سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ - 4 Oct 2022
تاریخ انتشار :
جمعه ۲۱ اسفند ۱۳۹۴ / ۰۸:۴۱
کد مطلب: 36176
۲

کمبود «ویتامین D» احتمال گرایش به اعتیاد را بالا می برد

کمبود «ویتامین D» احتمال گرایش به اعتیاد را بالا می برد
از اعتیاد به عنوان یکی از بزرگترین معضلات دنیای معاصر نام می‌برند.اعتیاد به مواد مخدر از چنان ابعاد وسیع آسیبی برخوردار است که بی اغراق می‌توان از آن به عنوان هیولای بزرگ زندگی بشری نام برد. متلاشی شدن شخصیت فردی، نابودی نهاد خانواده، افزایش انواع دیگر آسیب‌ها و جرایم اجتماعی، کاهش بازدهی کاری و شغلی، افزودن بر افراد بیکار و سربار جامعه، اشغال تخت‌های بیمارستانی، کاهش نرخ بهداشت عمومی و ده ها عارضه دیگر همگی وابستگی تام به میزان معتادان یک جامعه دارد.

با توجه به اهمیت موضوع در اینباره با دکتر رضا یزدان نیاز، اولین درمانگر اعتیاد در ایران به روش سایکدلیک به گفتگو نشستیم .
به گزارش میگنا دکتر یزدان نیاز گفت: امروزه ثابت شده است که کنترل همه اعضای بدن انسان به وسیله گیرنده هایی است که یا با نور کار می کنند و یا با الکترون . نور آفتاب نقش مهمی در سلامت روح و روان انسان دارد. در نگاه اول، به نظرمی رسد که ویتامین D نقش اساسی در تولید کلسیم در بدن دارد. اما واقعیت این است که نقش ویتامین D در بدن فراتر از تقویت مفاصل و استخوان ها است. باید بدانیم که ویتامین D تنها ویتامینی است که تولید آن باید به صورت طبیعی و توسط خود بدن صورت گیرد. تولید طبیعی ویتامین D فقط با قرار گرفتن بدن در معرض نور آفتاب امکان پذیراست.
اولین درمانگر اعتیاد به روش گیاهی، با اشاره به اینکه ویتامین D نقش مهمی در تولید "سروتونین" دارد و سروتونین سبب کاهش زمینه های ابتلا به افسردگی است، ادامه می‌دهد: "امروزه ثابت شده است که ویتامین D نقش مهمی درتکامل مغزی دارد.
به عبارت دیگر، نقش ویتامین D درسلامت جسمی و بهداشت روانی افراد، گسترده تراست آن است که ما فکرمی کنیم."

رضا یزدان نیاز، با اشاره به اینکه کمبود ویتامین D سبب ایجاد زمینه های اضطراب و افسردگی می شود، تاکید می‌کند: "رابطه معنا داری بین کمبود ویتامین D و گرایش به سمت استفاده از مواد مخدر وجود دارد. به طوری که افرادی که کمبود ویتامین D دارند دچار اضطراب وافسردگی بیشتری می شوند و بدیهی است افسردگی از مهمترین دلایل استفاده از
مواد مخدر است. زیرا ساختار این ویتامین همانند ماده ای به نام سروتونین است که ما آن را عقل می دانیم."

وی ضمن اعلام مطلب فوق می‌گوید:

" باورعمومی درباره دلایل گرایش افراد به مواد مخدر عموما متوجه زمینه های اجتماعی و اقتصادی است. اما باید بدانیم که کمبود برخی ویتامین ها و املاح دربدن هم نقش موثری در گرایش افراد به مواد مخدر دارد. ازجمله این ویتامین ها، ویتامین D است.در رابطه با کمبود ویتامین D و بیماری ها باید گفت که کمبود ویتامین D جذب چند نوع املاح یا ویتامین را نیز کم می کند. باید بدانیم که املاحی چون آهن، منیزیم، روی، و فسفات با کمبود ویتامین D تحت تاثیر قرار می گیرند. با توجه به اینکه در افراد تکانشگر، افراد بیش فعال، افرادی با سردرد میگرنی، افراد عصبی، افرادی با فشار خون بالا، افرادی با بیماری قند، کاهش منیزیم دیده می شود،کمبود ویتامین D با کاهش جذب منیزیم همراه بوده و باعث افزایش شدت بیماری آنها می شود.

وی افزود : تحقیقات یک موسسه پزشکی در امریکا نشان می دهد که کمبود ویتامین D طبیعی باعث بروز بیماری ها یا اختلالاتی چون سرطان، آلزایمر، فشار خون
بالا، اختلال در سیستم عصبی، پره اکلامپسی در زنان حامله، اختلال در سیتسم ایمنی بدن، سندرم متابولیک، و اختلالات شناختی می شود. مصرف کلسیم و یا ویتامین D به فرم دارویی در این افراد اثر مثبت زیادی ندارد. باید بدانیم که با تجویز کلسیم به بیمارانی با فشار خون بالا و یا زنانی با مسمومیت حاملگی، وضعیت آنها بدتر می شود. البته، ویتامین D و نور طبیعی برای آنها مضر نیست.
اولین درمانگر اعتیاد به روش گیاهی ادامه می‌دهد: "استفاده و جایگزین کردن قرص و آمپول ویتامین D به جای نور آفتاب باعث تولید رسوب کلسیم در بافت‌های
نرم بدن مثل کلیه‌ها، ریه‌ها، قلب، و گوش می ‌شود.
رسوب کلسیم درکلیه‌ها باعث ایجاد سنگ کلیه، در ریه‌ها و قلب منجر به عوارض ریوی و قلبی، و فشار خون و گرفتگی عروق می شود، بنابراین بهره گیری از نورآفتاب بهترین راهکار تامین این ویتامین در بدن است."

یزدان نیاز تاکید کرد: ویتامین D به صورت فرم فعال کلسیتریول Calcitrio ، دارای تاثیری قوی است، جهت حفاظت از سلول های تولید کننده دوپامین و سروتونین. به بیان دیگر، مصرف ویتامین ی
از آسیب سلول های سازنده دوپامین و سروتونین به طور قابل توجهی می کاهد.

وی درباره نحوه مصرف ویتامین D می‌گوید: محققین پیشنهاد می کنند که مصرف ویتامین D چنین باشد که بزرگسالان سالم تا 2000 واحد و معتادان تا 10000 واحد در روزاز آن استفاده کنند. با توجه به این موارد باید گفت که کمبود ویتامین D می تواند سبب اضطراب و افسردگی شود و متاسفانه بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی، به استفاده از مواد مخدر گرایش دارند."

اولین درمانگر اعتیاد به روش گیاهی، از تاثیر جدی کمبود ویتامین D در زنان چنین گفت: جالب است بدانیم که کمبود ویتامین D در زنان بیش از مردان عواقب نامطلوب دارد. به طوری که این امر یکی از دلایل اصلی افزایش گرایش زنان به سمت مواد مخدر است.

یزدان نیاز ادامه می‌دهد: تابش پرتو فرابنفش یا همان UV (یو وی) به پوست انسان باعث می‌شود که ماده‌ای به نام "دهیدروکلسترول Dehydrocholestero " با طی مراحلی در بدن و سرانجام در کلیه به ویتامین D تبدیل شود. اما متاسفانه همه کس نمی توانند از نور خورشید بهره مند شوند. گروه هایی هستند که نسبت به سایر افراد در معرض خطر کمبود ویتامین D قرار دارند. مانند نوزادان شیرخوار، افراد مسن وافرادی که محدودیت قرارگیری در معرض نور خورشید دارند مانند معلولین. براساس آمارهای عنوان شده، حداقل ۸۰ درصد کودکان ایرانی به درجات شدید و بیش از ۹۰ درصد از آنها به درجات متفاوتی، دچار کمبود ویتامین D هستند.

یزدان نیاز با تاکید این آمار چنین گفت: "بدون شک این آمار بسیار هشدار دهنده است و لازم است که مسئولان امر برای جلوگیری از این مشکل به فکرراهکارهای اساسی باشند."

وی هشدار می‌دهد که "بی توجهی مسئولان برای حل این معضل باعث خواهد شد که جوانان آینده کشور درمعرض ابتلا به استفاده از مواد مخدر قرارگیرند. بنابراین اگر دولت عزمی جدی در ریشه کن کردن اعتیاد دارد، لازم است که ابعاد همه جانبه این موضوع را مد نظرقراردهد."
مرجع : روزنامه آفتاب یزد
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

دلبستگی و وابستگی کودک به والدین و حد طبیعی آن
با این وابستگی ناسالم آشنا شوید
علت افزایش بلوغ زودرس دختران در دوران همه‌گیری چیست؟
اگر سوگ‌هايمان به پايان نرسد چه؟
۳۴ ماهگی کودک؛ آغاز مهارت های زبانی و احساسی
چرا وقتی ورزش می‌کنید حال روح‌تان بهتر می‌شود؟
حسادت بیمارگونه، علل، علائم و درمان
به این گفتار و رفتار نوجوان‌تان حساس باشید
روانشناسی ریسک‌پذیری را چگونه می بیند؟!
خودکشی شناسی  یا  Suicidology
چــه سنی برای عاشق شدن مناسب است؟
چگونه وابستگی عاطفی را از بین ببریم؟
از آدمهای حسود؛ متنفر نباشید، دلیل حسادت آنها این است که فکر می کنند شما از آنها بهتر هستید... پائولو کوئلیو