی است و می‌تواند به تکنولوژی و اختراع تلویزیون و رسانه‌های رنگی در ارتباط باشد. بنابراین آیا چیزی به نام خوابهای رنگی معنی می‌دهد؟ من کاملاً مطمئنم، چنین چیزی وجود دارد.
« حداقل 90٪ از خوابهایی را که می‌بینیم فراموش می‌کنیم. آیا تا به حال برایتان اتفاق افتاده که به محض بیدار شدن، یادتان نیاید چه خوابی می‌دیدید؟ این درست است که در مدت 5 دقیقه بعد از بیدار شدنمان از خواب، نیمی از خوابی را که دیده‌ایم، قبلاً فراموش می‌شود. و در طول 10 دقیقه، 90 درصد از خواب خود را فراموش می‌کنیم. به همین علت است که در به یاد آوردن خوابهایمان مشکل داریم.
« احساسات تجربه شده در خوابهایمان واقعی هستند. افراد بیشتر از همه در خوابهایشان اضطراب و آشفتگی را تجربه می‌کنند. چنین احساسات منفی بیشتر از انواع مثبت در خوابهایمان ظاهر می‌شوند.
« تعداد خواب‌هایی که در طول 1 شب می‌بینیم، 7-4 خواب است. به طور متوسط، یک فرد به طور دقیق می‌تواند حداقل 1 یا 2 ساعت در هر شب خواب ببیند.
« خوابها می‌توانند بسیار نمادین باشند. خوابها چه معنی می‌دهند؟ اگر خوابی در مورد موضوعی خاص باشد همیشه به این معنا نیست که آن خواب در مورد آن موضوع است. ممکن است معانی نمادین عمیقی پشت آن باشد و این سمبل یا سمبل‌ها که از خوابهای شما برداشته شده‌اند، می‌توانند اشاره به چیز دیگری داشته باشند.
« بدن ما در حین خواب فلج می‌شود. به هنگام حرکت سریع چشم در خواب، بدن ما به دلیل مکانیسمی در مغز فلج یا بیحس می‌شود. این مکانیسم می‌تواند قبل از، در طولِ و یا حتی بعد از یک خواب عادی هنگامی که مغز بیدار است، بکار افتد.
« همه ما خوابهای تکراری می‌بینیم. اگرچه محتویات بیشتر خوابها یکبار اتفاق می‌افتند، بسیاری از مردم تجربه‌ی دیدن خوابهای تکراری را داشته‌اند. راوی خواب یکی است اما تنها در موقعیت‌های متفاوت خواب.
« افراد نابینا نیز می‌توانند خواب ببیند. افرادی که بینایی خود را پس از تولد از دست داده‌اند، می‌توانند تصاویری را در طول خواب ببینند. حال آنکه کسانی که از بدو تولد نابینا می‌باشند، هیچ تصویری را مشاهده نمی‌کنند، با این حال، آنها خوابهای واضحی می‌بینند که حواس بویایی، لامسه و احساسات و صدا را دربر می‌گیرد. تمام وضعیت‌های جسمانی کمک می‌کنند که آنها خواب ببینند، که به طور اختصار توانایی دیدن خواب را برای افراد نابینا فراهم می‌سازند.
« همه خواب می‌بینند. تمام انسان‌ها قادر به دیدن خواب هستند، به جز افرادی که از اختلال روانی شدید رنج می‌برند. و اگر فکر می‌کنید که شما خواب نمی‌بینید، اینطور نیست، شما تنها آن را فراموش کرده‌اید.
« حیوانات نیز خواب می‌بینند، این تنها مختص انسان نیست. آیا سگ‌ها خواب می‌بینند؟ و یا در مورد گربه‌ها چطور؟ حیوانات دیگر چه؟ طی مطالعات انجام شده در واقع ثابت شده است که بسیاری از حیوانات مختلف امواج مغزی مشابهی همانند ما در طول «خواب رویایی» از خود نشان می‌دهند. اگر سگ یا گربه‌ای دارید، هنگامی که خواب است او را تماشا کنید. هر نوع حرکت پنجه‌ها، که نشان دهنده‌ی آن است که آنها در حال دویدن (در حالی که صدای زوزه از خود در می‌آورند) هستند، بدین معناست که در حال دنبال کردن کسی یا چیزی می‌باشند.
« ما تنها می‌توانیم در مورد آنچه می‌دانیم خواب ببینیم. ممکن است چهره‌ها و یا مکان‌های عجیب و غریبی در خوابهایمان ببینیم، اما ذهن شما هیچ کدام از آنها را نساخته است. ممکن است مکان‌ها و چهره‌ها را در طول زندگی خود به خاطر نیاورید، اما ذهن شما این کار را می‌کند. و از این رو، هنگامی که احساس می‌کنید شخص ناشناسی را در خواب دیده‌اید، در واقع او را زمانی در زندگی خود دیده‌اید.
« محرکهای خارجی خوابهای‌مان را مورد حمله قرار می‌دهند.که به آن همچنین «اختلاط رویا» گویند، ذهن ما شروع به تفسیر محرکهای خارجی می‌نماید که به حواس ما در حین خواب یورش آورده و بخشی از رویاهای ما می‌شوند. برای مثال، صدایی را در واقعیت می‌شنویم و سپس آن را به طریقی در خوابهایمان وارد می‌کنیم.
« پیش بینی آینده در خواب‌هایمان. مردم سراسر جهان حداقل یک خواب پیش آگاهنده یا الهام بخش دیده‌اند و بسیاری احساس آشنایی یا آشناپنداری را تجربه کرده‌اند. «اطلاع قبل از وقوع امری یا همان پیش آگاهنده» معمولاً به ادراک فرد اشاره دارد که بدست آوردن اطلاعاتی از آینده را شامل می‌شود.
« اگر خروپف می‌کنید، نمی‌توانید خواب ببینید. مطالعات نشان می‌دهند که اگر فردی خواب باشد و خروپف کند، او نمی‌تواند خواب ببیند.
« انسان حتی می‌تواند اوج لذت جنسی را در خوابهای خود تجربه کند. شما در واقع نه تنها می‌توانید لذت داشتن رابطه جنسی را در خوابهای خود تجربه کنید، بلکه می‌توانید اوج لذت جنسی (گاهی اوقات به قدرت نوع واقعی آن) را نیز داشته باشید. احساساتی که در حالت خواب واضح به شما دست می‌دهد، می‌توانند به لذت و قدرتی که در واقعیت دارند، باشند.
 

10 حقیقت جالب در مورد خواب

« یک فرد بالغ در سال حدوداً 1460 خواب می‌بیند، که این میزان به 4 خواب در هر شب اضافه می‌شود.
« فراعنه مصر به عنوان "کودکان" «را» (Ra) که همان خدای خورشید مصریان بود، به حساب می‌آمدند و از این رو، به خوابهای آنها به عنوان وحی نگاه می‌شد.
« مردم فو کین (Fu-Kein)، در استانی از کشور چین، با خوابیدن در گورهای اجدادشان، از آنها تقاضای دیدن خوابهای الهام بخش داشتند.
« مردم گروهی در غرب آفریقا معروف به آشانتی (Ashanti) خوابها و معانی آن را بسیار جدی گرفته به طوری که آنها به شوهر اجازه‌ی اقدام قانونی علیه مرد دیگری را می‌دهند که در مورد همسرش خواب شهوانی دیده باشد.
« ظاهر شدن خون آشام‌ها در خواب نشان دهنده ترس‌ها و نگرانی‌های کلی فرد است. و یا می‌تواند ناشی از اضطراب‌های مربوط به تمایلات جنسی فرد باشد.
« دیدن خوابهایی در مورد پرواز، حدوداً از زمانهای قدیم بوده و این همچنین پیش از اختراع هواپیما توسط انسان بوده است.
« در شمال مکزیک، مردم راراموری (Raramuri) عمداً موقعیت خواب خود را به گونه‌ای درست می‌کنند که بتوانند در نیمه‌های شب از خواب بیدار شده و خوابهای خود را برای یکدیگر تعریف کنند.
« مطالعات نشان داده‌اند که کودکان بیشتر خوابهایی در مورد حیوانات می‌بینند تا افراد بزرگسال. شیر، خرس، مار، سگ، گربه، اسب و برخی از موجودات افسانه‌ای، هیولاها متداول‌ترین حیواناتی هستند که در خوابهای آنها دیده می‌شوند.
« دیدن خواب مرد در مورد مرد، بیشتر از زن در مورد مرد است. به دلایل عجیبی این عدم تقارن جنسی تقریباً همگانی بوده و در میان کودکان، نوجوانان و بزرگسالان یکسان است.
« افرادی که در زمان جوانی تلویزیون سیاه و سفید را تماشا کرده‌اند، در مقایسه با کسانی که تلویزیون رنگی دیده‌اند، بیشتر خوابهای تک رنگ (سیاه و سفید) را تجربه می‌کنند.
خوابها مرموز و فوق العاده هستند. بسیاری از مردم تلاش کرده‌اند دلایل و معانی پشت آنها را بیابند. صدها تحقیق انجام شده وجود دارد و آخرین اطلاعاتی که دریافت می‌کنیم، جذاب هستند. هنگامی که در مورد آنها خوانده و آنها را درک می‌کردم، اعتقاد پیدا می‌کردم (حتی بیش از پیش) که رویاها می‌توانند به طرق غیر قابل توصیف و یا غیر تصوری، بسیار جذاب، فریبنده و مبهم باشند.

 -

مترجم: رزیتا ملکی‌زاده
مرجع : راسخون
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

درون سازی و برون سازی از دیدگاه پیاژه
این موارد نشان می‌دهد شما افسرده‌اید
بحران ‌خاموش در بین مردان!
عادتهای روا‌نشناختی رایج که عملکرد ذهنی و هوش را دچار اختلال می‌کند
قوانین تلویزیون دیدن کودکان چیست؟
چرا برخی مردان دست به خشونت علیه زنان می‌زنند؟
احتمال اختلال اضطراب در مبتلایان به بیش فعالی ۴ برابر بیشتر است
زبان بدن تا چه اندازه در ارتباط تاثیرگذار است؟
هرگز این جملات را به فرد مضطرب نگویید
راهنمای درمان و نمونه‌های بالینی DSM-5 برای سلامت روان کودکان
مراحل مهم و اساسی برای گذر آسان از یک رابطه ناسالم
راز علاقه مادربزرگ‌ها به نوه‌ها چیست؟
برای انسان نابینا شیشه و الماس فرقی ندارد اگر کسی قدرتان را ندانست فکر نکنید شیشه اید یقین بدانید که او نابیناست ...