چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ - 6 Dec 2023
تاریخ انتشار :
جمعه ۲۲ آبان ۱۳۹۴ / ۱۳:۴۵
کد مطلب: 33932
۰

مصرف نوشابه های انرژی زا تهدیدی برای سلامت

مطالعات جدید پژوهشگران نشان می دهد که حتی مصرف یک بطری نوشابه انرژی زا برای افزایش هورمون های استرس و بالا رفتن فشار خون کافی بوده و این موضوع در همه افراد، حتی افراد بالغ، سالم و جوان نیز دیده می شود.

«آنا سواتیکوا»، از پژوهشگران مرکز درمانی مایو در ایالت مینه سوتا آمریکا به همراه تیمی از دانشجویان خود، به صورت تصادفی ۲۵ فرد داوطلب که در طیف سنی ۱۸ سال به بالا بودند را جهت انجام این پروژه انتخاب کرد. در این آزمایش به صورت تصادفی و در دو روز متفاوت به افراد نوشابه انرژی زا داده شد و به مدت دو هفته ادامه داشت. نوشابه انرژی زای استفاده شده برای همه افراد شرکت کننده در این پژوهش، یکسان بوده و از نظر برند و ترکیبات داخلی آن تفاوتی وجود نداشت.

پژوهشگران با بررسی شرایط جسمی شرکت کنندگان، شاهد بالا رفتن سطح برخی هورمون ها و افزایش فشار خون در همه افراد مصرف کننده نوشابه های انرژی زا بودند. در تمامی مدت زمان آزمایش فوق، هیچ یک از شرکت کنندگان اجازه استفاده از محصولات حاوی کافئین و الکل را نداشتند.

در این پژوهش، محققان اقدام به اندازه گیری و ثبت میزان سرمی کافئین، قند خون و نورپی نفرین یا نورآدرنالین افراد کرده و فشار خون و ضربان قلب این شرکت کنندگان طی مدت زمان ۳۰ دقیقه پس از مصرف نوشابه های انرژی زا بررسی و ثبت شد.

پژوهشگران با بررسی این نتایج دریافتند که سطح کافئین خون شرکت کنندگان پس از مصرف نوشابه های انرژی زا، به شدت افزایش داشته و این میزان به طور متوسط به اندازه ۶.۲ درصد در مقیاس سیستولیک ثبت شده است. میزان فشارخون دیاستولیک نیز در شرکت کنندگان به میزان ۶.۸ درصد افزایش داشت و متوسط میانگین فشارخون شرکت کنندگان نیز ۶.۴ درصد افزایش نشان داد.

مطالعه و مقایسه ضربان قلب افرادی که از نوشابه های انرژی زا استفاده کرده بودند تفاوت محسوسی با سایر افراد نداشته و در عوض تغییرات همودینامیک و آدرنرژیک حاد در گروه مصرف کننده نوشابه های انرژی زا مشاهده شد که ممکن است به افزایش خطر بیماریهای قلبی عروقی، منجر شود.

مرجع : خبرگزاری مهر
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

هشدار؛ تروماهای کودکی را جدی بگیرید
فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
مشکل فکر های بسته این است که دهانشان پیوسته باز است...