سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ - 5 Dec 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲ آذر ۱۳۹۴ / ۱۸:۱۸
کد مطلب: 34147
۲

بخشش را با تحمل اشتباه نگیرید

بخشش را با تحمل اشتباه نگیرید
«لیلا بابامرادی»، اظهار کرد: وقتی کسی ما را آزرده‌خاطر کرده و به اشتباه خودش پی می‌برد، در واقع گویی زخم روح آسیب‌دیده‌مان را آماده درمان می‌کند، اما این بخشش با تحمل کردن بسیار متفاوت است، چون فقط یک بار اتفاق می‌افتد و شخصی که به اشتباه خودش پی برده زمینه را برای تکرار آن مساعد نمی‌بیند.

این روانشناس ادامه داد: بخشش زمانی تأثیرگذار خواهد بود که فرد تقصیرکار در صدد جبران اشتباه خود برآید و اظهار پشیمانی کند. اما در مقابل، تحمل و فداکاری در طولانی مدت به طرف مقابل این اجازه را می‌دهد که اشتباهات خود را تکرار کرده و حتی در آینده اشتباهات بزرگتری را مرتکب شود. مثلاً بخشیدن‌های مکرر، بدون ریشه‌کن کردن علت خطای رخ داده در روابط زناشویی، به مرور یکی از زوجین را به فرد فداکاری تبدیل می‌کند که گویی پایه‌های زندگی مشترک را به تنهایی روی دوش خود نگه داشته و زمینه را برای نابسامانی هر چه بیشتر همسرش فراهم می‌کند.


وی افزود: وقتی در روابط زناشویی، یکی از طرفین دائماً نقش فداکار را ایفا کند ممکن است در وهله اول احساس آرامش کند اما پس از مدتی احساس سرخوردگی و نادیده گرفته شدن همه وجودش را پر می‌کند و در نهایت او را به موجود خموده و افسرده‌ای تبدیل می‌کند که نه تنها جلوی اشتباهات طرف مقابلش را نگرفته بلکه زمینه را برای فروپاشی روزافزون زندگی مشترکشان فراهم کرده است. به همین‌خاطر روانشناسان معتقدند بخشش زمانی ارزشمند خواهد بود که طرف مقابل به اشتباه خود پی برده و از تکرار آن بیم داشته باشد.

بابامرادی گفت: نباید در طول دوران زندگی و در همه روابطمان، نقش فداکار فنا رفته‌ای را ایفا کنیم که ضعیف بوده و نمی‌تواند شخصیت واقعی و مطالبات خود را عرضه کند، چون نتیجه‌ای جز سرخوردگی عایدمان نمی‌شود و اطرافیان‌مان نیز به مرور فداکاری و از خود گذشتگی‌های بی‌دلیل را وظیفه ما و حق مسلم خود می‌دانند، حتی اگر این از خودگذشتگی به روح و روان ما آسیب‌های جدی وارد کند.
مرجع : خبرگزاری ایسنا
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
چه سكوتی دنیا را فرا می‌گرفت اگر هركس به اندازه عملش صحبت می‌كرد