کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

کارهایی که باید برای ممتاز شدن فرزندمان انجام دهیم

عوامل مهم در سلامت روانی کودکان

فردانيوز , 24 بهمن 1394 ساعت 9:46

بی تردید توانایی های لازم برای ایجاد روابط سالم و استوار بر اساس افکاری مثبت و سازنده حائز اهمیت است که در سلامت روانی کودکان نقش اساسی دارند. این توانایی ها ابتدا در جامعه ی کوچک خانواده که کودک در آن رشد و نمو پیدا می کند بدست می آید.


نگاهی به ابعاد شخصیتی کودکان

-
بطورکلی سلامت روانی، توانایی آرام زیستن باخود و در آرامش بودن با دیگران است. شناخت خویشتن مانند شناخت احساسات و عواطف دورنی، قدرت اداره زندگی در بحران ها و مقابله با سختی ها و ... با تصمیمات درست و بجا در زندگی است که ره آورد آن سلامت روان می باشد.
-
خانواده از نهاد های مهم اجتماع است که برای رفع نیازمندیهای حیاتی و عاطفی انسانها نقش بسیار مهمی دارد. وجود سیستم های حمایتی مانند خانواده موجب تسهیل مقابله با مشکلات می شود. در این میان اجتماعی بودن والدین از عوامل کمک دهنده کودک برای رشد و پرورش ذهن می باشد و همچنین از فشارهای روانی و تنش در کودکان می کاهد. مهم است بدانیم که فعالیت های اجتماعی مانند سپری در میان بخش های زندگی عمل می کند و مانع به خطر افتادن سلامتی میشود.
سلامت روانی کودکان در گرو سلامت جسمی، روحی-روانی و عاطفی والدین است. برای سلامتی روان ویژگی های ثابت و معینی وجود ندارد و تنها چشم انداز کلی است که آنها را ترسیم می کند. آنچه مهم است عوامل موثر بر سلامت روان و شرایطی است که کودکان در آن رشد و نمو پیدا می کنند.

کودکان سلامت روان را نخست از خانواده دریافت می کنند. بجاست والدین با ارتقا دانش خود در این زمینه و بهره گیری از تعالیم انسان ساز اسلام و آشنایی با روش های علمی در رفع نیازهای جسمی و عاطفی کودکان متبحر باشند و از این طریق زمینه ای سالم برای ورود فرزندان خود به جامعه و سازگاری با آن را فراهم سازند.

بدانیم کودک امروز آینده ی جامعه را تضمین می کند. آینده روشن، خلاق، سازگار با جامعه و ... تمامی این حالات زمانی اتفاق می افتد که ذهنیت فرزندانمان رو به شاد بودن و یا بهتر است بگوییم رو به مثبت بودن تمایل داشته باشد.

تحقیقات نشان می دهد افراد سرآمد و ممتاز جوامع در محیطی بزرگ شده اند که توانسته اند شناخت بهتری از محیط پیرامونشان بدست بیاورند یکی از راههای شناخت محیطی می تواند گرایش کودک به هنر باشد. هنر حق انسانی و اجتماعی هر کودکی است که از ابتدا با آن سر وکار دارد.بعنوان مثال نقاشی وسیله ای است که کودک خود را با آن در جهان دخالت می دهد. بطورکلی انسانها بوسیله ی هنر حس زیبا شناسی خود را افزایش داده و باعث پرورش ذهن خود می شوند.
تئاتر، موسیقی، مجسمه سازی، آواز، بازیهای کودکانه و ... از طریق شناخت محیطی باعث تقویت مهارت، توانمندی، خلاقیت و هوش کودکان می شود و سلامت جسمی- روانی و فکری کودکان را در پی دارد.
بنابراین خانواده ها با رهنمون کردن کودکان خود به سمت هنر، اجازه می دهند سازگاری کودک با محیط اطراف خود بیشتر شود، قابلیت های خود را بروز دهد و فاقد اختلالات عاطفی و رفتاری باشد. در این صورت است که میتوان گفت کودک از سلامت روانی برخوردار است.
-
تارا حصاری- نویسنده و محقق دانشگاهی


کد مطلب: 35760

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/35760/عوامل-مهم-سلامت-روانی-کودکان

میگنا
  https://www.migna.ir