دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - 15 Aug 2022
تاریخ انتشار :
شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ / ۱۶:۱۶
کد مطلب: 35638
۰
مقام مسئول پزشکی قانونی :

تهرانی‌ها فقط 8 روانپزشک قانونی دارند

به گزارش ایلنا،عبدالرئوف ادیب زاده؛ معاون آموزشی و پژوهشی پزشکی قانونی اظهار کرد: پسوند قانونی بعد از یک کلمه نشان می‌دهد؛ این کلمه می‌خواهد به مسائل قانونی کمک کند و روانپزشکی قانونی یعنی اینکه در برخی مسائل و مشکلات قانونی باید روانپزشک‌ها دخالت کنند.

وی ادامه داد: برخی مواقع فردی جرمی را مرتکب می‌شود که بعد خودش، اطرافیانش و یا وکیلش ادعا می‌کنند؛ این فرد هنگام ارتکاب به این جرم دارای اختلال روانی بوده است یا به طور مثال فردی زمانی معامله‌ای انجام داده است اما بعد مدعی می‌شود که وقتی این معامله را انجام داده؛ صلاحیت انجام آن را نداشته و از آگاهی کامل برخوردار نبوده است که در اینجا روانپزشک باید دخالت کند. معاون آموزشی و پژوهشی پزشکی قانونی، روانپزشکی قانونی را به کار گیری علم روانپزشکی برای حل معضلات قانونی عنوان کرد.

ادیب زاده با بیان اینکه متاسفانه در کشور ما هنوز فوق تخصص رشته روانپزشکی قانونی راه‌اندازی نشده است، بیان کرد: روانپزشکی چند زیر شاخه دارد؛ مثل روانپزشکی اطفال، بالینی و سالمندان و ... ولی هنوز رشته روانپزشکی قانونی در مقطع فوق تخصص در کشور تاسیس نشده است.

وی افزود: مجموعه‌ای از روانپزشکان سال‌های سال است که در استخدام پزشکی قانونی هستند و به صورت تجربی این کار را انجام می‌دهند و می‌توان به آنها روانپزشک قانونی گفت، در حالی که مدرک روانپزشکی قانونی را به صورت آکادمیک ندارند، ولی عملا دارند؛ همان کار را انجام می‌دهند. ادیب زاده تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر روانپزشک به تعداد کافی که در استخدام سازمان پزشکی قانونی باشند و بتوان روی آنها برای ارجاع پرونده‌ها،‌ ‌ایجاد وحدت رویه و ابلاغ و مسائل دیگر حساب باز کرد، نداریم.

وی ادامه داد: به غیر از تهران که حدود 8 روانپزشک داریم؛ در حال حاضر در نصف استان‌ها روانپزشک نداریم و در بقیه استان‌ها هم فقط یک تا دو روانپزشک داریم که البته ما برای حل این مشکل از همکاران روانپزشکی که در سطح شهر و استان‌ها فعالیت دارند نیز دعوت می‌کنیم و آنها با کمک‌هایشان مشکلات سازمان را تا حدی حل می‌کنند، اما مسئله این است که ما نمی‌توانیم روی آنها برای همیشه حساب باز کنیم به دلیل اینکه آنها در استخدام سازمان نیستند.

معاون آموزشی و پژوهشی پزشکی قانونی با بیان اینکه پزشکان قانونی که در سازمان نظام پزشکی قانونی بدون مدرک روانپزشکی قانونی و به صورت تجربی کار می‌کنند چیزی از یک فوق تخصص روانپزشکی قانونی کم ندارند، اظهار کرد: اما کمبود نیروی روانپزشکی که در استخدام سازمان پزشکی قانونی باشند؛ را احساس می‌کنیم.
وی گفت: روانپزشکانی که بدون استخدام با سازمان همکاری می‌کنند؛ متاسفانه بعد از مدتی یا با سازمان به هر دلیلی همکاری نمی‌کنند یا به استان دیگر انتقال می‌یابند و در هر صورت ما نمی‌توانیم به عنوان نیروهای ثابت روی آنها حساب باز کنیم و به آنها دلگرم باشیم.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چرا باید روانشناسی بخوانیم؟/ اشتغال ۹۵ درصدی فارغ‌التحصیلان دکتری
نامه روسای شش انجمن علمی حوزه سلامت روان به رئیس مجلس
سلامت روانِ پزشکان جدید در خطر است
هشدار دانشمندان: مغز انسان برای بیداری در نیمه شب ساخته نشده است
۷ درسی که آدم‌ها یک عمر طول می‌کشد تا بیاموزند!
شما صاحب کدام شخصیت آب‌وهوایی هستید؛ بیزار از باران یا عاشق تابستان؟
آینده ای روشن با انتخابی آگاهانه
اختلال پدوفیلیا چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟
زنان اثرگذار در تاریخ روانشناسی
جدایی یک رویداد نیست یک فرایند است
چگونه از کودک‌مان در برابر پدوفیلی‌ها محافظت کنیم؟
افراد دارای خالکوبی و پیرسینگ، مشکلات کودکی بسیاری داشته‌اند!
لبخند بزنید و بگذارید همه بدانند که امروز بسیار قوی تر از دیروزتان هستید!