سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ - 3 Aug 2021
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ / ۱۵:۳۶
کد مطلب: 36260
۰

با فرد شکاک چگونه رفتار کنیم؟

از زمانی که چشم به دنیا گشودم همیشه بد آوردم و از زندگی هیچ نفهمیدم.
در خانواده پرجمعیتی متولد شدم و از همان کودکی مشغول کار و تلاش بودم تا پس‌اندازی داشته باشم.
در محیط کارم با خانمی آشنا شدم و ناخواسته با یکدیگر ازدواج کردیم، پس از مدتی همسرم به من خیانت کرد و بدون هیچ صحبتی بلافاصله او را طلاق دادم، من ماندم و یک فرزند پسر حاصل این ازدواج که شب و روز را با یکدیگر می‌گذراندیم.

بعد از چند مدت که بیکار بودم بالاخره توانستم در یک شرکتی کار پیدا کنم و به خاطر تنهایی پسرم مجبور بودم دوباره ازدواج مجدد داشته باشم و در پی همسری بودم تا بتواند مرحمی بر زخم دلم باشد و خاطرات تلخ گذشته دیگر برایم تکرار نشود.

پس از چند مدت کار در شرکت با خانمی آشنا شدم که او هم شرایط مرا داشت و به خاطر خیانت همسرش از او جدا شده بود، در یک نگاه به او دل بستم و زندگی خود را با او شروع کردم.

او نیز از همسر گذشته‌اش دارای یک فرزند بود که حضانت آن را برعهده گرفته بود روزهای اول زندگی ما به خوبی سپری می‌شد، اما بعد از شش ماه دوباره رفتارهایی که با همسر اولم داشتم شروع شد و مدام گوشی و وسایل شخصی همسرم را چک می‌کردم، هر روز سر یک موضوعی که هیچ ارزشی نداشت تا ساعت‌ها بحث می‌کردیم و گاهی اتفاق می‌افتاد که به خاطر این بددلی و شک‌هایی که به شریک زندگیم داشتم تا مرز جنون و افسردگی می‌رسیدم.

اکنون مدت یک سال از زندگی ما می‌گذرد ولی باز هم رسیدم به نقطه اول و زندگی ما مدام درگیری و نزاع دارد که بارها همسرم با قهر منزل را ترک کرده و به خانه پدرش رفته است.

دیگر خسته شدم... می‌دانم که من مقصر هستم: همیشه بدبینی، همیشه شکاکی، همیشه بدرفتاری....

مدام همسرم را در منزل زندانی می‌کنم و حاضر نیستم با هیچ مردی برخورد داشته باشد و حتی نگاه یک نامحرم به او بیفتد، دوست ندارم وقایع سخت گذشته برایم تکرار شود...


حالا من مانده‌ام و کوله باری از غم و تنهایی...
مهدی دولتخواه، مشاور مرکز مشاوره نیروی انتظامی خراسان جنوبی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: زندگی مشترک با ازدواج آغاز می‌شود، در یک ازدواج موفق، زوجین پس از ازدواج به آرامش می‌رسند، بخشی از این آرامش مدیون اعتمادی است که بین آن‌ها برقرار می‌شود.

وی افزود: در جامعه‌ای که ممکن است هر روز مشکلی در اثر بی‌صداقتی برای افراد پیش آید، خانواده با ایجاد فضایی امن و با اعتماد، احساس آرامش و امنیت را فراهم می‌کنند، در شرایط عادی، اعتماد به همسر می‌تواند آرامش و احساس امنیت را تقویت و شرایط روحی متعادل‌تری برای خانواده فراهم کند.

این مشاوره نیروی انتظامی استان ادامه داد: در زندگی بدون تردید مشکلاتی برای افراد پیش می‌آید داشتن فردی معتمد و نزدیک و در دسترس در هر شرایطی می‌تواند به طرق مختلف فشار مشکلات را کم کند، در بسیاری موارد بیان نکردن یک مشکل به دلیل عدم اعتماد مشکل را حاد‌تر می‌کند، فردی که خود درگیر مشکل است، گاه به دلیل درگیری و نزدیکی شدید با موضوع نمی‌تواند نگاه کلی‌تری به مسأله داشته باشد و قدرت تحلیل مسأله را از دست می‌دهد، اما فردی که درگیری شدید با مسأله ندارد می‌تواند مسأله را تحلیل و بررسی کند.

بسیاری از مشکلات، دلخوری‌ها و درگیری‌ها ریشه در بی‌اعتمادی دارد
دولتخواه با اشاره به این‌که در زندگی مشترک بسیاری از مشکلات، دلخوری‌ها و درگیری‌ها ریشه در بی‌اعتمادی دارد، ادامه داد: در صورت وجود اعتماد بین زوجین حتی اگر حرفی ناخوشایند یا رفتاری نامطلوب مشاهده شود تعبیر بدی نخواهد داشت و حداکثر ممکن است منجر به ارائه‌ توضیحاتی شود.

وی تصریح کرد: هم‌چنین شکاکی‌ها و بی‌اعتمادی‌های بیان نشده در خانواده می‌تواند منجر به رفتارهای تلافی‌جویانه و خشمگینانه شود و مشکلات را حاد‌تر کند، بنابراین وجود اعتماد باعث می‌شود در خانواده مشکلات به شدت کاهش یابد و گاهی منجر به ارائه‌ برخی توضیحات و روشنگری‌ها شود.

مشاور مرکز مشاوره نیروی انتظامی خراسان جنوبی بیان کرد: اعتماد بین زوجین محبت بین آن‌ها را بیشتر، بین زوجین کشش ایجاد می‌کند و حس تنهایی را کاهش می‌دهد.

دولتخواه تاکید کرد: در صورت نبود اعتماد بین زوجین، هر کدام در کنار دیگری احساس تنهایی می‌کند و این احساس تنهایی می‌تواند حتی زمینه‌ بروز برخی روابط ناسالم را فراهم کند.

وی افزود: برای ایجاد جو امن در منزل بهتر است به همسرتان به شکل کلامی و غیرکلامی آسیب نزنید و با او صادق و روراست باشید؛ این امر باعث می‌شود که در مواجهه با مسائل احتمال حل مسأله افزایش یابد و با احساس عدم تنهایی، حریم خانواده محکم‌تر شده و بین آن‌ها محبت بیشتر می‌شود.

توقعات غیرواقعی نداشته باشید
دولتخواه تاکید کرد: در صورتی که بی‌اعتمادی و بدرفتاری همسرتان تحت تاثیر دوران کودکی اوست، نباید انتظار این را داشته باشید که این مشکل به سرعت رفع شود.

وی اظهارکرد: گاهی این طور به نظر می‌رسد که تلاش ما به منظور ایجاد اعتماد و خوش بینی، نه تنها ثمری ندارد بلکه موجب افزایش خصومت او نسبت به شما شده و شما را بیش از پیش نسبت به بهبودی شرایط مأیوس می‌کند.

مشاور مرکز مشاوره نیروی انتظامی خراسان جنوبی افزود: اگر قادر به پذیرش همسر بی‌اعتماد خود هستید و همزمان امید به درمان دارید، شرایط بهتری برای تحمل بدرفتاری‌های ناشی از بی‌اعتمادی خواهید داشت.

صبورانه اعتمادش را جلب کنید
دولتخواه یادآور شد: برقراری رابطه با چنین فردی و جلب اعتماد او مستلزم عملکرد سنجیده و شکیبایی بسیار است، بنابراین به تدریج و بدون هیچ گونه فشار یا اجباری وارد رابطه با او شوید و اجازه دهید که او اندک اندک به شما اعتماد کند. به یاد داشته باشید که به همسر خود در مورد اعتماد فرصت لازم را بدهید و اصرار زودهنگام در این باره نداشته باشید.

وی ادامه داد: برای مثال نگویید: "چرا تو نمی‌توانی به من اعتماد کنی؟" اگر چنین کنید فرضیه همسرتان مبنی بر این که شما فردی انتقادگر هستید، به اثبات خواهد رسید و در نتیجه با شما مقابله خواهد کرد.

اگرچه سخت است اما از او خشمگین نشوید
مشاور مرکز مشاوره نیروی انتظامی خراسان جنوبی تاکید کرد: طبیعی است که شما در برابر بدبینی، اتهامات، سرزنش‌ها و بدرفتاری‌های او با خشم و ناراحتی از خود واکنش نشان می‌دهید، اما مشکل اینجاست که این فرد از آنجایی که به شما بی‌اعتماد است، دقیقا انتظار همین رفتار را از سوی شما دارد.

لجبازی نکنید
دولتخواه تصریح کرد: لجبازی کردن شاید روشی برای تخلیه هیجان‌های منفی نسبت به همسر بدرفتار و بی‌اعتماد باشد؛ اما پژوهش‌ها نشان داده است که لجبازی و اصرار بر تکرار رفتار نمی‌تواند چنین مشکلی را حل کند.

وی افزود: رفتارهای تلافی جویانه شما سبب می‌شود که یک بار دیگر همسرتان به این نتیجه برسد که مثل همه افراد دیگر، به شما نیز نمی‌تواند اعتماد کند، بنابراین از چنین واکنش‌هایی خودداری کنید، فکر این که یک فرد بی‌اعتماد، مانند کودکی زخمی و هراسان است، می‌تواند شما را در کنترل خشم تان نسبت به او یاری کند.

همسرتان را مقصر ندانید
مشاور مرکز مشاوره نیروی انتظامی خراسان جنوبی تصریح کرد: به او نشان دهید که او در گذشته مستحق بدرفتاری و سوءاستفاده شدن نبوده است، افرادی که در گذشته با همسرتان بدرفتاری کرده‌اند، به احتمال زیاد او را مستحق این بدرفتاری‌ها و بی‌اعتمادی‌ها می‌دانسته‌اند. رسیدن به این نتیجه که بدرفتاری در گذشته به خاطر بد بودن او رخ نداده است؛ می‌تواند به عزت نفس بیشتر او کمک کند.

رفتارهای شک برانگیز نکنید
وی با بیان این‌که آنچه می‌تواند بی‌اعتمادی همسرتان را بیشتر کند، رفتار مبهم، شک برانگیز یا غیرصادقانه شماست، اظهار کرد: اگر به دلایل مختلف که برای خودتان موجه است ترجیح بدهید تماس‌های تلفنی اعضای خانواده، دوستان یا همکاران‌تان را در حضور همسر پاسخ ندهید؛ بدون این که برای او توضیح دهید که این کار را از روی عادت یا به خاطر خجالت انجام می‌دهید؛ می‌توانید زمینه ایجاد شک و بی‌اعتمادی را در همسرتان فراهم کنید.

از یک روان درمانگر کمک بگیرید
دولتخواه خاطرنشان کرد: اگر بی‌اعتمادی و بدرفتاری همسرتان شدید است، به ویژه اگر تجارب بدرفتاری در گذشته آسیب جدی به او زده است، از شما نمی‌خواهیم که به تنهایی با آن روبرو شوید، در صورت امکان بدون این که همسرتان را متهم به بدبینی کنید یا او را مقصر بدانید از درمانگری صاحب صلاحیت برای تغییر این ویژگی کمک بگیرید.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

سوال‌هایی که خجالت می‌کشید از مرد‌ها بپرسید؟
چرا در اجسام چهره‌هایی می‌بینیم که واقعا وجود ندارند!
تأثیر مخرب ویروس کرونا بر حافظه
چرا این دختر فکر می‌کند "زشت" است؟!
عوامل شخصیتی که کارایی واکسن کووید ۱۹ را تعیین می‌کند
تنبیه روانی کودکان ممنوع
چه کار کنیم تا در محیط کار مضطرب نباشیم؟
راهکارهایی برای کنترل اضطراب قبل از جراحی
عواملی که به افسردگی دامن می‌زنند!
تاب آوری در والدگری کودکان با نیازهای ویژه
بهترین راه برای درمان احساس تنهایی چیست؟
چه وقت به یک مرد نباید اعتماد کرد؟
در نهان به آنان دل می بندیم ؛ که دوستمان ندارند و در آشکار از آنان که دوستمان دارند غافلیم شاید این است دلیل تنهایی ما... دکتر علی شریعتی