شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ - 2 Dec 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۴ / ۱۶:۳۰
کد مطلب: 35267
۳
۲
مترجم: رزیتا ملکی‌زاده

نقش کامپیوترها در آموزش

نقش کامپیوترها در آموزش
کامپیوترها نقش حیاتی در هر زمینه‌ای دارند. آنها به فرآیندهای صنعتی کمک می‌کنند و در پزشکی کاربرد دارند؛ آنها دلیل این هستند که چرا نرم افزارهای صنعتی توسعه و رونق یافته‌اند و نقش مهمی در آموزش دارند. این هم چنین دلیل این است که چرا سیستم تحصیلی، آموزش کامپیوتر را بخشی از برنامه‌ی درسی خود ساخته است. با در نظر گرفتن این که تکنولوژی کامپیوتر تقریباً در هر جنبه از زندگی کاربرد دارد، برای همه مهم است که حداقل دانش اولیه استفاده از کامپیوتر را داشته باشند. بیایید ببینیم که تکنولوژی کامپیوتر چه نقشی در بخش آموزش دارد.

کامپیوترها در آموزش :

تکنولوژی کامپیوتر تأثیری عمیق بر بخش آموزش داشته است. به خاطر کامپیوترها انتقال دانش راحت‌تر و بسیار جالب‌تر از قبل شده است. به خاطر ظرفیت حافظه‌ کامپیوترها، مقادیر زیادی داده می‌توانند در آنها ذخیره شوند. آنها پردازش سریع داده را با احتمال خطای خیلی کم و یا هیچ نوع خطایی در پردازش، ممکن می‌سازند. کامپیوترهای شبکه به ارتباط سریع کمک می‌کنند و دسترسی به وب را ممکن می‌سازند. ذخیره‌ی اسناد در کامپیوترها به شکل کپی‌های نرم افزاری به جای سخت افزاری به صرفه جویی در کاغذ کمک می‌کنند.

فواید ابتدایی کامپیوترها در آموزش عبارتند از :

 

نقش کامپیوترها در آموزش تدریس کامپیوتری نقش کلیدی در سیستم تحصیلی مدرن دارد. برای دانش آموزان مراجعه به اینترنت راحت‌تر از جستجوی اطلاعات در کتابهای کلفت است. فرآیند آموزش از آموزش کتابهای درسی مشخص شده، فراتر رفته است. اینترنت مخزن بسیار بزرگ و بسیار در دسترس اطلاعات است. ذخیره‌ی اطلاعات بازیابی شده در کامپیوترها راحت‌تر از حفظ یادداشت‌های دست نویس است.

کامپیوترها دستیار بسیار عالی برای تدریس هستند :

تحصیل آنلاین در بخش آموزش انقلابی به پا کرده است. تکنولوژی کامپیوتر رویای آموزش از راه دور را به واقعیت تبدیل کرده است. تحصیل، دیگر محدود به کلاسهای درس نیست. آن به خاطر کامپیوتر، به دور دست‌ها گسترش یافته است. به خاطر دسترسی به اینترنت مکان‌هایی که به طور فیزیکی از هم دورند به همدیگر نزدیک‌تر شده‌اند. بنابراین، حتی اگر دانش آموزان و معلمان در مناطق مشابهی نباشند می‌توانند به صورت خیلی خوب با هم دیگر ارتباط برقرار کنند. دوره‌های تحصیلی اینترنتی خیلی زیادی وجود دارند که در آنها نیازی نیست دانش آموزان در کلاس‌ها شرکت کنند و یا به طور فیزیکی در سخنرانی‌ها حضور داشته باشند. آنها می‌توانند از همان خانه‌های راحت خود یاد بگیرند و زمان خود را هر جور که راحت هستند تنظیم کنند.

کامپیوترها به آموزش از راه دور انگیزه داده‌اند :

کامپیوترها ارائه‌ی موثر اطلاعات را ممکن می‌سازند. نرم افزار ارائه مثل پاور پوینت و نرم افزار انیمیشن مثل فلش در میان نرم افزارهای دیگر کمک بزرگی به معلمان به هنگام ارائه‌ی سخنرانی هستند. کامپیوترها ارائه‌ی سمعی – بصری اطلاعات را ممکن ساخته‌اند در نتیجه فرآیند آموزش متقابل و جالب شده است. تدریس به کمک کامپیوتر، عنصر سرگرمی را به آموزش اضافه می‌کند. معلمان امروزه به ندرت از گچ و تخته سیاه استفاده می‌کنند. آنها ارائه‌ها را روی فلش می‌‌آورند و به کامپیوتر کلاس وصل می‌کنند و تدریس شروع می‌شود. اینجا رنگ، صدا و حرکت وجود دارد – همان اطلاعات قدیمی قبلی به روشی متفاوت ارائه می‌شوند و آموزش، سرگرمی می‌شود. به عبارتی درسهایی که خیلی جالب نیستند به خاطر تأثیرات سمعی – بصری جالب می‌شوند. به خاطر کمک بصری، موضوعات دشوار را می‌توان به روشی بهتر توضیح داد. به خاطر استفاده از کامپیوترها در آموزش، چیزها برای پیروی راحت‌تر می‌شوند.

نرم افزار کامپیوتر به ارائه‌ی بهتر اطلاعات کمک می‌کند :

اینترنت نقش مهمی در آموزش دارد. از آنجا که آن یک پایه‌ی اطلاعاتی عظیم است، می‌تواند برای بازیابی اطلاعات در گستره‌ای از موضوعات به کار گرفته شود. اینترنت برای ارجاع به اطلاعات در مورد موضوعات مختلف می‌تواند به کار گرفته شود. هم معلمان و هم دانش آموزان از اینترنت بهره می‌برند. معلمان برای اطلاعات اضافی و مراجع موضوعاتی که تدریس می‌کنند به آن مراجعه می‌کنند. دانش آموزان می‌توانند به منابع وب برای اطلاعات اضافی در مورد موضوعاتی که علاقه دارند مراجعه کنند. اینترنت به معلمان کمک می‌کند که ورقه‌های امتحانی را تنظیم کنند، برای تکالیف خانه سوال طرح کنند و در مورد موضوع پروژه‌ها تصمیم بگیرند؛ و نه تنها موضوعات آکادمیک، بلکه معلمان می‌توانند از منابع وب برای ایده‌هایی در مورد رقابت‌های ورزشی، فعالیت‌های فوق برنامه، گردش‌ها و غیره استفاده کنند.

کامپیوتر دسترسی به اینترنت را ممکن می‌سازد که تقریباً در مورد هر چیزی اطلاعات دارد :

کامپیوتر ذخیره‌ی داده را به شکل الکترونیک ممکن می‌سازد در نتیجه در مصرف کاغذ صرفه جویی می‌شود. ظرفیت حافظه وسایل ذخیره‌ی کامپیوترها گیگا بایت است؛ در نتیجه آنها را قادر می‌سازد که حجم عظیمی از داده‌ها را ذخیره کنند. علاوه بر این، چنین وسایلی به صورت فشرده هستند. آنها حجم خیلی کمی را اشغال می‌کنند ولی حجم خیلی زیادی داده را ذخیره می‌کنند. هم معلمان و هم دانش آموزان از استفاده از تکنولوژی کامپیوتر بهره‌مند می‌شوند. ارائه‌ها، یادداشت‌ها و ورقه‌های امتحانی می‌توانند از طریق وسایل ثبت و ذخیره‌ی کامپیوتر به راحتی ذخیره شده و منتقل شوند. به طور مشابه، دانش آموزان می‌توانند تکالیف درسی خود را به صورت کپی‌های نرم افزاری تقدیم کنند. فرآیند بدون کاغذ شده است که در نتیجه در مصرف کاغذ صرفه جویی می‌شود. هم چنین فرمت الکترونیک ذخیره‌ی داده را با دوام‌تر ساخته است. حافظه‌های الکترونیکی پاک شدنی می‌توانند به طور مکرر مورد استفاده قرار گیرند. آنها ذخیره‌ی عظیم داده و بازیابی مطمئن داده را ارائه می‌دهند.

درایوهای سخت کامپیوتر و وسایل ذخیره روشی عالی برای ذخیره‌ی داده هستند :

این در مورد نقش کامپیوترها در آموزش بود. اما ما می‌دانیم فقط بخش آموزش نیست که کامپیوترها در آن نقش دارند. آنها کاربرد خیلی زیادی در هر زمینه‌ای دارند. امروزه، زندگی بدون کامپیوترها غیر قابل تصور است. این اهمیت کامپیوترها را در آموزش نشان می‌دهد. دانش کامپیوتر می‌تواند شغل فرد را در جهت درست سوق دهد. کامپیوترها امروزه تقریباً بخشی از هر صنعتی هستند. آنها محدود به هیچ زمینه‌ی خاصی نیستند. آنها در شبکه، برای دستیابی به اطلاعات و ذخیره‌ی داده و هم چنین در پردازش و ارائه‌ی اطلاعات مورد استفاده قرار می‌گیرند. کامپیوترها باید در مقاطع پایین تحصیلی معرفی شوند. من فکر می‌کنم غلو نیست اگر بگویم که آموزش کامپیوتر همانند آموزش زبان انگلیسی یک اصل و پایه است. بله، چنین است.


 
مرجع : راسخون
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

موحد الله
بسیار معلومتات خفن تشکر
حفیظ الله
United States
خیلی عالی دست شما درد نکند
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
سخن گفتن با خدا مانند صحبت کردن با یک دوست پشت تلفن است... ممکن است او را در طرف دیگر نبینیم، اما می دانیم که دارد گوش می دهد...