چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - 31 May 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۹ آذر ۱۳۹۴ / ۱۷:۵۴
کد مطلب: 34290
۱
۱

علایم و عوارض فرسودگی شغلی چیست؟

علایم و عوارض فرسودگی شغلی چیست؟
اثرات منفی فرسودگی شغلی بر عملکرد فرد به صورت کاهش درامد و کارامدی در محل کار، غیبت از محل کار، کاهش رضایت بیماران و مراجعین ، ترک حرفه و مشکلات خانوادگی و زناشویی می باشد .
فرسودگی شغلی اختلالی روان شناختی است که شامل خستگی مزمن، علایم جسمانی مختلف، اختلالات خواب، احساس گناه، گوشه گیری، کاهش کار و وفعالیت روزانه و تمایلات منفی و بدبینانه نسبت به همکاران و مراجعین می باشد. سایر علایم فرسودگی شغلی شامل نارضایتی از کار، احساسات مبنی بر شکست و ناتوانی، حس دائمی اجحاف و استثمار و کاهش عملکرد شغلی می باشد.

این اختلال در مشاغل یاری رسان به مردم بیشتر از سایر رشته ها می باشد. پرسنل شاغل در بخش بهداشت و درمان (نظیر پزشکان عمومی، متخصصین، پرستاران و بهیاران ..)  نیرو های پلیس و اتش نشان ها به علت مواجهه با فشارهای هیجانی، مدیریتی و فیزیکی میزان بیشتری از فرسودگی شغلی را تجربه می کنند. این عوامل استرس زا شامل ساعات زیاد کاری، حمایت اجتماعی کم، مواجهه با خشونت و تهدید در محل کار ، شیفتهای شبانه، تقاضای زیاد در محل کار، سازماندهی ضعیف کاری، سختی کار و تصمیم گیری در موقعیتهای بحرانی بر اساس اطلاعات ناکافی و مواجهه با نتایج جدی این تصمیم گیری ها می باشد.

اثرات منفی فرسودگی شغلی بر عملکرد فرد به صورت کاهش درامد و کارامدی در محل کار، غیبت از محل کار، کاهش رضایت بیماران و مراجعین ، ترک حرفه و مشکلات خانوادگی و زناشویی میباشد .

افزایش افسردگی و حتی خودکشی، استفاده از الکل و مواد مخدر، اختلالات خواب و حافظه ، بیماری های قلبی ، چاقی و افزایش فشار خون و دیابت از سایر پیامد های فرسودگی شغلی میباشد.

 با توجه به عواقب جدی و مهم این اختلال لازم است کارکنان شاغل در این مشاغل نسبت به این علایم اگاه باشند و در مراحل اولیه با مراجعه به درمانگر تکنیک های ذهنی و رفتاری لازم برای مقابله با ان را به کار گیرند و یا در صورت لزوم از درمانهای دارویی بهره جویند.
 -
نویسنده: دکتر مریم محمدنژاد، متخصص روانپزشکی (اعصاب و روان)
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

آرش
Iran, Islamic Republic of
سلام به نظر من فرسودگی شغلی به چند علت می باشد مهمترین 1- بی عدالتیها درمحل کار 2- انتقاد پذیر نبودن همکاران 3-درقبال کاری که انجام میدهی حقوق ومزایا خیلی کم باشد4-مشکلات خانوادگی
راه کار : به کار گیری افراد متدین ومتطقی باتجربه مدیر مدبر قاطع شجاع وعدم وابستگی به دیگران واحزاب در راس امور
احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
اضطراب با بدن زنان چه می‌کند؟
روش‌های غلبه بر استرس امتحانات
نشانه های روابط عاشقانه ناکارآمد وسمی کدامست ؟
معنویت در حل مشکلات روانی بیرون‌زاد راهگشاست
تعریف و طبقه بندی کودکان استثنایی
اعلام ضوابط کارورزی، برگزاری کارگاه و دوره‌های توانمندسازی روانشناسی
بادها می وزند، عده ای در مقابل آن دیوار می سازند و تعدادی آسیاب به پا می کنند