چهارشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - 19 May 2021
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۴ / ۲۰:۴۱
کد مطلب: 34327
۱

پذیرش دانشجوی پرستاری در بیمارستانها فقط از این طریق!

به گزارش وبدا؛ دکتر حمید اکبری قائم مقام معاون آموزشی وزیر بهداشت در حاشیه نشست بررسی مسائل آموزش پرستاری، در خصوص برخی از  دغدغه های پرستاران گفت: یکی از مسائل و دغدغه هایی که مدیران پرستاران در این نشست مطرح کردند، برداشت متفاوتی بود که از دستورالعمل ابلاغی آموزش پرستاری در خصوص نحوه پذیرش دانشجوی پرستاری داشتند.
 
وی افزود: سوء برداشت از دستورالعمل ابلاغی آموزش پرستاری مبنی بر اینکه پذیرش دانشجو در هر بیمارستانی به صورت آزاد انجام پذیرد، باعث ایجاد نگرانی هایی بین پرستاران شده بود.
 
قائم مقام معاون آموزشی وزیر بهداشت  تأکید کرد: نحوه پذیرش دانشجو فقط از طریق آزمون خواهد بود  و هیچ یک از دانشجویان بدون گذراندن برنامه مصوب آموزش پرستاری فارغ التحصیل نخواهند شد و این قانون برای تمام دانشگاه های دولتی و خصوصی صدق می کند و حتی در بخش خصوصی نیز هیچ سازمانی مجاز نیست که دستورالعمل و یا برنامه آموزش پرستاری مجزا داشته باشد.
 
دکتر اکبری گفت: مطالعات نیاز سنجی کشور نشان می دهد که در خوش بینانه ترین حالت به حدود یکصد هزار پرستار نیاز داریم در حالی که دانشگاه های علوم پزشکی کشور حداکثر حدود 4 هزار دانشجوی پرستاری در سال تربیت می کنند و نیاز به تربیت نیروی پرستاری هنوز وجود دارد.
 
چالش کمبود هیات علمی فقط منحصر به پرستاری نیست
قائم مقام معاون آموزشی وزیر بهداشت همچنین ادامه داد: از ظرفیت های بیمارستان های دولتی و خصوصی برای تربیت پرستاران در عرصه بالینی استفاده خواهد شد.
 
دکتر اکبری، کمبود نیروی انسانی را از دغدغه های حوزه پرستاری خواند و افزود: کمبود نیروی پرستاری از معضلاتی است که کشور به صورت جدی با آن مواجهه است و د ر این راستا از پتانسیل بیمارستان های غیر دولتی و بیمارستان های دولتی غیر آموزشی استفاده خواهیم کرد، بدین صورت که با تفاهم نامه ای که بین دانشکده پرستاری مامایی و بیمارستان منعقد می شود، به آموزش پرستاران در عرصه های بالینی می پردازیم.
 
قائم مقام معاون آموزشی وزیر بهداشت  ادامه داد: یکی از کمبود های جدی در تربیت نیروی انسانی کارآمد در عرصه سلامت، گذراندن دوره های کار آموزی و کار ورزی با کیفیت لازم بخصوص برای آموزش پرستاران است که بیمارستان های خصوصی و دولتی این امکان را دارند تا از ظرفیت های آنها به منظور آموزش پرستاران استفاده شود و در صورت استفاده مناسب از توانایی های موجود در بیمارستان های دولتی و خصوصی، پرستارانی که دارای مهارتهای حرفه ای بیشتری باشند وارد عرصه ارائه خدمات در حوزه سلامت خواهند شد.
 
وی در خصوص جذب هیات علمی پرستاری اظهار داشت: کمبود اعضای هیات علمی فقط منحصر به پرستاری نیست بلکه در تمام حوزه ها با کمبود هیات علمی مواجهه هستیم و بر اساس آمار و اطلاعات، به حدود 8000 عضو هیات علمی نیاز داریم اما امسال تنها مجوز جذب 1000 عضو هیات علمی به ما داده شد.
 
دکتر اکبری به منظور کاهش مشکلات و افزایش بکار گیری اعضای هیات علمی در رشته های مختلف و به ویژه پرستاری، مکاتبات لازم با سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور انجام شده و امیدواریم با پیگیری هایی که در مجموعه وزارت بهداشت در حال انجام است،‌ در آینده نزدیک بتوانیم تعداد اعضای هیات علمی مورد نیاز را جذب کنیم.
مرجع : خبرگزاری باشگاه خبرنگاران
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چرا «نه» تلفظش آسان است اما گفتنش سخت؟!
نحوه عضویت در انجمن روانشناسی آمریکا APA
از چه سنی می‌توان بچه ها را در خانه تنها گذاشت؟
ترس و نگرانی را کنار بگذارید
راهنمای علمی کاهش استرس
کاهش علایم سندرم خستگی پس از ویروس
10 خطای شناختی که زندگی زناشویی را تلخ می‌کند
تحقیق:‌ افسردگی پس از زایمان در دوران قرنطینه دو برابر شده است
از فرسودگی شغلی چه می‌دانید؟!
چرا در دوران قرنطینه اینقدر خرید آنلاین می‌کنیم؟!
در روان‌پزشکی به چه بیمارانی «بیماران بی‌بصیرت» گفته می شود؟!
کم خوابی چه بلایی سرتان می‌آورد؟
صعود به اورست 13 روز به طول مي انجامد، اما سقوط از آن فقط « 8 ثانيه ». ساختن روابط مدتها به طول مي انجامد اما از بين رفتن آن فقط در چند ثانيه!