کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

علت مرگ زودهنگام مبتلایان به ایدز چیست؟

15 اسفند 1394 ساعت 12:12

محققان دانمارکی در تحقیقات خود نشان دادند گروهی از سلول‌ها به نام سلول‌های لنفوئیدی ذاتی یا ILCs، که جزئی از سیستم ایمنی بوده و برای نگهداشت و حفظ تعادل سیستم ایمنی حیاتی هستند، در بیماران مبتلا به HIV تخریب شده و از بین می‌روند.


این مطالعه اهمیت درمان زودهنگام را در طول عفونت حاد HIV نشان می‌دهد. اگر درمان در طول مرحله عفونت مزمن بعدی آغاز شود، آنچه که اکنون به عنوان روش استاندارد درمان تلقی می‌شود، ILCs تخریب می‌شوند.

نتایج این مطالعه در نشریه "Immunity" منتشر شده است. محققان در این مطالعه متوجه شدند که ILCs از خون بیمار مبتلا به HIV در طی عفونت حاد HIV، در چند هفته ابتدایی ابتلا به عفونت، پاک می‌شوند. از آنجا که می‌دانیم ILCs در کل برای حفظ تعادل سیستم ایمنی الزامی و مهم هستند، احتمال دارد روند تخریب آنها بتواند نقش عمده‌ای در توسعه ایدز و نواقص ایمنی بازی کند. به همین دلیل، درمان زودهنگام بیمار طی چند روز اولیه پس از بروز عفونت، بیماران را در برابر از دست دادن ILCs و پاک شدن آنها از خون بیمار محافظت می‌کند.

این درمان‌ها همچنین از دیگر اجزای مهم سیستم ایمنی که به‌طور مشابهی نگه داشته می‌شوند هم حفاظت می‌کنند.
نقشه روند بیماری ایدز هنوز به‌طور کامل ترسیم نشده است. بنابراین، ILCs ممکن است دارای یک جزء کلیدی در اینجا باشند، هرچند در حال حاضر عواقب حذف ILCs از خون بیماران آلوده به عفونت HIV هنوز مشخص نیست. محققان امیدوارند تحقیقات جدید راهی را برای درک بهتر از بیماری بگشایند. به این ترتیب، روش‌های جدیدی برای دستکاری سیستم ایمنی و به دنبال آن، پیشگیری از توسعه بیماری شناسایی خواهد شد.

این موضوع برای بیماران مبتلا به HIV در طول درمان ضدویروسی اهمیت زیادی دارد، زیرا سیستم ایمنی این افراد دچار کاهش فعالیت شده و راه را برای رشد و توسعه بیماری هموار می‌کند. با نگاهی به آینده، امید می‌رود تا بتوانیم داروهایی را کشف یا توسعه دهیم که روی ILCs موثر باشند.
امروزه سازمان جهانی بهداشت تخمین می‌زند بین 40 و 50 میلیون بیمار آلوده به HIV در سراسر جهان وجود دارند که بیش از 60 درصد آنها در آفریقا ساکن هستند. در سال 2005، به تنهایی، بین 4/2 و 3/3 میلیون نفر در اثر ابتلا به ایدز درگذشتند که بیش از 570 هزار نفر از آنها کودک بودند.
سپيد


کد مطلب: 36078

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/36078/علت-مرگ-زودهنگام-مبتلایان-ایدز-چیست

میگنا
  https://www.migna.ir