شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - 6 Mar 2021
تاریخ انتشار :
جمعه ۱۸ دی ۱۳۹۴ / ۰۸:۴۴
کد مطلب: 35018
۰

کی و چگونه "نه" بگوییم؟

کردمیرزا با اشاره به راه‌های نه گفتن به هر خواسته‌ای اظهار داشت: افراد در زندگی اجتماعی نمی‌توانند آرامش و رقابت دیگران را فراهم کنند و به تعارف و پاسخ‌های آن‌ها جواب مثبت بدهند و در زمان‌هایی چه به رییس و یا به دوستان‌شان باید یاد بگیرند که به درخواست‌شان نه بگویند.
وی بیان کرد: والدین باید به فرزندان خود یاد بدهند که در مقابل هر خواسته‌ای جرأت نه گفتن را داشته باشند، به طوری که اگر این مهارت را در خود تقویت نکنند مشکلات عدیده‌ای گریبانگیر آنها خواهد شد و ممکن است اسیر نقشه‌های شوم دوستانی ناباب و افراد کم خرده‌شان قرار بگیرند.

این روان‌شناس با بیان این که بسیاری از کودکان تحت تأثیر تربیت والدین برای حفظ ادب نه نمی‌گویند، افزود: پدر و مادرها به فرزندان خود باید بیاموزند که با نه گفتن آنها دنیا هیچ تغییری نمی‌کند و حتی در مواقعی همین کلمه دو حرفی سبب نجات افراد از زحمت‌های نا به جا و رنج‌های با دردسر است.
کردمیرزا ابراز داشت: بعضی از افراد تصور می‌کنند که اگر به درخواست دیگران نه بگویند، این امر گستاخی و بی‌ادبی آنها را نشان می‌دهد و این مسئله در جوامع غربی این تفکر را حاکم کرده است که ذکر نه سبب انزوا رفتن افراد در جامعه می‌شود.
وی ادامه داد: همیشه در گفتن کلمه نه باید جوانب را سنجید، زیرا افراد نباید به همه درخواست‌ها نه بگویند، تا مقام و شأن‌نشان حفظ گردد و همچنین به درخواست والدین نیز رعایت جوانب نه گفتن را نیز مد نظر قرار بدهند تا مشکل خانوادگی و لطمات تلخی پیش نیاید.
کردمیرزا در پایان گفت: گاهی نه گفتن آنقدر سخت است که نهایتاً از ریزش آزاد احساسات دیگران به کاری که تمایل به انجام آن نداریم، مجبور می‌شوید که آن را انجام دهیم و این همان زمانی است که از روی صداقت به دیگران می‌توانیم لفظ کلمه نه را بیان کنیم.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

«استرس دست دوم» چیست و چگونه از آن در امان باشیم؟
روان‌شناس کودک: گاهی والدین با ارائه محتوای غیراخلاقی به کودکان آسیب می‌زنند
نظریه خانواده درمانی راهبردی(استراتژیک)جی هی لی
بیماری شما ریشه عصبی دارد یعنی چه؟
دیگر به جای «تهاجم فرهنگی» باید بگوییم «تجاوز فرهنگی»/«ساسی مانکن» از نظر روان‌شناختی بیمار است
چند نکته برای افرادی که شغل شان را دوست ندارند
تربیت فرزندان شادتر، چرا و چگونه؟
نقش خانواده در مراقبت از نوجوان مبتلابه اختلال "دوقطبی"
سکوت، قاتل خاموش زندگی‌مشترک
قم، شادترین استان کشور+جدول
کرونا با روانمان چه کرد؟
چرا کمال‌ گرایی، آدم را بیچاره می‌کند؟
شاید باورتون نشه اما دنیا به کوچک‌ترین خوبی‌های شما نیاز داره، خوب بمونید.