سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ - 5 Dec 2023
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۴ / ۱۴:۰۰
کد مطلب: 35852
۵
۱

گزارش تصویری برگزاری مراسم نکوداشت دکتر مهرناز شهرآرای- روان شناس

گزارش تصویری برگزاری مراسم نکوداشت دکتر مهرناز شهرآرای- روان شناس
به گزارش میگنا در مراسم نکوداشت سرکار خانم دکتر مهرناز شــهرآرای که با حضور برخی اساتید روان شناسی،پزشکی و دانشجویان این استاد پیشکسوت دانشگاه تربیت معلم سابق در سالن 17 شهریور دانشگاه خوارزمی تهران برگزار شد اساتید و همکاران مطرح ایشان با قرار گرفتن در پشت تریبون به مرور خاطرات و وصف ویژگیهای مهم اخلاقی ،شخصیتی و حرفه ای استاد شهرآرای پرداختند.

از جمله این اساتید می توان به چهره های ذیل اشاره کرد:
-دکتر محمد حسین عبدالهی ریاست دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه خوارزمی
-دکتر علیرضا مرادی ، عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی و مدیر گروه روان شناسی باليني
-دکتر ولی الله فرزاد، عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی
-دکتر تاجیک اسماعیلی عضو هیات علمی دانشگاه تهران
-دکتر علیرضا کیامنش، عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی
-دکتر زمانی ، عضو هیات علمی دانشگاه تهران
-دکتر رمضان حسن زاده ، عضو هیات علمی دانشگاه ازاد ساری
-دکتر لادن فتی ، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران
-دکتر مریم نوروزیان پزشک متخصص مغز و اعصاب ، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران
 
دکتر علیرضا مرادی،مدیر گروه روان شناسی دانشگاه خوارزمی گفت: اگر بخواهیم از چند معلم بزرگ در دانشگاه تربیت معلم نام ببریم قطعا نام دکتر مهرناز شهرآرای زینت دانشکده ما خواهد بود و بدون تعارف هنوز هم نتواستیم جای خالی ایشان را پر کنیم و همه دوستان هم می دانند. از خصوصیات حرفه ای دکتر شهرآرای وقت شناسی و داشتن نظم و انضباط  بود و در از نظر ساعت رفت و آمدشان خیلی دقیق و منظم بودند  نکته دوم آرامش و متانت ایشان و عدم تندی،عصبانیت و داشتن روحیه مسئولیت پذیری ایشان در حد اعلا بود. در اخلاق حرف اول را می زدند و برای ایشان هیچوقت گرفتن پست و مقام در دانشگاه مهم نبود و ایشان بسیار بروز و کارآمد بودند یعنی شاگرد اول مجموعه بودند.
 
 

مرادی گفت: به عنوان یک برادر و کسی که یک مسئولیت کوچک در قبال دانشجویان داریم از دکتر شهرآرای هم میخواهم اگر صلاح می دانند یک وقتی تنظیم کنند تا همکاری مجددی در دانشگاه با همدیگر داشته باشیم. 
 
در ادامه مراسم نیز چند کلیپ تصویری از زندگینامه استاد شهرآرای و سخنان چند تن از اساتید مقیم خارج کشور که با وب کم ضبط شده بود در سالن محل برگزاری مراسم پخش شد؛ از جمله :
 
*-دکتر آلن بیشاب (از موسسه پاسیفیکا)
*دکتر شهزاد (از دانشگاه هاروارد)
*مهندس شهریار(از دانشگاه کالیفرنیا، سان دیگو و کمپانی Acelity) فرزندان خانم دکتر شهرآرای،
و خانم بهشته عبدی (از دانشگاه ایلینوی شمالی)
 

 


  
در بخش پایانی مراسم نیز دکتر مهرناز شهرآرای در حالیکه تحت تاثیر جو مراسم قرار گرفته بود ضمن پاسخ به ابراز احساسات همکاران و شاگردان دیروزش گفت: سی سال از عمرم را در کنار همکاران روان شناس در دانشگاه تربیت معلم گذراندم و امروز احساس کردم 30 سال عمرم را خیلی مفید گذراندم .

وی گفت : اریکسون می گوید: اگر بعد از 70سال عمر، برگردم به عقب و احساس رضایت کنم ، رکود را تجربه نمی کنم؛ من امروز حضور برخی بزرگواران را انتظار نداشتم و برایم شگفت انگیز بود.
 
شهرآرای ادامه داد: نکوداشت، یک مسئله یا پدیده فردی نیست بلکه یک پدیده اجتماعی، میان نسلی است و سپاسگزارم و تشکر می کنم از زحمتی که عزیزانم کشیدند: خاطره و یاد مادر بزرگوارم را که خود بودن، عشق غیرمشروط و خلوص را به من یاد داد؛ از پدرم بخاطر تلاش و رویارویی با واقعیت ها و سختی های زندگی، که تاب آوری را در من نهادینه کرد، از دو خواهر و برادر عزیزم که زندگی را با همدلی، مشارکت و ذهن بینی تجربه کردم و پایه های موفقیت من شدند.

این استاد برجسته روانشناسی با اشاره به کمک های همسرش در طی سالیان متمادی گفت: سپاس از همسفر زندگی ام دکتر مدنی پور، شریکی که بیش از 45 سال یار من و همکار من و پشتکار من در زندگی شغلی و خانوادگی من بودند و از شهزاد و شهریار فرزندان عزیزم تشکر می کنم که بخاطر اینکه معلم خوبی برای دانشجویان باشم زمان هایی از من دور بودند. اما ما برای رویارویی با این چالش ها آمادگی های لازم را تدریجاً بدست آوردیم . همچنین گرامی بدارم تاثیر بعضی از اساتید و نظریه پردازان را که سعادت همکاری با آنها را داشتم: دکتر برنارد واینر که استاد انگیزش من بودند، دکتر نتانیل براندن، در زمینه عزت نفس ، دکتر ثریاندس در زمینه روان شناسی فرهنگ و تاثیرپذیری فرهنگ های جمع گرا، دکتر کیتو یاما در مسئله بهزیستی و فرهنگ جامعه، دکتر رابرت استرنبرگ نظریه پرداز سه کمانی هوش و دکتر پاول تورنس مرد و پدر خلاقیت.

شهرآرای افزود: بسیار خشنودم که دانشگاه تربیت معلم دیروز و خوارزمی امروز نکوداشت های علمی را در زمان عمودی بودنشان برگزار می کند نه افقی بودنشان( خنده و تشویق حضار)  و این مراسم در حضور فرد، باعث دلگرمی و اصلاح فرهنگ مرده پرستی می شود .

این استاد برجسته و پیشکسوت روان شناسی ادامه داد: بجای نکوداشت و تکریم استاد بهتر است بگوییم معلم ، و من معلم هستم چون معلمی عشق است و استادی یک موفقیت و رتبه، اما بهتر است مراسم نکوداشت در زمان خدمت فرد و در زمان خروج فیزیکی از دوران کاری برگزار کنیم تا به انتقال تجربه بین نسلی و توسعه پایدار کمک شود.
 

به گزارش میگنا دکتر مهرناز شهرآرای در ادامه سخنان خود افزود: اگر جامعه ما بر این شده که کارکرد دانشگاه تولید و توزیع علم و تربیت متخصص اخلاق مندی باشد، ما باید در گزینش های خود دقت نظر بیشتر داشته باشیم. هدف ما باید رشد و توسعه دیگران و رسالت در حفظ بهزیستی آحاد جامعه باشد . ما باید در دانشگاهی که کارکرد تولید علم دارد شرایطی فراهم کنیم که دروندادهای نظام فردی به بروندادهایی گروهی تبدیل شود که باعث سربلندی ملی و جهانی ما باشند و این زمانی میسر است که باتجربه ها مورد توجه قرار گیرند و شرایطی فراهم کنیم که آنان چه در زمان مسئولیت و چه بعد از آن بتوانند باعث ارتقای اساتید جوانتر و دانشجویان باشند.
 

این استاد پیشکسوت دانشگاه تربیت معلم پیشین، گفت: در عصر دیجیتال مبحث تعاملات دوسویه مطرح است یعنی نه تنها دانشجو از استاد یاد می گیرد بلکه استاد نیز از دانشجو یاد می گیرد و می آموزد.

دکتر شهرآرای با اشاره به اینکه پدیده بازنشستگی آرامگاهی؛ که مبتنی است بر یک نظر؛ از دل برود، هرآنچه که از دیده برود، یعنی قدر و منزلت علمی و انسانی اساتید و شیوه بازنشسته شدن آنها را رعایت کنیم.
 

وی افزود: سخن آخرم متوجه همکاران من در علوم انسانی بخصوص در روان شناسی و علوم تربیتی است. وظیفه ما در این گرایش ها به مراتب سنگین تر از گرایش های دیگر است . هدف ما فقط تولید و توزیع علم نیست بلکه پدیده انسان سازی و سالم سازی فرد و جامعه است. این کار هرکسی نیست و شرایط و خصوصیت خاص خودش را می خواهد از جمله التزام نظری و عملی به اخلاق عمومی و اخلاق حرفه ای ، من امیدوارم با کمک وزارت علوم و سازمان نظام روان شناسی و مشاوره روی مساله گزینش و ارائه مجوز در رشته روان شناسی به نقطه ای برسیم تا روان شناسی در علوم انسانی بتواند جایگاه خودش را تثبیت کند.

دکتر شهرآرای گفت:من امروز حسی داشتم که به یاد ندارم قبلا تجربه کرده باشم . مازلو روان شناس بزرگ انسانگرا از تجربه " اوج" یاد می کند. از تک تک شما که از راههای دور و نردیک به این مراسم آمدید و این تجربه را پدید آوردید تشکر می کنم و سپاسگزارم .

در پایان نیز به رسم یادبود از استاد شهرآرای تجلیل به عمل آمد و ایشان بارها مورد تشویق شاگردان و همکاران خود در سالن قرار گفت.
 
 

 
-
گزارش از : علی عظیمی – پایگاه خبری میگنـــا
عکاس: حمید یونسی
دانلود رزومه و مقالات مهرناز شهرآراي  14MB
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

Iran, Islamic Republic of
دکتر مرادی رو عشق است
فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
تونل هابه ما آموختند که حتی دردل سنگ هم راهی برای عبور هست، تونل ها راست میگویند ؛ راه است ، حتی از دلِ سنگ! " آنجا كه راه نیست ، خداوند راه را می گشاید... "