شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ - 23 Oct 2021
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۴ / ۱۵:۲۱
کد مطلب: 35291
۰

همایش دو روزه سلامت روان سالمندان در مشهد

معاون دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور با اعلام این خبر گفت: شورای ویژه ای در وزارت بهداشت برای پیگیری، تدوین و اجرای این سند شکل گرفته است.
دکتر محمدتقی یمانی در حاشیه همایش دو روزه سلامت روان سالمندان که از دیروز در مشهد آغاز شده است افزود: در قالب برنامه های طرح تحول نظام سلامت در حوزه سالمندان دو برنامه تدوین شده است که شامل برنامه ادغام یافته ارتقای سلامت سالمندان و آموزش شیوه زندگی سالم در دوران سالمندی است.

وی گفت: هم اکنون سالمندان هشت و دو دهم درصد از جمعیت کشور را تشکیل می دهند که این رقم در مقایسه با سالهای گذشته افزایش قابل توجهی داشته است. یمانی ادامه داد: ایران یکی از پنج کشوری است که رشد جمعیت سالمندی در آن رو به افزایش است به طوری که جمعیت سالمندی در ایران در دو تا سه دهه آینده با توجه به رشد فزاینده آن، 20 درصد جمعیت کشور را تشکیل خواهد داد و اگر در این خصوص چاره اندیشی نشود با بحران مواجه خواهیم شد.

معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز گفت: خشونت علیه سالمندان هم اکنون یکی از مشکلات سلامت روان در بین جمعیت سالمندی ایران است به طوری که حتی بی توجهی به سالمندان یکی از مشکلات در این زمینه محسوب می شود.

دکتر علی اسدی افزود: به طور مثال خانواده ها به مسائل جسمی، درمان و کنترل بیماریهای سالمندان توجه ویژه ای دارند اما به مسائل روحی و روانی آنها توجهی ندارند و به همین دلیل سالمند طرد و دچار افسردگی می شود.
او گفت: در سالهای اخیر توجه به اصلاح سبک زندگی و کیفیت زندگی با اولویت قرار گرفتن حوزه سلامت در کشور از اهمیت زیادی برخوردار است از این رو محور برنامه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از بحث بیمارنگری به سلامت نگری و سلامت محوری تغییر یافته است.
مرجع : خبرگزاری صدا و سیما
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

«ازدواج درمانی» چیست و چگونه زندگی مشترک را نجات می‌دهد؟
تفاوت دیسک کمر و سیاتیک: بهترین راه تشخیص و درمان
با همسر ایرادگیر و غرغرو چه رفتاری کنیم؟
در ایران کدام الگوی بینی و چانه، جذاب است؟
به این درخواست‌های همسر خود با قدرت «نه» بگویید!
تاثير وابستگی و دلبستگی دركودكی
چگونه با اختلالات خُلقی ناشی از تغییر فصل کنار بیاییم؟
با این ۲۰ نکته بی‌نظیر خود را جوان نگه دارید!
جوان ۳۰ساله‌ای که پدر ۴۰فرزند است!
به من نگوئید روانی/ چگونه با بیماران روحی رفتار کنیم؟
راه حل پرخوری چیست؟
غلظت کورتیزول در موی سر معیار سنجش استرس
زندگی درس حساب است، خوبیها را جمع، بدیها را کم ، خوشی ها را ضرب و شادیها را تقسیم کنیم