پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - 2 Feb 2023
تاریخ انتشار :
شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۴ / ۱۵:۵۸
کد مطلب: 33961
۱
دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران:

4 عاملی که 4 بیماری مرگبار را به همراه دارد + توصیه‌ها

4 عاملی که 4 بیماری مرگبار را به همراه دارد + توصیه‌ها
به گزارش تسنيم، دکتر محمد رضا مسجدی دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران، در سمینار روز جهانی دیابت که با هدف «اولویت دادن به پیشگیری از دیابت» برگزار شد، عنوان کرد: در سال 2014 حدود 38 میلیون نفر در دنیا به علت بسیاری بیماری‌های غیر واگیر جان خود را از دست دادند که 3،4 درصد این آمار متعلق به کشورهای با درآمد متوسط و فقیر است. گفتنی است کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز در این جدول گنجانده می‌شوند.

مسجدی در این سمینار که با همکاری وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی، وزارت آموزش و پرورش، انجمن متخصصین غدد درون ریز، اداره کل سلامت شهرداری تهران و جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران برگزار شد در ادامه گفت: حدود 16 میلیون نفر از این نوع مرگ و میرها قبل از سن 70 سالگی اتفاق می‌افتد، که 10 الی 15 سال فاصله تا سن کهنسالی یا همان قبل از سن پیشگیری، در جوانی جان خود را از دست می‌دهند.

وی افزود: تاکنون 4 دسته بیماری را علت اصلی مرگ و میر اعلام کرده اند که بیماری‌های قلب و عروق، سکته قلبی و مغزی نیز جزو همین دسته هستند. همانطور که آگاهید سالانه بیش از 17 میلیون نفر به علت بیماری قلب و عروق، 8،2 درصد به علت ابتلا به انواع سرطان‌ها، حدود 4 میلیون نفر به علت ابتلا به بیماری‌های تنفسی، بیش از یک میلیون نفر نیز به خاطر دیابت به صورت سالانه در جهان جان خود را از دست می‌دهند که این آمارها کشور غنی و فقیر نمی‌شناسند و تمامی کشورهای دنیا با این مشکل رو به رو هستند.

استعمال دخانیات از عوامل اصلی ابتلا به بسیاری بیماریهاست

مسجدی متذکر شد: 4 بیماری قلب و عروق، انواع سرطان‌ها، مشکلات تنفسی و ریوی و در نهایت بیماری دیابت دارای 4 علت اصلی مشترک در ابتلا هستند که از مهمترین آنها استعمال دخانیات است. عوامل بعدی را می‌توان تغذیه نامناسب، عدم تحرک و ورزش، کنترل چاقی و رژیم غذایی نام برد.

15 درصد مردم کشورمان سیگاری هستند

دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران گفت: با برنامه‌ریزی صحیح و کارآمد عواملی که موجب بروز و تشدید بیماری‌های نام برده می‌شود را تا حدودی می‌توان در جامعه به حداقل رساند. به طور مثال با توجه به نوع تغذیه مردم کشورمان، می‌توان نوعی رژیم غذایی را ارائه کرد که به ذائقه ایرانی‌ها نزدیکتر باشد تا افراد بتوانند به راحتی با این نوع تغذیه ارتباط برقرار کرده و آن را در لیست برنامه روزانه خود قرار دهند.

مسجدی در رابطه با مصرف بالای قلیان در بین دختران اعلام کرد: در مورد دخانیات باید زیرساخت‌های فرهنگی و اجتماعی را برای مبارزه با استعمال آن آماده کرد. در کشور 15 درصد افراد جامعه سیگاریند. متاسفانه سن استعمال سیگار و قلیان به 12 الی 13 سالگی رسیده است. قلیان و سیگار سلامتی دختران ما را نسبت به گذشته بیشتر تهدید می‌کند. در حال حاضر 8 درصد دختران و زنان ما قلیان مصرف می‌کنند. امروزه قلیان یکی از ابزارهای در هم شکستن بنیان خانواده‌ها است. به‌طوریکه به راحتی تمامی اعضای خانواده در کنار یکدیگر در گروه‌های سنی مختلف قلیان می‌کشند.

وی با اشاره به این مطلب که سالانه 6 میلیون نفر به علت استعمال سیگار در جهان جان خود را از دست می‌دهند، که 2،3 درصد آن متعلق به کشورهای فقیر یا درآمد متوسط است، افزود: شاید علت اصلی این مسئله نادانی فرهنگی است. کشورهایی مانند اسکاندیناوی، فنلاند و غیره در این زمینه به پیشرفت‌های قابل توجهی دست یافته اند که علتش توجه به زیر ساخت‌های فرهنگی جامعه است. در این میان باید به کشور آمریکا نیز اشاره کرد که سخت‌ترین راه‌های مبارزه با استعمال دخانیات را در کشور اجرا می‌کند، در حالیکه اداره بزرگترین صنعت دخانیات را در دست دارد و سود زیادی از این صنعت را عاید خود می‌کند.

مسجدی گفت: هر چه به جلو می رویم متاسفانه شاهد رشد و توسعه بیشتر صنعت دخانیات هستیم. حتی در بحرانی ترین شرایط این صنعت تحریم نمی شود و همچنان به کار خود ادامه می دهد. افرادی که در راس این صنعت پرسود هستند مرگ و میر انسانها برایشان مهم نیست و تنها دریافت سود بیشتر هدف اصلی آنهاست. به همین دلیل تمرکز اصلی اشان بر روی کشورهای ضعیف و یا با درآمد کم است که توانسته اند با استفاده از ابزار نادانی فرهنگی این جوامع، بیشترین سرمایه گذاری و بهره بری از این کشورها را عاید خود کنند.

مسجدی با اشاره به این مطلب که تعدادی از افرادی که به علت دخانیات سالانه جان خود را از دست می‌دهند سیگاری نیستند، متذکر شد: افرادی که در معرض دود سیگار هم قرار دارند می‌توانند دچار بیماری و مشکلات ناشی از دود سیگار شوند. در این بین از کودکان نباید غافل ماند. 6 درصد کودکانمان متاسفانه به خاطر اینکه در معرض دود سیگار بودند به مشکلات حاد تنفسی دچار شده و یا جان خود را از دست داده اند.

سرطان ریه در کشور رو به افزایش است

دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات افزود: متاسفانه از سال 2012 سرطان ریه در کشور رو به افزایش است. این نوع سرطان دیگر کشور غنی و فقیر نمی‌شناسد. همه دنیا باید در کنترل و پیشگیری این بیماری با یکدیگر همکاری کنند. وزارت بهداشت به تنهایی قادر به حل این مشکل نیست و باید تمامی افراد جامعه برای پیشگیری کمک و یاری برسانند.

وی متذکر شد: پیش‌بینی می‌شود در سال 2020 آمار مرگ و مرگ بر اثر بیماری‌های غیر واگیر بیشتر شود. لذا هدف جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران  این است که با همیاری و همفکری سازمان‌های مردم نهاد در جهت پیشگیری بیماری‌های غیر واگیر اقدام اساسی انجام شود. جمعیت حدود 30 سال است که در زمینه دخانیات و قلیان اقداماتی را که در توانش بود تاکنون انجام داده است. انجمن‌هایی مانند، دیابت، دهشپور، محک، مجمع خیرین سلامت و بسیاری دیگر همگی در رابطه با سرطان و راه‌های پیشگیری و درمان نیز فعال هستند، که فعالیتشان قابل تقدیر است. ولی حال موقع آن رسیده که با همکاری و مشارکت یکدیگر در قالب یک ائتلاف برنامه‌ها را جدی‌تر از گذشته و با بهره وری بالا به انجام رساند. زیرا همه می‌دانیم که پیشگیری بسیار ارزان‌تر و راحت‌تر از درمان است.

 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

عادات روزانه کارشناسان حوزه شادی
چرا نمی‌توانیم تمرکز کنیم؟
مزایا و معایب زندگی با خانواده همسر
اعتیاد تکنولوژیک؛ گزارشی پیرامون اعتیاد به تلفن همراه,
روان خود را با چه کسی خوب کنیم؟
آیا مادری‌کردن می‌تواند نوعی طغیان باشد؟
اضطراب وجودی و روانشناسی وجود نگر
عملکرد نورون‌های آینه‌ای در زندگی  
درمان وابستگی شدید کودک به مادر
چگونگی مراقبت از دانش آموزان در برابر آسیب های اجتماعی
چرا باید عزت نفس داشته باشیم؟
۵ اشتباه والدین در برخورد با نوجوانان
شايد شخصي آنقدر ميل به درك شدن دارد، ميل به دوست داشته شدن ندارد