سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ - 3 Oct 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۴ آذر ۱۳۹۴ / ۱۰:۱۷
کد مطلب: 34182
۱

فانی : تعیین تکلیف شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی تا یک ماه آینده

فانی : تعیین تکلیف شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی تا یک ماه آینده

دكتر علی اصغر فانی در گردهمایی معاونان آموزش متوسطه سراسر کشور که از صبح امروز در باشگاه فرهنگیان آغاز شد، به بازگشایی مدارس در سال تحصیلی 94-95 اشاره و عنوان کرد:‌ امسال سال سختی برای بازگشایی مدارس بود. با اضافه شدن پایه نهم به متوسطه اول روبرو بودیم و ساماندهی نیروی انسانی در متوسطه اول کار بسیار سنگینی بود که انجام شد.

 

وی ادامه داد: برخی منتظر بودند که ما نتوانیم این کار را تا اول مهرماه انجام دهیم اما تلاش مدیران در تامین فضا و تجهیزات آموزشی و مدیریت صحیح منابع محدودی که داشتیم به خوبی انجام شد و رتبه بندی معلمان را نیز آغاز کردیم.

 

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه امسال موضوع هدایت تحصیلی را داریم که باید جدی گرفته شود گفت:‌ وجه تفاوت امسال با سالهای گذشته برای دانش آموزان متوسطه اول در پایه نهم، بحث هدایت تحصیلی است. در همین راستا مباحث مقدماتی مربوط به روند هدایت تحصیلی در شورای عالی آموزش و پرورش انجام شده است و در تلاش هستیم هدایت تحصیلی در شاخه‌ها و رشته‌ها را مشخص کنیم و به سمت تمهید مقدمات در بستر مدارس برویم.

 

فانی با اشاره به اینکه اگر تصمیم گیری‌ها در شورای عالی آموزش و پرورش با دقت انجام نشود مشکلاتی ایجاد خواهد شد گفت: امیدوارم ظرف یک ماه آینده تکلیف شاخه‌ها و رشته‌های موردنظر برای هدایت تحصیلی دانش آموزان کلاس نهم در پایان امسال مشخص شود.

وی درباره بازماندگان از تحصیل نیز گفت: میزان پوشش دانش آموزان در دوره متوسطه اول طی سالهای اخیر 94 درصد و در دوره متوسطه دوم 82 درصد بوده است. به خاطر دارم که در گذشته آمار پوشش در متوسطه اول پنجاه درصد بود و اکنون این رشد خوب ایجاد شده است. از سوی دیگر در مقطع متوسطه دوم، امسال 18 درصد دانش آموزان در مدرسه حضور ندارند. البته توفیقات خوبی برای جذب دانش آموزان به مدرسه انجام شده است. علیرغم فاصله 18 درصدی تا پوشش کامل در متوسطه دوم،‌ برای جذب دانش آموزان در متوسطه اول تنها شش درصد با پوشش کامل فاصله داریم.

 فانی از ضرورت توازن شاخه‌ها و رشته‌ها در دوره متوسط دوم تاکید کرد و گفت:‌ رشد بی رویه علوم تجربی و برخی رشته‌های اشباع شده در فنی حرفه‌ای و کار و دانش نگران کننده شده است. در مقطع کار و دانش تلاش می‌کنیم تا رشته‌های تحصیلی مورد نیاز بازار کار توسعه یابد و در کنار آن بتوانیم رشته‌هایی که اشباع شده‌اند را حذف کنیم.

 وزیر آموزش و پرورش به برنامه تعالی مدیریت مدارس نیز اشاره و عنوان کرد:‌ این برنامه در سال گذشته در 5700 مدرسه اجرا شد و امسال تعداد مدارس مجری افزایش یافته است و تلاش می‌کنیم در کنار تعالی مدیریت مدارس بحث ارتقای کیفیت مدیریت آموزشگاهی را نیز دنبال کنیم. از این منظر سال 95 سال ارتقای کیفیت مدیریت آموزشگاهی خواهد بود.

وی در ادامه به موضوع بازنشستگی فرهنگیان نیز اشاره و عنوان کرد: امسال 38 هزار نفر در آموزش و پرورش باید بازنشسته می‌شدند که تعدادی از آنها برای ادامه فعالیت و همکاری با ما درخواست داشتند و ما موافقت کردیم. این موضوع و قبول درخواست ادامه فعالیت فرهنگیان در آستانه بازنشستگی تا مهر 95 ادامه خواهد داشت زیرا اولین ورودی‌های دانشگاه فرهنگیان به مدارس را از مهر 95 شاهد خواهیم بود و علاوه بر این 5000 نیروی استخدامی آموزش و پرورش نیز که دوره‌های معلمی خود را طی خواهند کرد از سال 95 وارد مدارس می‌شوند.

 وزیر آموزش و پرورش در ادامه با بیان اینکه حق نوار مرزی فرهنگیان حدود پنج سال گذشته مصوب شد اما به اجرا درنیامد گفت:‌ این موضوع را پیگیری کردیم و موفق شدیم حق نوار مرزی را از تیرماه سال جاری برقرار کنیم.

 یکی دیگر از برنامه‌های در دست انجام ما توسعه هنرستان‌هاست. امسال 100 میلیارد تومان برای تجهیز هنرستان‌ها تخصیص داده‌ایم و هفت میلیارد آن مخصوص مدارس شبانه روزی است.

 
-

-

 

مرجع : گزارش از خبرگزاري ايسنا
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

فتحی آشتیانی: نباید دانشجویی بدون کنکور وارد رشته روانشناسی شود
انواع قلدری در مدرسه و نشانه‌های آن در کودکان را بشناسید
آئین معارفه رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برگزار شد+تصاویر
کلینیک روانشناسی چیست؟
آداب حرف زدن با تلفن که باید بلد باشیم
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
شايد شخصي آنقدر ميل به درك شدن دارد، ميل به دوست داشته شدن ندارد