چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - 31 May 2023
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۴ / ۰۹:۴۶
کد مطلب: 34966
۱

نقش رسانه ها در جلوگیری از مصرف کیتاگون

ايرنا: مجتبي دشتي، کارشناس اعتیاد گفت: ماده روانگردان کیتاگون که توسط گروهک تروریستی داعش تولید می شود ماده ای خطرناک و اعتیاد آور است که با مصرف آن حس خشونت و وحشی گری در فرد به وجود مي آيد و این می تواند آسیب جدی به این افراد وارد کند.

وی تقویت حس شجاعت و خشونت را یکی از اثرات مصرف این ماده مخدر دانست و اظهار کرد: گروه تروریستی داعش برای پیشبرد مقاصد خود نیاز به این دارد که روز به روز حس خشونت را در سربازان خود تقویت کند و مصرف چنین قرص هایی نیز در همین راستا تولید شده است تا هیچ گونه احساس ترسی در نیروهای خود وجود نیاید.

این کار شناس اعتیاد، ورود قرص کیتاگون را به بازار های جهانی بسیار خطرناک برشمرد و افزود: مسئله مهمی که در تولید این قرص های روانگردان خطرناک تلقی می شود اقدام داعش برای فروش این قرص های روانگردان مخدر به بازار های جهانی است که اگر این امر اتفاق بیفتد مشکلات بسیار خطرناکی را برای کشور های مختلف خصوصاً کشورهای منطقه به وجود می آورد، بنابراین نیرو های امنیتی کشور ها به خصوص جمهوری اسلامی ایران باید با تدابیر امنیتی و کنترل مرز ها مانع از قاچاق این روانگردان به خاک کشور شود.

دشتی، به اثرت توهمی زای قرص های روانگردان اشاره کرد وگفت: قرص های روانگردان اثرات توهمی داشته و یک نوع وسوسه فکری برای مصرف مجدد در افراد به وجود می آورد و در واقع از نظر روانی فکر را درگیر مصرف می کند.

** نقش رسانه ها در جلوگیری از مصرف کیتاگون
وی به نقش رسانه در پیشگیری از مصرف این نوع قرص ها اشاره کرد و افزود: متاسفانه در برخی موارد افراد بواسطه مصرف بیش از حد این قرص ها جان خود را از دست داده اند و نقش رسانه در فرهنگسازی این نوع قرص ها به خصوص قرص تولیدی کیتاگون بسیار موثر است که با تولید مستند و سخنرانی آموزنده باید از ورود و مصرف این نوع قرص ها جلوگیری شود.
این کار شناس اعتیاد تصریح کرد: سازمان ملل و سازمان های مربوطه در این راستا باید اقدامات سرسختانه علیه این گروهک تروریستی داشته باشند که متاسفانه اینگونه نیست و هر روز شاهد کشتار وحشی گرانه این گروه تروریستی در سوریه و عراق هستیم.
چندی پیش یوری فدوتوف مدیر اجرایی دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم در سازمان ملل متحد پنجشنبه اعلام کرد: داعش امکان تولید ماده روانگردان کپتاگون را به دست آورده و برای مصرف نیروهای خود و فروش آن در خارج مناطق تحت تصرفش اقدام به تولید آن کرده است.
مرجع : خبرگزاری ایرنا
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
اضطراب با بدن زنان چه می‌کند؟
روش‌های غلبه بر استرس امتحانات
نشانه های روابط عاشقانه ناکارآمد وسمی کدامست ؟
معنویت در حل مشکلات روانی بیرون‌زاد راهگشاست
تعریف و طبقه بندی کودکان استثنایی
اعلام ضوابط کارورزی، برگزاری کارگاه و دوره‌های توانمندسازی روانشناسی
هیچوقت برای تبدیل شدن به کسی که میخواستین باشین دیر نیست... فقط کافیست اولین قدم را بردارید.