چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ - 27 Sep 2023
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۴ / ۲۱:۵۷
کد مطلب: 36274
۰

شوهرم به من خيانت کرده است، طلاق مي‌خواهم!

شوهرم به من خيانت کرده است، طلاق مي‌خواهم!
خطبه عقد را كه جاري كردند انگار قند در دلش آب مي شد! صداي هلهله و سوت جمعيتي كه به تماشاي اين صحنه باشكوه دعوت شده بودند ، هيجاني وصف ناشدني را برايش به ارمغان آورده بود.
 
اما در اين ميان داماد هم دست كمي از عروس خانم نداشت! عرق سردي كه روي پيشاني اش نشسته بود جدا از اينكه نشانه خجالتش باشد گواهي از يك ترس ميداد، ترسي كه ميتوانست ناشي از به گردن گرفتن مسئوليتي بزرگ همچون "مسئوليت هميشگي يك خانواده باشد". حالا هرچه كه باشد امشب يك شب فراموش ناشدني ست و بايد خويشتن دار باشند ،چرا كه از اين به بعد ديگر تنها نيستند و به اصطلاح "يك روح در دو بدن" شده اند و همه همّ و غمشان براي هم شده است.
 
پوشيدن لباس سفيد عروسي، صداي بوق كارناوال هايي كه پشت سر ماشين تزيين شده عروس صف كشيده اند، تجربه يك شب رويايي و ورود به خانه اي جديد با هزاران هزار آرزوي شيرين همه و همه باعث مي شوند تا يك دختر جوان براي چشيدن طعم آن هم كه شده پاي سفره عقد بنشيند.
 
دختر و پسري كه با يكديگر تفاهم نامه ازدواج را امضا ميكنند در وهله اول براي رسيدن به يك آرامش هميشگي  حاضر به اين كار مي شوند، اما خدا نياورد روزي كه اين آرامش به استرس و اضطراب از وجود نفر سوم تبديل شود! اينجاست كه يك دوراهي  تاريك سر راهشان قرار ميگرد كه مشخص نيست با انتخاب هركدام به كجا خواهند رسيد!
 
حميدرضا رحماني روان شناس و مشاور خانواده در گفتگو با باشگاه خبرنگاران در خصوص نحوه رفتار با همسر در شرايطي كه امكان دارد نفر سومي ضلع مثلث بوجود آمده شده باشد گفت:در اولين مرحله بايد رفتار هردو طرف (هم زن و هم مرد) آسيب شناسي و بررسي شود  تا با گرفتن شرح حالي مفيد و مختصر ريشه خيانت پيدا شود!
 
وقتي بيماري خودشيفتگي زمينه ساز خيانت ميشود
خودشيفتگي در واقع نوعي اختلال در شخصيت به حساب مي آيد. بسياري از افراد از دوران كودكي دچار خودشيفتگي هايي ميشوند كه گذراست و در مرور زمان حل ميشود، اما اختلال شخصيتي خود شيفته با ورود به سنين جواني و بزرگسالي به وجود مي آيد و باعث ميشود فرد با خيال پردازي و سير در روياهايي توهم آميز برتري خاصي را نسبت به ديگران به ويژه همسرش در وجود خود احساس نمايد.
 
رحماني با بيان اينكه ابتلا به بيماري خودشيفتگي نيز ميتواند زمينه ساز خيانت در زندگي مشترك شود تصريح كرد: در برخي موارد داشتن بعضي بيماري هاي رواني خصوصا خود شيفتگي كه در اصطلاح پزشكي با عنوان " نارسيسيسم"از آن ياد ميشود ، منجر ميشود تا افراد (بيشتر مردان) حتي با داشتن همسري مناسب كه از نظر ظاهري و باطني هيچگونه نقصي ندارد تصميم به برقراري ارتباط با فردي ديگر را ميگيرند. غافل ازينكه تشكيل يك مثلث در زندگي زناشويي تيشه اي عميق بر ريشه نوپاي زندگي مشتركشان خواهد زد.در اغلب موارد تلقين حس برتري خود نسبت به ديگران و رسيدن به اين باور كه "هيچ كس در حد من نيست" زمينه هاي بروز خيانت را تقويت ميكند.
 
يادتان باشد،اعتماد المثني ندارد
درست است كه حفظ ظاهر و آرامشي ساختگي با اطلاع يافتن و يا احساس حضور يك رقيب در زندگي مشترك كاري دشوار است ، امابد نيست بدانيم  اين خود ما هستيم كه وظيفه خطير سازندگي و كنترل مناسب زندگي مشترك را بر دوش مي كشيم. بسياري از افراد خصوصا زنان زماني كه از خيانت همسرشان مطلع ميشوند حتي اگر نسبت به آن اطمينان كافي هم نداشته باشند اقدام به انجام رفتارهايي ميكنند كه هم به روح و روان خودشان آسيب جدي ميزند و هم كمكمي به بهبود وضعيت به وجود آمده نخواهد كرد!
 
اين مشاور خانواده در اين باره نيز اظهار داشت: بسياري از زنان با اطلاع يافتن از خيانت همسرشان دست به انجام كارهاي ناشايستي ميزنند،تا جايي كه اين رفتارها به "كار گذاشتن شنود "در وسايل شخصي همسرشان هم ميكشد! علاوه بر آن كنترل پي در پي تلفن همراه و زير نظر گرفتن محسوس رفت و آمدهاي همسر كه در پي يك شك بوجود آمده ، باعث ميشود روز به روز رابطه عاطفي مابين زوجين كمرنگ تر شده و حتي اگر نفري سومي هم وجود نداشته باشد با انجام اين رفتار غلط، ديوارهاي اعتماد زندگي زناشويي براي هميشه ترك بردارد! علاوه بر موارد عنوان شده زمانی که شخص (بنابر ذهنیت غلط خود) دست به انجام چنین کار غلطي می‌زند، حرمت‌ها را به دست خودش از بین می‌برد و قطعا زمینه‌ی ادامه دار شدن این مشکل و تمایل به شروع یک رابطه جدید خارج از عرف خانواده‌ را برای فرد مقابل فراهم می‌آورد.
 
از تبحر زنانه تان غافل نشويد
اما جدا از بحث بي اعتمادي و شك ،گاهي واقعا حضور شخصي ديگر به شكلي واضح در زندگي نمايان ميشود و يك زن با سياست هاي زنانه اي كه دارد به راحتي  حضور نحس نفر سوم را در زندگي زناشويي اش احساس ميكند ، اينجاست كه بايد تمام تبحر و قدرت و توانايي هاي پنهان شده و آماده به كارش را به كار گيرد تا براي هميشه ردپاي رقيب را از صفحه زندگي اش محو كند.اما اهتمام ورزيدن به اينكار قدرتي عظيم ميطلبد، قدرتي كه زن بتواند همقدم با بيرون كردن عامل خطر از زندگي ،اقدامات موثري را در جهت اصلاح رفتارهاي اشتباه خود كه زمينه ساز بروز اين مشكل و تمايل يابي همسرش به فردي ديگر شده است انجام دهد.
 
رحماني همچنين بيان داشت: در مرحله اول بايد ريشه خيانت را شناسايي كرد . علاوه بر آن با جستجو و موشكافي در رفتار زن نيز ميتوان ريشه ها را پيدا كرد. نكته جالب توجه اين است كه يك زن با رعايت اصول درست و دقيق ميتواند همسرش را به راحتي به زندگي برگرداند  ، اما اصلي ترين شرط براي تحقق اين امر آن است كه رفتارهاي خود را اصلاح نمايد ، همچنين بهتر است زمانی که فرد احساس می‌کند، همسرش مثل گذشته با وی مهربان نیست و یا این‌که رابطه‌شان نسبت به قبل کمرنگ تر شده، با توجه بیشتر ، نظر وی را نسبت به خود جلب کند، چرا که عدم تامین نیازهای عاطفی همسر ترغیب کننده‌ای قوی برای دور شدن  از چشيدن طعم شيرين زندگی مشترک خواهد بود.
 
 فكر طلاق را از سرتان بيرون كنيد!
توصيه قريب به اتفاق مشاوران خانواده به زوجين خصوصا زنان اين است كه در صورت احساس خيانت همسرتان به فكر جدايي نيفتيد! چه بسا كه بايد تلاشتان را تا حد توان به كار گيريد تا زندگيتان مثل گذشته شيرين شود ، همچنين زن و مرد براي ترميم روابط و بازگشت به دوران قبل بايد از اتفاقات پيش آمده درس بگيرند، درست است كه اقدام به خيانت فقط مختص مردان نيست اما پيشنهاد ميشود براي بازسازي زندگي جديد هر دو طرف روحيه گذشت و ايثار را در خود تقويت كنند، همچنين تلاش نمايند تا علاقه شان نسبت به هم روز به روز بيشتر شده و تعاملات بينشان قوي تر شود.
 -
گزاش از فرزانه فدوي
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
چرا اول مردان می‌گویند دوستت دارم؟!
مانعی برای پرواز آرزوهایت نباش. آسمان همواره پذیرای قاصدک هایی است که امیدهایت را سوار بر آن کرده ای