جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ - 2 Jun 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۵ / ۰۰:۵۰
کد مطلب: 36469
۰
اهمیت نقش مادران در تربیت کودکان

آموزش و پرورش دنیا با آموزش و پرورش دختران سنجیده می‌شود

در دومین همایش یاس مهربانی به مناسبت بزرگداشت مقام زن که در سالن حجاب مرکز آفرینش های فرهنگی و هنری امروز در حال برگزاری است،  دکتر علی‌اکبر فانی وزیر آموزش و پرورش ضمن بیان نکات و احادیثی از ائمه و بزرگان در خصوص حضرت فاطمه زهرا (س) و اسوه بودن این حضرت برای تمام مردان و زنان و حتی امامان بیان کرد: حضرت فاطمه زهرا (س) اسوه زنان و مردان و ائمه معصومین و به خصوص امام عصر عج الله تعالی فرجه‌الشریف است. 

 
وی ادامه داد: در اسناد مربوط به سند تحول نظام آموزش و پرورش کشور آمده است که 4 عامل اصلی و مهم خانواده، حاکمیت‌(از طریق مدارس) رسانه و نهاد و سازمان‌های غیردولتی از ارکان تربیت در عصر معاصر هستند که تاثیر عمده‌ای را در تربیت نسل دارند.
 
وی بیان کرد: توفیق در آموزش و پرورش رسمی نیازمند مشارکت والدین و خانواده‌ها است و اگر خانواده‌ها همراه نظام تعلیم و تربیت رسمی نباشند، تربیتی شکل نمی‌گیرد.در واقع تعارض بین خانواده و آموزش و پرورش رسمی می‌تواند آثار مخربی در فرآیند تعلیم و تربیت ایجاد کند لذا آموزش و پرورش بدون حضور فعال خانواده‌ها قادر به تعلیم و تربیت نیست . 
 
وی در خصوص نقش مادران در شکل‌گیری شخصیت و تربیت کودکان به خصوص در قبل از سن دبستان عنوان کرد: نقش مادران در این سن نقش بسیار منحصر به فردی است و متون اسلامی و تحقیقات جهانی به این نقطه رسیده‌اند که شخصیت فرزند تا هفت سالگی شکل می‌گیرد و این شکل‌گیری در دامان مادران در خانواده است. 
 
وی با اشاره به اهمیت آموزش و پرورش دختران اظهار داشت: یکی از شاخصهایی که آموزش‌ و پرورش‌های دنیا را با آن می‌سنجند، آموزش و پرورش دختران است که شامل سهم آنها از آموزش و پرورش و درصد تحت پوشش قرار گرفتن آنها است و لذا افتخار این را داریم که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به برکت این پیروزی و غیره وضعیت نسبتا خوبی را در آموزش و پرورش دختران در دنیا داشته باشیم. 
 
وی افزود: هدف اول در آموزش و پرورش دختران تربیت آنها است که در واقع تعلیم و تربیت دختران موضوعیت دارد و هدف دوم که کم اهمیت تر از هدف اول نیست، این است که دختران مادران آینده هستند و اگر خوب تربیت شوند نسل آینده خوب تربیت می‌شود. بنابراین به دلیل این دو هدف آموزش و پرورش دختران نسبت به آموزش و پرورش پسران از اهمیت بالاتری برخوردار است. 
 
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به نقش آموزش و پرورش در رابطه با تربیت دختران و استفاده از توانمندی آنها گفت: معاصر سازی شخصیت حضرت زهرا (س) توانمندسازی همکاران فرهنگی،‌استفاده از توانمندی‌های همکاران فرهنگی زن،‌ از جمله وظایف و نقش های آموزش و پرورش در رابطه با فعالیت دختران است.
 
وی در پایان خاطر نشان کرد: معاصر سازی شخصیت حضرت زهرا (س) یک پروسه‌ای است که باید تمامی قسمت‌های آموزش و پرورش نسبت به آن اقدام کنند. ما باید رفتار آن حضرت را با واقعیت‌های امروز تطبیق دهیم و باز تعریفی از آن رفتار در آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت ارائه دهیم. همچنین توانمندسازی همکاران فرهنگی بسیار مهم است چرا که بیش از نیمی از فرهنگیان کشور را زنان تشکیل می‌دهند و استفاده از توانمندی و پتانسیل آنها بحثی است که همواره مورد تاکید رئیس جمهور و مورد عنایت دولت تدبیر و امید بوده و خواهد بود. 
 
 
مرجع : باشگاه خبرنگاران migna.ir
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
اضطراب با بدن زنان چه می‌کند؟
روش‌های غلبه بر استرس امتحانات
نشانه های روابط عاشقانه ناکارآمد وسمی کدامست ؟
معنویت در حل مشکلات روانی بیرون‌زاد راهگشاست
تعریف و طبقه بندی کودکان استثنایی
اعلام ضوابط کارورزی، برگزاری کارگاه و دوره‌های توانمندسازی روانشناسی
موفقیت به سراغ کسانی می آید که آن قدر در تلاشند که وقت نمی کنند دنبال آن بروند.