شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ - 16 Jan 2021
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۰ / ۱۵:۴۶
کد مطلب: 3602
۱

گروههای پرخطر مهاجرین باید از خدمات درمانی برخوردار شوند

مدیرکل درمان و حمایتهای اجتماعی ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: ارائه خدمات درمان و کاهش آسیب به افراد مبتلا به HIV/AIDS باید فارغ از هرگونه نژاد و ملیت باشد و مراکز گذری باید به گروههای پرخطر مهاجرین برحسب وظیفه انسانی، خدمات درمان و کاهش آسیب را ارائه کنند.
به گزارش مهر، دکتر محمدباقر صابری زفرقندی روز یکشنبه در کارگاه آموزشی "پیشگیری، درمان و مراقبت HIV/AIDS در گروههای آسیب‌ پذیر مصرف ‌کننده مواد" که در محل مجموعه فرهنگی شقایق برگزار شد، گفت: در سالهای اولیه که برنامه‌های کاهش آسیب در کشور ایران شروع شد، مدل انتقال آسیبهای ناشی از اعتیاد از جمله HIV/AIDS با امروز متفاوت بود. وی تصریح کرد: در سالهای گذشته معتادان تزریقی در زندانها به دلیل تزریق مشترک کانون انتقال ویروس HIV/AIDS بودند اما امروز می‌توان ادعا کرد با توسعه برنامه‌های کاهش آسیب این روند به مرحله قابل کنترلی رسیده است. مدیرکل درمان و حمایتهای اجتماعی ستاد مبارزه با موادمخدر افزود: با توجه به وضعیت کشور و اوضاع منطقه ما با پدیده‌ای به نام مهاجرین مواجه هستیم و عمدتا مهاجرین غیرقانونی نیز خارج از نظام کنترلی کشور هستند و می‌توانند یک کانون بالقوه خطرناکی برای انتقال آسیبها باشند که رفتارهای پرخطر اعتیادی مثل تزریق مشترک نمونه‌ای از آن است که می‌تواند سلامت کشور را به خطر بیندازد. صابری تاکید کرد: ارائه خدمات درمان و کاهش آسیب به همه افراد مبتلا به HIV/AIDS باید فارغ از هرگونه نژاد و ملیت باشد و مراکز گذری باید به گروههای پرخطر مهاجرین برحسب وظیفه انسانی، خدمات درمان و کاهش آسیب را ارائه کنند. وی با بیان اینکه در دنیا، تزریق مشترک و رفتارهای پرخطر جنسی دو راه اصلی انتقال HIV/AIDS می‌باشند، افزود: در ایران، مهمترین علت در انتقال ویروس اچ آی وی تزریق مشترک بوده است و اکنون آمارها نشان می‌دهد که ما با توسعه برنامه‌های درمان و کاهش آسیب توانسته‌ایم این امر را کنترل کنیم. مدیرکل درمان و حمایتهای اجتماعی ستاد مبارزه با موادمخدر یادآور شد: ما باید برنامه‌های خود را معطوف به راه دیگر انتقال یعنی رفتارهای پرخطر جنسی نماییم، هرچند برآوردها نشان می‌دهند در دنیا نزدیک به 90 درصد راه انتقال HIV/AIDS به صورت مستقیم و غیر مستقیم مرتبط با سوء مصرف موادمخدر است، لذا رویکرد جدید ما باید به گونه‌ای باشد که رفتارهای پرخطر هم به درستی کنترل شوند. صابری در ادامه گفت: بر اساس ماده 15 اصلاحیه قانون مبارزه با موادمخدر، معتادان موظفند که برای درمان به مراکز مجاز درمان اعتیاد مراجعه کنند در غیر این‌ صورت طبق ماده 16 اصلاحیه همان قانون متجاهر به اعتیاد شناخته می‌شوند و بر اساس دستور قضائی جهت درمان به مراکز اقامتی درمان اجباری منتقل خواهند شد. وی افزود: امیدوارم با مدیریت درست مراکز درمان اجباری به مرحله‌ای برسیم که در سالهای آتی، افرادی به نام معتادان پرخطر و لامکان خیابانی در سطح کشور نداشته باشیم.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

4 عامل روان شناختی موثر بر انتخاب سبک زندگی
درباره وسواس کندن مو چه می دانید ؟
ترکیب مهلک کرونا و وسواس
افسردگی شاید با قرص درمان شود، تنهایی چطور؟
برچسب زدن ممنوع!
با ازدواجتان پُز ندهید، ازدواج، لزوما خوشبختی نیست
خانواده درمانی کنید
شما دچار این بیماری خطرناک شده‌اید!
واکنش انجمن روانپزشکی کودک و نوجوان به انتشار اخبار خودکشی در رسانه ها
کرونا و آشفتگی هیجانی
سندرم لازاروس؛ بازگشت به زندگی پس از مرگ
وب کم‌ها تضمین امتحانات آنلاین دانشگاه‌ها
سخن گفتن با خدا مانند صحبت کردن با یک دوست پشت تلفن است... ممکن است او را در طرف دیگر نبینیم، اما می دانیم که دارد گوش می دهد...