جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ - 2 Jun 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۴ / ۲۳:۰۶
کد مطلب: 36164
۱

آسیب شناسی خیانت در جامعه ایرانی

آسیب شناسی خیانت در جامعه ایرانی
به گزارش میگنا آزاده صادقی مشاور و کارشناس ارشد روانشناسی شخصیت در گفتگو با آفتاب یزد؛ با اشاره به اینکه تشکیل خانواده مسئله مهمی است و اثر زیادی بر رشد و ارتقای شخصیت افراد می گذارد، می‌گوید: یک ازدواج خوب باعث رضایتمندی فرد از زندگی زناشویی می شود که درنتیجه آن رضایت فرد از کل زندگی افزایش پیدا می کند. این روان شناس می گوید: ارتباط درست همسران در خانواده بر رشد انسانی و تربیت نسل‌های آینده بشر موثر است و پرداختن درست به خانواده و حل مسائل آن می تواند به تعالی کل جامعه، بهبود خانواده و رشد نسل‌های آینده و رشد جامعه کمک کند.

صادقی با بیان اینکه در فرآیند تحقیقی که ازسوی وی صورت گرفته با بهره گیری از کمک‌های چندین مرکز مشاوره به عنوان نمونه آماری مشخص شد که در شهر تهران خیانت در مردان بیشتر از زنان صورت گرفته است، می‌گوید: البته گرچه باور عمومی براین است که آمار خیانت در زنان نیز بسیار بالاست اما این امر درقیاس با گذشته رو به رشد است و کماکان مردان در قیاس با زنان درصدر معضل خیانت هستند.

وی در مورد نتایج این تحقیق گفت: در این تحلیل به عوامل شخصیتی و نیز کیفیت زندگی افراد به عنوان متغیرهای پیش بینی کننده خیانت پرداخته شده و ضمن اینکه اثرات شخصیت و کیفیت زندگی فرد خیانت کننده و خیانت دیده
به صورت توامان بر احتمال بروز خیانت بررسی شده است.

وی با اشاره به نقش کیفیت
زندگی در بروز رفتار خیانت اظهار می‌کند: درجه مطلوبیت کیفیت زندگی از نظر روان شناختی بر رشد کامل شخصیت فرد بسیار موثر است.به عنوان مثال تیپ‌های شخصیتی که نگاه منفی به زندگی دارند در قیاس با دیگران بیشتر به این رفتار دچار می شوند.

صادقی درباره رابطه کیفیت زندگی و خیانت خاطرنشان می‌کند: براساس تعریف سازمان بهداشت جهانی کیفیت زندگی به پارامترهایی نظیر سلامت جسمانی، سلامت روانی، روابط اجتماعی و محیط زندگی ارتباط دارد و چگونگی هریک از این فاکتورها زمینه ساز رفتار خیانت‌بار در خانواده را شکل خواهد داد.

این محقق درباره دلایل بروز خیانت به عنوان یک پدیده همه گیر در کشورهای مختلف می‌افزاید: بازگرداندن حس فردیت و استقلال، اطمینان خاطر از جذابیت جسمانی برای جنس مخالف،عدم رضایت از ازدواج، شکسته شدن قبح خیانت و هنجار پنداشتن آن در گروه‌های اجتماعی، پایان دادن به معضلات ناشی از زندگی پرتنش، عدم دسترسی به رابطه جنسی در چارچوب ازدواج، انتقام جویی فرد خیانت دیده، کسب هیجان و تنوع، محیط خانوادگی و دوستان و تمکن مالی مردان متاهل از جمله شاخص ترین دلایل این امر است.

این روانشناس در همین حال با اشاره به اینکه برخی مطالعات نیز نشان می دهد عوامل دیگری نیز در بروز خیانت موثر هستند، تاکید می‌کند: به عنوان مثال سن عامل مهمی است. افراد بین هجده تا سی سال تقریبا دو برابر افراد بالای پنجاه سال احتمال رابطه خارج از ازدواج دارند. نگرش آسان گیری و علاقه زیاد به رابطه جنسی با میزان رابطه خارج از ازدواج همبستگی دارد.

وی همچنین شرایط زندگی و کاری را از دیگر عواملی برشمرد که نقش مهمی در رابطه خارج از ازدواج دارد و تاکید می‌کند: جمعیت و گمنامی موجود در شهرهای بزرگ نیز به احتمال ایجاد اینگونه روابط اضافه می کنند. افرادی که روابط ضعیفی با دوستان، اقوام و آشنایان برقرار می کنند یا به فعالیت‌های بشردوستانه کمتری مشغول اند، بیشتر احتمال خیانت به تعهد ازدواج را دارند.

این پژوهشگر در همین حال می‌گوید: پژوهش‌های دیگری، دیگر عواملی را بر روابط خیانت بررسی کرده اند که از جمله شاخص ترین آنها می‌توان به تعداد فرزندان، طلاق قبلی، رضایت پیش از ازدواج، آمادگی برای ازدواج، داشتن دوستانی که روابط خارج از زناشویی داشته اند و گذشته اجتماعی اشاره کرد.

وی همچنین درباره راهکارهای کاهش خیانت در جامعه می‌گوید: با توجه به آمار بالای میزان خیانت پیشنهاد می شود در صورتی که دختران و پسران جوان قصد ازدواج دارند، حتماً اقدام به مشاوره پیش از ازدواج کنند و این مهم باید زمان بعد از ازدواج هم ادامه داشته باشد و توصیه می شود که نهادها و سازمان‌های مرتبط شرایط مشاوره خانواده را کم هزینه تر برای تمامی مردم فراهم کنند که البته بدون شک تحقق این امر با حمایت سازمان‌های بیمه امکان پذیر خواهد بود.

آزاده صادقی خاطرنشان می‌کند: در صورتی که هزینه‌های مراجعه به روانشناس برعهده بیمه‌های تامین اجتماعی باشد، تعداد مراجعه خانواده‌ها به روان شناس بیشتر خواهد شد و احتمال داشتن روابط سالم‌تر در خانواده بیشتر و احتمال خیانت کاهش می یابد.
صادقی درعین حال با یادآوری این موضوع که با توجه به شرایط خاص روانی - اجتماعی افرادی که تجربه خیانت داشته توصیه می شود این افراد تحت نظارت روانپزشک، روانشناس و مشاور
قرار گرفته و نیز از مصرف خودسرانه دارو خودداری کنند، تاکید می‌کند: از آنجا که درآمدهای ماهیانه برخی خانواده‌ها بسیار پایین است، پیشنهاد می‌شود سازمان بهزیستی به عنوان متولی برای جبران هزینه‌های درمانی این خانواده‌ها اقدام عملی لازم را انجام دهد.

این محقق و پژوهشگر همچنین می‌افزاید:با توجه به
پایین بودن کیفیت زندگی برخی از افراد با تجربه خیانت، به سازمان بهزیستی پیشنهاد می شود با شناسایی این افراد، به مداخله‌های روانشناختی همراه با حمایت عملی برای این خانواده‌ها اقدام کند.

به گفته این روانشناس، با توجه به اهمیت ویژگی‌های شخصیتی، اجتماعی و روانی افراد با تجربه خیانت پیشنهاد می شود، به عنوان اولین گام در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی از جمله خیانت، یک بانک اطلاعاتی با همکاری آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی برای آموزش مهارت‌های زندگی ایجاد شود.

صادقی همچنین فراهم کردن آموزش عمومی خانواده به صورت رایگان در زمینه خیانت زناشویی که نیازمند همکاری رسانه‌ها، دانشگاه‌ها، سازمان‌ها و... را از دیگر شرایط و بسترهای لازم برای پیشگیری از بروز پدیده خیانت در خانواده‌ها ارزیابی می‌کند و می‌گوید: امیدواریم سیاست گذاران با اعمال این پیشنهادها و عملیاتی کردن آن گامی موثر در جهت تقویت جایگاه خانواده در جامعه بردارند و بدون شک لازم است که دولت در این زمینه حمایت‌های لازم را به عمل آورد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
اضطراب با بدن زنان چه می‌کند؟
روش‌های غلبه بر استرس امتحانات
نشانه های روابط عاشقانه ناکارآمد وسمی کدامست ؟
معنویت در حل مشکلات روانی بیرون‌زاد راهگشاست
تعریف و طبقه بندی کودکان استثنایی
اعلام ضوابط کارورزی، برگزاری کارگاه و دوره‌های توانمندسازی روانشناسی
برای اینکه دوستت داشته باشم و به تو احترام بگذارم، مجبور نیستم با تو هم عقیده باشم.