دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ - 23 May 2022
تاریخ انتشار :
شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ / ۰۹:۲۹
کد مطلب: 36075
۰

سیگار کشیدن والدین چقدر بر هوش بر کودکان تأثیرگذار است؟

گوهر آل بویه درباره تاثیر سیگار کشیدن والدین بر هوش کودکان گفت: خانواده مهم‌ترین نهاد در شخصیت کودک است و سیگار کشیدن والدین بر کودکان می‌تواند تاثیر جدی بر جای بگذارد به این دلیل که والدین مهم‌ترین مربیان در زندگی آنان هستند.

وی در ادامه افزود: افراد سیگاری به دلیل مصرف سیگار ممکن است که هوش هیجانی پایین‌تری نسبت به افراد غیر سیگاری داشته باشند و به همین دلیل این موضوع ممکن است بر کودکان یا حتی جنین تاثیرگذار باشد.

اين روان‌شناس با اشاره به اینکه سیگار کشیدن والدین می‌تواند باعث افسردگی کودک در آینده دچار شود، تصریح کرد: والدین سیگاری هر دو بر سلامت و آینده کودک تاثیرگذار هستند اما مادر سیگاری بیشترین تاثیر منفی را بر فرزند برجای می‌گذارد؛ مادر سیگاری که باردار می‌شود ممکن است در آینده فرزند وی دچار اضطراب و افسردگی شود و تنش‌هایی در کودک به وجود بیاید.

آل بویه ادامه داد: اعتیاد موضوعی است که جنبه وراثت و محیطی دارد، در برخی افراد ممکن است پدر سیگار مصرف نکند اما به دلیل مصرف سیگار توسط پدربزرگ ژن سیگار در فرزند وجود داشته باشد و به سمت مصرف سیگار گرایش پیدا کند اما نمی‌توان گفت صد در صد افرادی که سیگاری هستند در آینده فرزندان سیگاری خواهند داشت به این دلیل که آموزش‌هایی که به افراد داده می‌شود در رفتار آنها بسیار موثر است.

وی با بیان اینکه کودکانی که به دلیل مصرف سیگار در والدین افسرده و گوشه گیر می‌شوند به وسیله مهارت و آموزش می‌توان هوش هیجانی در آنها را افزایش داد، گفت: به عنوان مثال از کودکان خواسته شود که درباره بیان احساسات خود نقاشی بکشند، فعالیت‌های جسمی و ورزشی داشته باشند، همچنین گوش‌ دادن به صحبت‌های فرزند می‌تواند مفید واقع شود.
آل بویه خاطرنشان کرد: موقعیت سازی و ایجاد شرایط برای کودکان که بتوانند احساسات خود را بیان کنند تاثیر بسیار مفیدی در آنها برجای می‌گذارد تا به مرور ارتباط برقرار کردن با دیگران را بیاموزند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

اعلام اسامی افراد غیر روانشناس فاقد مجوز
چرخهٔ پُرخوری‌های هیجانی را بشناسید
روانشناسی انتقام
آشنایی با گروه درمانی و مزایای آن
گربه‌های هم‌خانه یکدیگر را به نام می‌شناسند!
چرا نداشتن شریک زندگی باعث قضاوت زودهنگام مردم می‌شود؟!
۱۰ توصیه برای مقابله با عصبانیت
بررسی تاثیر حمایت اجتماعی بر سلامت روان
۱۷ مهارت ضروری که بچه‌ها باید یاد بگیرند
علائم شخصیت ضد اجتماعی
.افراد مبتلا به افسردگی بیشتر در اینستاگرام پست می‌گذارند
در هر خودکشی شش نفر به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار می گیرند
انسانهاي شاد دنياي درونشان را ميسازند، انسانهاي غمگين دنياي بيرونشان را سرزنش ميكنند.