پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ - 5 Aug 2021
تاریخ انتشار :
شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ / ۱۵:۲۷
کد مطلب: 34106
۱

آثار فقر در سلامت روانی اجتماعی جامعه مشهود است

آثار فقر در سلامت روانی اجتماعی جامعه مشهود است
سید حسن موسوی چلک در گفت‌وگو با خبرگزاری آنا با اشاره به معضلات اجتماعی درون جامعه و به ویژه گسترش و زنانه شدن فقر در کشور اظهار کرد: یکی از پیامدهای فقر در جامعه گسترش آسیب های اجتماعی است. طبیعتا در حوزه آسیب‌های اجتماعی هیچ کس مصون نیست، گرچه بر اساس آمار، آسیب های اجتماعی بیشتر در مردان مشاهده می شود اما به معنای این نیست که زنان از درگیری با آسیب های اجتماعی مصون هستند بنابراین آمار آسیب‌های اجتماعی و تعداد مجرمان مرد در ایران بیشتر از زنان است.

وی افزود: البته باید توجه داشت که فقر فی‌النفسه آسیب‌زا است اما بسیاری از افراد در کشور از فقر رنج می برند اما شرفتمدانه و با عزت زندگی می‌کنند حتی در آموزه‌های دینی و اسلامی نیز آمده که اگر فقر از دری وارد شود ایمان از در دیگر خارج می شود بنابراین این حدیث نشان دهنده آثار منفی فقر بر حوزه زندگی مردم است. فقر یکی از تبعات آسیب های اجتماعی است و باعث می‌شود که فرد درگیر قاچاق، نگهداری، حمل و توزیع مواد مخدر شود.
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی یادآور شد: گاهی فقر می‌تواند زمینه‌ای را فراهم کند که فرد برای تامین معاش خود دست به خودفروشی و تن‌فروشی بزند و حتی گاهی فقر می‌تواند زمینه سرقت و یا سایر آسیب‌های اجتماعی را فراهم کند. بدون شک ما باید بین فقر و آسیب‌های اجتماعی یک نگاه ویژه‌ای داشته باشیم زیرا آثار این موضوع در سلامت روانی اجتماعی جامعه ما خود را نشان می‌دهد.

موسوی چلک با اشاره به صحبت‌های اخیر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر اینکه تن فروشی زنان را تحت پوشش قرار داده‌ایم و برای آسیب دیدگان در این حوزه برنامه‌های بسیاری داریم تا با ارائه خدمات و اشتغال، آمار آن‌ها را بی‌سرو صدا به صفر برسانیم، گفت: به صفر رساندن آسیب اجتماعی به منزله مطلق بودن این مسئله نیست بنابراین در فاز اول نیز نمی‌توانیم به کاهش آسیب‌های اجتماعی امید چندانی داشته باشیم بنابراین باید در گام اول بروز آسیب‌های اجتماعی در کشور را کنترل و مانع از رشد آمار آن شویم و در فاز بعدی نیز به سمت کاهش حرکت کنیم، اما به صفر رساندن آسیب‌های اجتماعی به طور کلی امکانپذیر نیست.

وی تاکید کرد: افرادی که به سمت تن‌فروشی گرایش دارند الزاما به این معنی نیست که تنها برای تامین مخارج و معاش خود به این کار روی می آوردند. عده‌ای از روی کنجکاوی، لذت‌جویی و تنوع‌طلبی درگیر این موضوع می‌شوند اما فقر یک عامل کلیدی است و تقویت نظام حمایت اجتماعی اصلی ترین مولفه‌ای است که در این زمینه اثرگذار است.
مرجع : خبرگزاری آنا
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

نداشته هایمان می‌توانند دلیل خوشبختی مان باشند!
چند راهکار برای این که حال خود را عالی کنیم
تصمیم‌های ما خودآگاه است یا ناخودآگاه؟
۵ نمونه از عجیب‌ترین موارد روانشناسی در تاریخ
چرا حتما باید "مِن مِن" کنیم؟
سوال‌هایی که خجالت می‌کشید از مرد‌ها بپرسید؟
چرا در اجسام چهره‌هایی می‌بینیم که واقعا وجود ندارند!
تأثیر مخرب ویروس کرونا بر حافظه
چرا این دختر فکر می‌کند "زشت" است؟!
عوامل شخصیتی که کارایی واکسن کووید ۱۹ را تعیین می‌کند
تنبیه روانی کودکان ممنوع
چه کار کنیم تا در محیط کار مضطرب نباشیم؟
در نگاه کسانی که پرواز را نمی فهمند ، هر چه بیشتر اوج بگیری کوچکتر خواهی شد.