سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ - 30 Nov 2021
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۱ آذر ۱۳۹۴ / ۰۹:۳۸
کد مطلب: 34115
۰

جراحی مطمئن‌تر مغز با کرم رباتیک

جراحی مطمئن‌تر مغز با کرم رباتیک
به گزارش ایسنا ، جراحی مغز از پیچیده‌ترین جراحی‌ها به شمار می‌رود و محققان با طراحی کرم رباتیک این جراحی را مطمئن‌تر انجام خواهند داد. ‌ با افزایش فناوری‌های مدرن، ابزار جراحی برای پزشکان هم افزایش پیدا کرده است.

موسسه فرانهوفر به تازگی از دستگاه رباتیک خود با عنوان بازوی سوم برای پزشکان در طول مراحل جراحی رونمایی کرده است. ربات NiLiBoRo همچون کرمی در مغز می‌خزد و اعمال جراحی را بدون آسیب رساندن به استخوان، در مناطق غیردسترس انجام می‌دهد. از بین بردن تومورها از گوش داخلی جراحی پیچیده‌ای است و جراحان ملزم به برداشتن مقدار زیادی از استخوان هستند.


محققان موسسه فرانهوفر آلمان، ابزار جدیدی طراحی کرده‌اند که شبیه به کرم رباتیک است و تاثیر فیزیکی حاصل از عمل جراحی را بر روی بیمار کاهش می‌دهد.

ربات NiLiBoRo مخفف ربات حفاری غیرخطی است که با ایجاد تونل کوچک و بدون آسیب به استخوان ماستوئید، تومور را خارج می‌کند. پیش از این جراحان با استفاده از مته، حفره‌ای به عرض دو میلیمتر ایجاد می‌کردند و با آسیب رساندن به استخوان این کار را انجام می‌دادند که عوارض خاص خود را به دنبال داشت، اما ربات طراحی شده قادر است حفره‌ای پنج میلیمتری ایجاد کند و به محل مورد نظر بخزد. حرکت این ربات همچون کرم واقعی است و به محل مورد نظر می‌خزد تا تومور را خارج کند.

این کرم از دو قسمت سر و دم تشکیل شده است. ربات کرمی شکل در نمایشگاه Compamed دوسلدورف آلمان در این هفته نشان داده شد. محققان امیدوارند مدت زمان لازم برای آماده‌سازی این ربات دو سال باشد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چگونه تصمیماتی ماهرانه و سالم بگیریم؟
چهار دلیل برای اینکه همیشه گرسنه هستید
درون سازی و برون سازی از دیدگاه پیاژه
این موارد نشان می‌دهد شما افسرده‌اید
بحران ‌خاموش در بین مردان!
عادتهای روا‌نشناختی رایج که عملکرد ذهنی و هوش را دچار اختلال می‌کند
قوانین تلویزیون دیدن کودکان چیست؟
چرا برخی مردان دست به خشونت علیه زنان می‌زنند؟
احتمال اختلال اضطراب در مبتلایان به بیش فعالی ۴ برابر بیشتر است
زبان بدن تا چه اندازه در ارتباط تاثیرگذار است؟
هرگز این جملات را به فرد مضطرب نگویید
برای موفقیت لازم نیست نابغه باشی فقط کافیه یه قدم جلوتر باشی/ انیشتن