جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - 22 Oct 2021
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۴ / ۲۳:۴۱
کد مطلب: 36173
۰
در شورای تحول علوم انسانی صورت گرفت

تصویب برنامه درسی رشته «روان‌شناسی دین»

تصویب برنامه درسی رشته «روان‌شناسی دین»
در شورای تحول علوم انسانی :
اعضای جدید کارگروه تاریخ انتخاب شدند/ تصویب برنامه درسی رشته «روان‌شناسی دین»

جلسه 116 شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر غلامعلی حداد عادل برگزار شد.

به گزارش میگنا به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ابتدای این جلسه حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر محسن الویری رئیس کارگروه تاریخ، گزارشی از روند فعالیت این کارگروه و دلایل درخواست اصلاح ترکیب کارگروه تاریخ ارائه کرد.

وی در این گزارش گفت: در اصلاح ترکیب کارگروه تاریخ، تلاش شده که  از تمام دانشگاه‌های واقع در مناطق مختلف کشور، در این کارگروه نماینده حضور داشته باشد.

عضو هئیت علمی دانشگاه امام صادق(ع) ادامه داد: موضوع دیگری که در این زمینه مورد توجه قرار گرفته، حضور نماینده از تمام مکاتب مطرح علم تاریخ در کارگروه و تنوع در تخصص‌ها است.

پس از توضیحات حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر الویری و با رأی مثبت اعضاء، دکتر حسن الهی‌زاده، دکتر سید علی‌رضا واسعی، دکتر محمدتقی ایمان‌پور، دکتر معصوم علی‌صادقی، دکتر عباس قدیمی و دکتر بهادر قیم به  عنوان اعضای جدید کارگروه تاریخ شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی منصوب شدند.

در ادامه جلسه، برنامه درسی رشته «روان‌شناسی دین» در مقطع کارشناسی ارشد که پس از اعمال اصلاحات در کارگروه مربوطه، مجدداً در دستور کار شورا قرار گرفته مطرح شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر مسعود آذربایجانی عضو کارگروه روان‌شناسی شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی در این زمینه طی سخنانی گفت: توجه بیشتر به منابع درسی و دروس تخصصی از اهم خصوصیات برنامه ارائه شده است.

وی افزود: موضوع دیگری که در کارگروه مورد توجه قرار گرفته، اهتمام به تبیین و تشریح مکاتب مطرح روان‌شناسی است.

پس از سخنان حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر مسعود آذربایجانی، اعضاء به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند؛ که اهم آن به شرح ذیل است: در نظر گرفتن جایگاه فطرت و تاثیر آن در روان‌شناسی، ارائه معیار دقیق برای پیمایش و سنجش دینداری اقشار مختلف براساس شاخص‌های روان‌شناسی، استفاده از ابزار روان‌شناسی دین برای بسط و ترویج مفاهیم دینی و اسلامی و توجه بیشتر به مباحث روش‌شناختی.

دکتر حداد عادل هم در این زمینه طی سخنانی گفت: درس روان‌شناسی دین از حساس‌ترین موضوعات مطرح در حوزه ارتباط دین و علوم انسانی است.

وی افزود: در دوران نوزایی که همه ابعاد الهی انسان و جهان به ابعاد مادی فرو کاسته شد، روان‌شناسی دین سعی کرد تا همه گرایش‌های انسان به دینداری و امر متعالی را به مسائل روانی مانند ترس، عقده‌های سرکوب شده و... کاهش دهد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: تألیف متون و تربیت استاد توانا و دقت در گزینش و پذیرش دانشجو در این رشته بسیار اهمیت دارد.

عضو هئیت علمی دانشگاه تهران گفت: «روان‌شناسی دین» در دوران نوزایی با نگاه به مسیحیت تحریف شده و برآمده از کلیسا شکل گرفته و باید به این موضوع با اهمیت دقت شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر مسعود آذربایجانی هم در ادامه جلسه و در پاسخ به برخی مباحث مطرح شده، گفت: در مکاتب جدید روان‌شناسی دین دیگر به بحث «منشأ دین» توجه چندانی نمی‌شود و رفتارهای دینی بیشتر مدنظر است.

وی افزود: در بررسی میزان دینداری یک فرد از منظر روان‌شناسی دین، به علل بیشتر از دلایل توجه می‌شود؛ زیرا علل در فرد عادی از دلایل تأثیرگذارتر هستند.

عضو هئیت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه ادامه داد: هدف از تاسیس این رشته، تربیت متخصص معتقد و متدین و در عین حال مسلط به مبانی علمی برای تحلیل و بررسی تأثیر مباحث روانی بر عقاید و افعال دینی است.

حجت‌الاسلام و المسلمین آذربایجانی گفت: در جهان غرب و محافل علمی و دانشگاهی منتقدان زیادی به تفکر مدرن و مکاتب روان‌شناسی دین رایج در غرب وجود دارد که می‌توان از این ظرفیت‌ها استفاده کرد.

در پایان جلسه و با رای مثبت اعضاء، کلیات برنامه درسی رشته «روان‌شناسی دین» در مقطع کارشناسی ارشد تصویب شد.

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

«ازدواج درمانی» چیست و چگونه زندگی مشترک را نجات می‌دهد؟
تفاوت دیسک کمر و سیاتیک: بهترین راه تشخیص و درمان
با همسر ایرادگیر و غرغرو چه رفتاری کنیم؟
در ایران کدام الگوی بینی و چانه، جذاب است؟
به این درخواست‌های همسر خود با قدرت «نه» بگویید!
تاثير وابستگی و دلبستگی دركودكی
چگونه با اختلالات خُلقی ناشی از تغییر فصل کنار بیاییم؟
با این ۲۰ نکته بی‌نظیر خود را جوان نگه دارید!
جوان ۳۰ساله‌ای که پدر ۴۰فرزند است!
به من نگوئید روانی/ چگونه با بیماران روحی رفتار کنیم؟
راه حل پرخوری چیست؟
غلظت کورتیزول در موی سر معیار سنجش استرس
هر وقت احساس حسادت کردیم ، یادمان باشد ، خاموش کردن شمع دیگری ، باعث نمیشود ، شمع ما درخشان تر نور افشانی کند