دوشنبه ۶ تير ۱۴۰۱ - 27 Jun 2022
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۹ آذر ۱۳۹۴ / ۱۲:۰۱
کد مطلب: 34278
۱
تدوین دستورالعمل جدید طرح «بشیر» برای کاهش طلاق

اعتیاد عامل 60 درصد همسرآزاری‌ها و 30 درصد کودک‌آزاری‌ها

 

 

حبیب الله مسعودی فرید در گفت‌وگو با ایسنا در ادامه ضمن اشاره به تمدید تفاهمنامه سازمان بهزیستی کشور با معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه،گفت: تفاهمنامه جدید مابین معاون قوه قضاییه با رئیس سازمان بهزیستی کشور منعقد شده و به این ترتیب از ضمانت اجرایی بیشتری برخوردار شده است.

 

وی در ادامه ضمن بیان آنکه در حال حاضر ارتباط خوبی میان بهزیستی و معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه وجود دارد، گفت: در حال حاضر طرح بشیر همانند گذشته در بهزیستی در حال پیگیری است؛ حتی اکنون برای تمامی کلینیک‌های مددکاری که قصد دارند به موضوع طلاق وارد شوند نیز توسط بهزیستی سه کارگاه منطقه‌ای تعریف شده است که هرکدام از آن ها حدود دو هفته به طول می انجامد.

 

معاون امور اجتماعی بهزیستی در ادامه در خصوص تکلیف شورای عالی انقلاب فرهنگی برای سازمان بهزیستی نیز گفت: برخی تکالیف در چارچوب تحکیم بنیان خانواده توسط شورای انقلاب فرهنگی به سازمان بهزیستی محول شده که از جمله آنان توسعه خدمات مشاوره‌ای به افراد در حین طلاق و پس از طلاق است؛ این تکالیف نیز باعث افزایش فعالیت‌های بهزیستی در حوزه طلاق شده است.

 

فرید ضمن بیان آنکه طرح بشیر به صورت پکیجی است که مداخله در بحران طلاق نیز بخش کوچکی از آن را شامل می‌شود، افزود: «بشیر» طرحی است که به عنوان تحکیم بنیان خانواده طراحی شده و طلاق نیز جزئی از آن است و در جریان اجرای آن تا کنون حدود 30 درصد سازش در میان افرادی که دادخواست طلاق داده بودند اتفاق افتاده است.

 

وی در ادامه با تاکید بر آنکه هدفگذاری بهزیستی افزایش این 30 درصد است، تصریح کرد:‌ باید بدانیم زمانی که دو نفر برای طلاق به دادگاه مراجعه کرده و دادخواست طلاق می‌دهند، موضوع و مسئله بین آنها بسیار جدی شده و شاید دیگر نتوان اختلاف را آن طور که باید درمیان آنان حل کرد؛ به همین دلیل همین آمار 30 درصدی در کاهش آمار طلاق در جریان اجرای طرح بشیر، آمار بسیار قابل قبولی است.

 

معاون امور اجتماعی بهزیستی همچنین اظهار کرد: معتقدیم در مسائلی چون طلاق باید رسانه‌ها فرهنگسازی کرده و خانواده‌ها را به پیشگیری از این آسیب‌ها با استفاده از آموزش‌های پیش از ازدواج ترغیب کنند.

 

فرید در خصوص آموزش‌های پیش از ازدواج نیز عنوان کرد: استفاده از آموزش‌های پیش از ازدواج حدود 80 درصد تعارضات میان زوجین را کاهش خواهد داد؛ در این شرایط چنانچه خانواده‌ها آگاه باشند می‌توانند حتی پیش از تصمیم ازدواج فرزندشان آنها را در این کلاس‌ها شرکت داده تا در آینده مشکلات کمتری را داشته باشند.

 

وی در این خصوص تصریح کرد: در حال حاضر مردم پول و وقت خود را برای خرید لباس، وسایل منزل، غذا و غیره اختصاص می‌دهند زیرا معتقدند این مسایل نیاز آنان است و باید به آنها پاسخ داده شود. این در حالی است که اگر با فرهنگ سازی مردم را به نقطه‌ای برسانیم که در خصوص آموزش‌های پیش از ازدواج احساس نیاز کنند مشکلات کمتری در این حوزه خواهیم داشت.

 

معاون امور اجتماعی بهزیستی ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر خانواده‌ها برای این آموزش‌ها هزینه نمی‌کنند زیرا آنان را جزئی از نیاز خود نمی‌دانند درحالی که باید این نگرش در جامعه اصلاح شود و این تغییر نگرش تنها از طریق سیاستگذاران، رسانه‌ها، دانشگاهیان و غیره اتفاق خواهد افتاد.

 

فرید در خصوص آمار طلاق نیز اظهار کرد: سال گذشته حدود 70 هزار زوج در جریان اجرای طرح بشیر به پایگاه‌های مشاوره بهزیستی ارجاع داده شده اند، که با تحلیل و بررسی مشکلات آنها می‌توان مهمترین علت طلاق در میان زوجین را عدم توانایی ارتباط موثر میان همسران دانست، زیرا متاسفانه شاهد آن هستیم که زوجین ایرانی نمی‌توانند با یکدیگر تعامل سازنده داشته باشند.

 

وی ادامه داد: دخالت اطرافیان، اعتیاد، پرخاشگری،‌ اختلالات روانی یکی از زوجین و ... نیز به ترتیب از دیگر عوامل طلاق است.

معاون اموراجتماعی سازمان بهزیستی کشور در ادامه ضمن تاکید بر آنکه بسیاری از خشونت‌های خانگی در ایران به اعتیاد مربوط می‌شود، گفت: در حال حاضر 60 درصد همسر آزاری‌ها و 30 درصد کودک آزاری‌ها ناشی از اعتیاد است؛ این در حالیست که در بیش از 90 درصد موارد شدید همسر آزاری و کودک آزاری، «اعتیاد شدید» علت اصلی است.

 

فرید در ادامه ضمن تاکید بر آنکه طلاق یک بحران تک عاملی نیست؛ درخصوص آمار طلاق در میان فرزندان سازمان بهزیستی کشور، گفت: بر اساس آمار میزان طلاق در ترخیصی‌های سازمان بهزیستی کمتر از میانگین کل کشوری است؛ زیرا در حال حاضر تمامی کودکان حاضر در مراکز بهزیستی به صورت اجباری آموزش‌های پیش از ازدواج و مهارت‌های زندگی را فرا می‌گیرند.

 

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور ضمن اشاره به خدمات سامانه تلفنی مشاوره رایگان این سازمان به شماره 1480 گفت: در صورت نیاز به مشاوره حضوری این سامانه افراد را به مراکز کاهش طلاق بهزیستی یا سایر مراکز مشاوره حضوری ارجاع می‌دهد.

 

 

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

۵ توصیه عملی برای مدیریت "حمله پانیک"
نجات از تله پشت گوش ‏‏اندازی کارها
تفاوت ضریب هوشی دوقلوهایی که در دو کشور متفاوت بزرگ شدند!
به کودک‌تان نامه بنویسید
این رفتارها مردان را روانی می‌کند!
چرا روان‌آزار‌ها، کاریزماتیک و جذابند؟!
توانایی نه شنیدن
این جملات منفی را به دلبندتان نگویید
اصلی‌ترین اختلافات در دوران عقد و نامزدی
مردم خبر زده شده‌اند!
اعتیاد به دارو‌های آرام بخش چیست؟
تاثیر خشونت والدین بر کودکان
اندكي غرور به آدم كمك مي كند كه فاصله اش را حفظ كند. آلبر كامو