کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

مدیرکل دفتر سلامت وزارت بهداشت:

احتمال بروز افسردگی در کودکان تک فرزند بیشتر است

25 آذر 1394 ساعت 23:21

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: نتایج مطالعات انجام شده روی کودکان تک فرزند نشان می دهد احتمال ابتلای این کودکان به افسردگی و بیماری های روانی در آینده بیشتر است.


به گزارش ایرنا، دکتر محمد اسماعیل مطلق روز چهارشنبه در هشتمین کنگره مرکز تحقیقات بهداشت باروری و ناباروری در مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به افزایش تمایل به تک فرزندی در سال های اخیر در کشور گفت: میزان باروری در کشور 1.8 و در تهران 1.4 است.
وی افزود: در تلاش هستیم که با حفظ سلامت و پیشگیری از مرگ و میر مادران و کودکان، میزان باروری کلی را در سال های آینده به 2.1 برسانیم.
مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با اشاره به اسناد بالادستی برنامه ششم و سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب گفت: وزارت بهداشت با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی کشور و تدوین برنامه های لازم تلاش می کند تا سیاست های کلی افزایش جمعیت در راستای ارتقای باروری کلی را تحقق بخشد.
مطلق ناباروری را یکی از مهمترین بحران های دوران زندگی انسان عنوان کرد و گفت: ناباروری منجر به بروز مشکلات روانی، تجربیات استرس زای جدی برای افراد مبتلا می شود.
وی ادامه داد: آمار جهانی نشان می دهد که 10 تا 15 درصد زوج های 15 تا 44 ساله نابارور هستند و در ایران بیش از سه میلیون زوج نابارور وجود دارد.
مطلق خاطرنشان کرد: در ایران عدد دقیقی از شیوع ناباروری در دست نیست اما مطالعه ای که در سال 2011 روی زنان ایرانی 20 تا 40 ساله انجام شد شیوع ناباروری را 20.2 درصد برآورد کرد که بالاتر از متوسط جهانی است.
مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مورد عوامل موثر و چالش های مرتبط با افزایش نرخ باروری به افزایش سن ازدواج در کشور اشاره کرد و گفت: سن ازدواج در کشور حدود 6 سال افزایش یافته است که این رقم در برخی استان ها به 10 سال رسیده است.
وی همچنین کاهش شمار ازدواج ها، روند افزایش طلاق و فاصله زیاد میان ازدواج تا فرزندآوری در کشور را از دیگر عوامل موثر در افزایش نرخ باروری در کشوری عنوان کرد.
هشتمین کنگره مرکز تحقیقات بهداشت باروری و ناباروری امروز در مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی شروع به کار کرد و تا روز 27 آذرماه ادامه دارد.


کد مطلب: 34601

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/34601/احتمال-بروز-افسردگی-کودکان-تک-فرزند-بیشتر

میگنا
  https://www.migna.ir