جمعه ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - 20 May 2022
تاریخ انتشار :
شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۴ / ۲۲:۰۸
کد مطلب: 35519
۱
تشریح مشکلات پذیرش دانشجوی خارجی در ایران

آمار دانشجویان ایرانی حاضر در آمریکا

به گزارش فارس مجتبی صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان در سمینار دانشگاه بین‌المللی و سیاست‌های پیش رو در دانشکده مدیریت اجتماعی دانشگاه تهران گفت:  در سال 2000 میلادی، 97 میلیون نفر دانشجو وجود داشته که این میزان در سال 2015 به 263 میلیون نفر در جهان رسیده است.

وی افزود: ارتباطات و مبادلات دانشجویی به دلیل افزایش قدرت مالی طبقه متوسط دنیا بیشتر شده است به طوریکه در سال 1970 میلادی براساس گزارش یونسکو 28.5 میلیون نفر دانشجو در دنیا وجود داشته که 62 درصد این تعداد مرد و 38 درصد زن بودند که این تعداد در سال 2000 میلادی به 97 میلیون نفر و در سال 2012 به 196 میلیون نفر رسیده است.

صدیقی گفت: از این تعداد 105 میلیون نفر آسیایی بودند و نسبت به سال 2005 حدود 155 درصد تعداد دانشجویان آسیایی رشد داشته است.

به گفته وی، متقاضیان اعزام به کشورهای مختلف در سال 2011 میلادی 4.3 میلیون نفر بوده است به طوریکه در کشور آمریکا در سال 54-1953حدود 34 هزار دانشجوی خارجی تحصیل می‌کردند که در سال 14-2013 این تعداد به بیش از 886 هزار نفر رسیده است.

رئیس سازمان امور دانشجویان اظهارداشت: از تعداد دانشجویان خارجی آمریکا بیش از 86 هزار نفر از خاورمیانه هستند که 53 هزار نفر از کشور عربستان و 10 هزار و 194 نفر از ایران هستند.

به گفته وی، از تعداد 10 هزار و 194 نفر دانشجوی ایرانی محصل در آمریکا 662 نفر در مقطع کارشناسی، 8 هزار و 254 نفر در مقطع تحصیلات تکمیلی، 207 نفر دوره‌های بدون مدرک و یک هزار و 111 نفر در دوره‌های تربیت فنی تحصیل می‌کنند.

وی اضافه کرد: از این تعداد 79.6 درصد در رشته‌های علوم فناوری و مهندسی ریاضیات، 2.3 درصد در رشته‌های علوم پزشکی و 10.3 درصد در رشته‌های علوم طبیعی و زیستی تحصیل می‌کنند.

وی با اشاره به مشکلات کشورمان برای پذیرش دانشجوی غیر ایرانی گفت: در بخش پذیرش، هراس ناشی از تبلیغات مسموم بین‌المللی علیه ایران یکی از دلایل کم بودن پذیرش دانشجویان خارجی است.

صدیقی گفت: در بخش آموزش، عدم تسلط دانشجویان به زبان فارسی و ضعف در درک مطالب درسی، عدم امکان تحصیل به زبان غیر فارسی و عدم تطابق سطح آموزشی کشور متبوع با سطح دانشگاهی جمهوری اسلامی از مشکلات موجود است.

وی ادامه داد: در بخش مشکلات دانشجویی هزینه‌های نسبتاً بالای تحصیل برای دانشجویان غیر بورسیه، هزینه بالای زندگی برای دانشجویان از عوامل کاهش جذب دانشجویان است.

به گفته وی، مشکلات درمانی و پزشکی و خدمات پزشکی برای خانواده دانشجویان و عدم امکان اشتغال به کار دانشجویان در ایران و همچنین نیاز به اخذ مجوز خروج و مراجعت در هر مرتبه خروج از کشور و طولانی بودن فرایند اعطای مجوز تحصیل در ایران از مشکلات دیگر است که با تمام این مشکلات سعی داریم از مشکلات پسابرجام برای افزایش جذب بهره‌گیری کنیم.

به گفته وی در ایران در حال حاضر حدود 21 هزار دانشجوی غیرایرانی داریم که بخشی غیر بورسیه و بخشی از آنان همسایگان افغانستانی هستند که در کنکور سراسری پذیرفته می‌شوند.

صدیقی گفت: از این تعداد 3 هزار نفر در مقطع کارشناسی حدود 1000 نفر در مقطع دکتری و حدود 3 هزار نفر در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می‌کنند، همچنین طلاب مشغول به تحصیل در جامعه‌المصطفی (ص) 20 هزار نفر در ایران و 20 هزار نفر در شعب کشورهای دیگر هستند.

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چرخهٔ پُرخوری‌های هیجانی را بشناسید
روانشناسی انتقام
آشنایی با گروه درمانی و مزایای آن
گربه‌های هم‌خانه یکدیگر را به نام می‌شناسند!
چرا نداشتن شریک زندگی باعث قضاوت زودهنگام مردم می‌شود؟!
۱۰ توصیه برای مقابله با عصبانیت
بررسی تاثیر حمایت اجتماعی بر سلامت روان
۱۷ مهارت ضروری که بچه‌ها باید یاد بگیرند
علائم شخصیت ضد اجتماعی
.افراد مبتلا به افسردگی بیشتر در اینستاگرام پست می‌گذارند
در هر خودکشی شش نفر به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار می گیرند
۴‌ روان‌زخمِ کودکی و پیامدهای بی‌شمارش
خدايا،ميشه چند لحظه وقتتو بگيرم! اين دفعه چيزي ازت نمي خوام! فقط مي خوام  خيلي ساده بگم: ممنون براي همه چيز...