يکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ - 1 Oct 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۴ / ۲۲:۴۳
کد مطلب: 35275
۲

"امین‌آباد" پاتوق آرامش می‌شود

رئیس آموزشی، درمانی، روانپزشکی رازی( امین‌آباد) با تأکید بر ارائه پیشرفته‌ترین درمان‌های اعصاب و روان دنیا در مجموعه آموزشی، درمانی، روانپزشکی رازی( امین‌آباد) از راه‌اندازی درمانگاه چند تخصصی رازی خبر داد.
امید رضایی رئیس مرکز آموزشی، درمانی، روانپزشکی رازی(امین‌آباد) در نشست خبری با خبرنگاران گفت: شهریور ماه سال جاری مرکز آموزشی، درمانی، روانپزشکی رازی( امین‌آباد) مورد ارزیابی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی قرار گرفت و طبق ارزیابی صورت گرفته گرید A به بیمارستان اعطا شد. زیرا این بیمارستان 77 درصد از معیارهای وزارت بهداشت را دارد،همچنین بیمارستان روزبه با 76 درصد انطباق با معیارهای وزارتی نیز گرید A را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: در یک سال اخیر تغییرات بسیاری از جمله ارتقاء کیفیت هتلینگ بیمارستان، احداث و راه‌اندازی فاز دوم اورژانس با کمک خیرین، همچنین تعمیر، نوسازی و بهسازی بخش پاراکلینیک، راه‌اندازی جاده سلامت، پیشرفت 90 درصدی ساخت بخش آسایشگاهی 150 تخت‌خوابی با کمک بنیاد خیریه مرحوم نظام مافی صورت گرفته است.

رئیس آموزشی، درمانی، روانپزشکی رازی( امین‌آباد)گفت: حدود یک ماه پیش موافقت اصولی با راه‌اندازی مرکز تحقیقات بیماران اعصاب و روان شد و همچنین به کمک بسته‌های هتلینگ طرح تحول سلامت کیفیت درمان مانند ارائه خدمات به مددکاران و کمک بهیاران افزایش پیدا کرده است همچنین از حدود یک ماه پیش تا کنون اصلاح و ترمیم فضای سبز این مجموعه تحت پوشش شهرداری تهران قرار گرفته است که این کار بسیاری از هزینه‌های فضاسازی و ترمیم فضای سبز را کاهش می‌دهد همچنین در نظر داریم باغ دوستدار سالمند معروف به معرفت، باغ کودک درون معروف به طلب، ایستگاه دوستان و پاتوق آرامش را در این مجموعه ایجاد کنیم.
رضایی ظرفیت پذیرش بیمار در مرکز آموزشی، درمانی، روانپزشکی رازی( امین‌آباد) را هزارو 500 بیمار اعلام کرد و گفت: هم اکنون در این مجموعه هزار بیمار اختلال روانی بستری هستند و همچنین این مجموعه به وسعت 103 هکتار 100 پرسنل درمانی و خدماتی دارد که به بیماران خدمات ارائه می‌کنند بر اساس مصوبه بیمارستان این مجموعه هزارو 375 تخت مصوب دارد.

دکتر امید رضایی با اشاره به تغییرات جدید این بیمارستان طی یک سال اخیر اظهار کرد: ما تلاش کرده‌ایم به کمک نظام سلامت و کمک‌های وزارتخانه و دانشگاه در حوزه‌های آموزشی، پژوهشی، درمانی،‌ فرهنگی و زیست محیطی تغییراتی را در بیمارستان ایجاد کنیم. افزایش ارتباطات دانشگاهی، آماده سازی زیرساخت برای پذیرش دانشجوها و همچنین ایجاد یک سیستم آموزشی قوی بخشی از این تغییرات بوده است.

 وی ادامه داد: یک ماه گذشته با تاسیس یک مرکز تحقیقات برای بیماران اعصاب و روان موافقت شده است. همچنین به کمک درمانگران تلاش شده که امکانات نرم افزاری و بسته‌های درمانی نیز ارتقا پیدا کند.

 رضایی با بیان اینکه قبلا نام امین‌آباد احساسی از هیجانات ناخوش برای مخاطب به وجود می‌آورد، تصریح کرد: ما تلاش می‌کنیم که از نام "امین آباد" یک برند ایجاد شود. تغییرات فرهنگی نیز بخش دیگری از فعالیت‌های ما در این بیمارستان است. آخرین تغییرات در حوزه محیط زیستی اتفاق افتاده است و طی آن تلاش شده تا پوشش فضای سبز بیمارستان تحت نظر شهرداری قرار گیرد و در حال حاضر نیز یک ماه است که هزینه اصلاح فضای سبز به عهده شهرداری است.

  

ایجاد "ایستگاه دوستان" و "پاتوق آرامش" در امین‌آباد

وی بیماران مستقر در این بیمارستان را به دو دسته تقسیم کرد و گفت: گروهی از بیماران به صورت دائمی در بیمارستان مقیم هستند و در بخش پردیس‌های توانبخشی نگهداری می‌شوند که این بیماران قابلیت بازگشت به جامعه را ندارند حدود 570 بیمار در بخش بیماران دائمی مقیم نگهداری می‌شوند که یک سوم آنان را زنان تشکیل می‌دهند. همچنین برخی از بیماران به دلیل مشکلات و شرایطی که دارند به صورت موقت و دوره‌ای از چند روز تا چند هفته در این مرکز بستری می‌شوند و پس از تغییرات درمانی و بهبود به جامعه و خانواده خود بازمی‌گردند.
وی با بیان اینکه این بیمارستان دولتی است، افزود: بخشی از هزینه‌های نگهداری بیماران از سوی وزارت بهداشت پرداخت می‌شود و حدود 6 درصد از کل هزینه برعهده بیمار است و البته کسانی که توان پرداخت همین 6 درصد را هم ندارند می‌توانند به صورت رایگان در این بیمارستان پذیرش شوند.
رضایی یادآور شد: در مرکز آموزشی، درمانی، روانپزشکی رازی( امین‌آباد) پیشرفته‌ترین درمان‌های اعصاب و روان دنیا انجام می‌شود و این مجموعه رو به توسعه و گسترش است و بر راه‌اندازی درمانگاه رازی تأکید داریم که این درمانگاه به صورت چند تخصصی در تخصص‌های داخلی، مشاوره، روان‌درمانی، عفونی، مغزو اعصاب می‌تواند خدمات مورد نیاز بیماران را ارائه کند. همچنین در طول یکسال اخیر تغییرات پژوهشی و درمانی بسیاری در این مجموعه صورت گرفته به طوری که آمار پژوهش‌ها 10 برابر افزایش پیدا کرده و تعداد بیماران بستری‌ کاهش یافته است و درمان‌های موثرتری روی بیماران صورت می‌گیرد. -----

وی در خصوص میزان هزینه‌های بیمارستان برای بیماران، گفت: هزینه‌های ما دولتی است و تحت پوشش برنامه‌های ارتقاء سلامت قرار می‌گیرد و بیماران تنها شش درصد از کل هزینه را می‌پردازند. اگر خانواده‌ای توانایی پرداخت نداشته باشد، خود وزارت بهداشت آن را می‌پردازد. همچنین طبق تعرفه‌های دولتی هزینه‌ای که برای یک بیمار در یک ماه صرف می‌شود، حدود 200 هزار تومان است.


درمان‌های پیشرفته اعصاب و روان در امین‌آباد

رضایی درمان‌های اعصاب و روان این بیمارستان را یکی از پیشرفته‌ترین انواع آن در دنیا عنوان کرد و افزود: در حال حاضر تمرکز ما روی راه‌اندازی درمانگاه چند تخصصی رازی با بخش‌های داخلی، روانپزشکی، مشاوره،‌ عفونی و مغز و اعصاب است و طی چند روز آینده شروع به کار می‌کند.

رئیس بیمارستان روانپزشکی رازی همچنین از 10 برابر شدن آمار پژوهش‌ها، کاهش تعداد روز بستری و همچنین کاهش میزان عود بیماری به خاطر مراقبت‌های مناسب پس از بستری خبر داد.

انتقاد از سازمان محیط زیست
رئیس آموزشی، درمانی، روانپزشکی رازی( امین‌آباد) با انتقاد از سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: متاسفانه سال‌هاست کارخانه سیمان در نزدیکی این مجموعه که آلودگی‌های بسیاری را به دنبال داشته،مشغول به کار است. همچنین هر روز ساعت 12:30 انفجاری در کوه‌های اطراف صورت می‌گیرد که این انفجار باعث لرزه‌های شدیدی در این مرکز می‌شود و متاسفانه چندین بار شخصاً از مدیران و مسئولان حفاظت از محیط زیست به ویژه دکتر مجابی و دکتر حیدرزاده دعوت کرده‌ام اما متاسفانه تا کنون هیچ نتیجه‌ای نداشته است.

مرکز آموزشی درمانی روانپزشکی رازی به مجتمع درمانی تبدیل می‌شود

ایجاد یک مجتمع درمانی با بخش‌های تخصصی در بیمارستان 100 ساله

در ادامه این نشست دکتر احمد کامرانی، معاون درمان دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در نشست خبری مرکز آموزشی-درمانی و روانپزشکی رازی در خصوص آخرین تغییرات این مرکز، گفت: یکی از بسته‌های طرح تحول نظام سلامت مربوط به ارتقای هتلینگ بیمارستان‌ها بود که طبق آن به بیمارستان‌های فرسوده، بودجه‌ای برای بازسازی تعلق می‌گیرد. بیمارستان امین آباد نیز 100 سال پیش با دو تا سه اتاق شروع به فعالیت کرد و در قدم‌های آینده قرار است ضمن حفظ مجموعه حاضر،‌ مجموعه‌های تخصصی دیگری نیز برای رفع نیاز بیماران و اهالی منطقه ایجاد شود. پیش بینی ما ایجاد یک مجتمع درمانی شامل بخش‌های داخلی، قلب، مغز و اعصاب است.

 وی افزود: این منطقه آسیب‌پذیر است و یک بیمارستان عمومی بزرگ برای رفع مشکلات مردم منطقه در آن وجود ندارد.

 کامرانی همچنین به پتانسیل این بیمارستان برای بحث توریسم درمانی اشاره کرد و گفت: بحث توریسم درمانی برای این بیمارستان یکی دیگر از اهداف ما است. بیمارستان‌های درجه یک نیز می‌توانند گردشگری سلامت داشته باشند و درصدی از تخت‌ها را به بیماران خارج از مرز اختصاص دهند.

 


 
مرجع : آنا و ایسنا
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

انواع قلدری در مدرسه و نشانه‌های آن در کودکان را بشناسید
آئین معارفه رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برگزار شد+تصاویر
کلینیک روانشناسی چیست؟
آداب حرف زدن با تلفن که باید بلد باشیم
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
زندگی درس حساب است، خوبیها را جمع، بدیها را کم ، خوشی ها را ضرب و شادیها را تقسیم کنیم