دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - 30 Nov 2020
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴ / ۱۳:۰۵
کد مطلب: 34663
۱

آمار تولیدات علمی ایران در حوزه روانشناسی و روانپزشکی در 10 سال اخير

تازه‌ترین نتایج مربوط به تعداد مدارک علمی محققان ایرانی در سه حوزه علوم اجتماعی اقتصاد و تجارت و روان‌شناسی و روان‌پزشکی طی ده سال گذشته بر اساس پایگاه ISI اعلام شد.

به گزارش ایسنا، آخرین نتایج بررسی مدارک علمی جهان در حوزه علوم اجتماعی طی 10 سال گذشته بر اساس داده‌های پایگاه ISI نشان می‌دهد محققان این حوزه، 763 هزار و 694 مدرک علمی تولید کرده‌اند که تعداد کل استنادات نیز برابر با چهار میلیون و 788 هزار و 625 و میانگین استناد به هر مدرک علمی برابر با 6.27 بوده‌ است.

روان‌شناسی و روان‌پزشکی

بر اساس این گزارش تعداد کل مدارک علمی جهان در این حوزه برابر با 345 هزار و 544 و کل استنادات در این حوزه برابر با چهار میلیون و 116 هزار و 342 و میانگین استناد به هر سند جهانی در این حوزه برابر با 11.91 است.

 مدارک علمی ایران در این حوزه برابر با 728 (0.21 از مقدار جهانی)، کل استنادات برابر با 4919 (0.11 استنادات جهانی) و میانگین استناد به هر سند برابر با مقدار 6.67 است. بر این مبنا میانگین استناد به هر سند ایران نسبت به جهان در همین حوزه برابر 0.56 است که گویای پایین‌تر بودن کیفیت از میانگین جهانی است.

 نمودار مقایسه شاخص ARC سه حوزه علوم انسانی

 
نمودار 1 مقایسه سه حوزه مورد بررسی را بر اساس شاخص ARC یا همان نسبت میانگین استناد به هر سند کشور در هر حوزه به همین نسبت در سطح دنیا نشان می‌دهد. به خوبی دیده می‌شود که مدارک هر سه حوزه در کل کیفیتی پایین‌تر از میانگین جهانی دارند. هم‌چنین می‌توان مشاهده کرد که حوزه اقتصاد و تجارت ضعیف‌ترین کیفیت را در میان این سه حوزه داشته است.

 علوم اجتماعی

بر اساس این گزارش که مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی منتشر کرده است،‌ در همین مدت تعداد مدارک علمی ایران در حوزه علوم اجتماعی برابر با 3518 مدرک (0.46 درصد کل مدارک) و تعداد کل استنادات ایران در این حوزه برابر با 14 هزار و 263 (1.87 درصد کل استنادات) و میانگین استناد به هر سند ایران برابر با 4.05 درصد بوده است و بر این مبنا میانگین استناد به هر سند ایران نسبت به جهان برابر با (0.64 درصد) است که نشان دهنده کیفیت پایین مدارک علمی ایران در این حوزه در مقایسه با میانگین جهانی است.

 اقتصاد و تجارت

تعداد کل مدارک علمی جهان در حوزه اقتصاد و تجارت طی ده سال گذشته برابر با 231 هزار و 988 و تعداد کل استنادات برابر با یک میلیون و 695 هزار و 720 و میانگین استناد به هر سند 7.31 بوده است.

تعداد کل مدارک علمی ایران در این دوره با 410 مدرک (0.17 درصد کل مدارک این حوزه) بوده‌ است. تعداد کل استنادات ایران در این حوزه برابر با 1351 (0.07 درصد کل استنادات جهانی) و میانگین استناد به هر سند 3.30 است. نسبت میانگین استناد به هر سند ایران به مقدار مشابه در سطح جهان برابر 0.45 است که مقدار آن کم‌تر از میانگین جهانی است.

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

تفاوت بین روان شناسی اجتماعی و جامعه شناسی چیست؟
ایدئولوژی چیست؟
درگوشی های روانشناسی روزهای اول ازدواج
با عاقلانه‌تر فکر کردن بهتر زندگی کنید
درباره فوت عزیزان به کودکان دروغ نگویید
نامه وزیر علوم به مقام معظم رهبری در مورد دانشگاه فرهنگیان + واکنش ها
۷ نشانه قربانیان خشونت خانگی
تشویق کودکان چرا و چگونه؟
دکتر سیروس مرادی زاده روانشناس لرستانی درگذشت
رنگ فراموشی بر بوم بازی های کودکانه در هیاهوی کرونا و گوشی هاي هوشمند
شیخ "محمدحسن راستگو" قصه‌گوی کودکان درگذشت
ده توصیه برای ایجاد افکار مثبت در دوران کرونا
هیچوقت برای تبدیل شدن به کسی که میخواستین باشین دیر نیست... فقط کافیست اولین قدم را بردارید.