سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ - 5 Dec 2023
تاریخ انتشار :
شنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۵ / ۱۲:۲۸
کد مطلب: 36508
۱
معاون پژوهشی انجمن مطالعات خانواده:

بیمه ازدواج تصویری خیالی به جامعه ارائه می دهد

بیمه ازدواج تصویری خیالی به جامعه ارائه می دهد
برنامه "گفت ‌و گوی اجتماعی"با موضوع بیمه ازدواج؛ فرصت یا تهدید و با حضور دکتر عبدالرضا کردی معاونت پژوهشی انجمن مطالعات خانواده در ایران و نیلوفر آریازاد رئیس اداره بیمه های عمر و سرمایه گذار روانه آنتن شد.

به گزارش میگنا عبدالرضا کردی افزود: با بیمه ازدواج داریم تصویری خیالی را برای جامعه ارائه می دهیم و با این کار جامعه خیالش راحت می شود و حتی مقاومت خودش را در مقابل حوادثی مانند جدایی از دست می دهد و این می تواند رخداد آسیب ها را بالا ببرد.

معاون پژوهشی انجمن مطالعات خانواده با بیان اینکه اگر سازمان های اجتماعی نقش خودشان را به خوبی انجام دهند، نیازی به بیمه ازدواج نیست، اظهار کرد: علی رغم اینکه اصل دهم قانون اساسی به صراحت همه دستگاه ها را موظف می کند در جهت تسهیل نهاد خانواده و استقرار آن بر مبنای اخلاق اسلامی حرکت کنند، اما شاهد هستیم که چنین وضعیتی وجود ندارد.

وی با طرح این پرسش که چرا نتوانسته ایم نقش های خودمان را به خوبی ایفا کنیم، گفت: امروزه ازدواج به عنوان یک حادثه محسوب شده است و صنعت بیمه که نظام آن سرمایه و سود را از خودش حذف نمی کند، به این فرصت حساس شده است و به عنوان یک فرصت درآمدی نگاه می کند.

وی ادامه داد: ازدواج به عنوان رخدادی تلقی می شود که در آینده مشکلات آن زیاد می شود که این خود ناشی از یک آینده نگری منفی است اگر به یک تحلیل روانشناسی اجتماعی و سازمانی نگاه کنیم، سازمان های بیمه ای در این رویکرد به این نتیجه رسیده اند که این فرصت خوبی است، رفاه اجتماعی وجود ندارد که زوج ها خودشان مشکلاتشان را برطرف کنند و به همین جهت ساز و کاری با عنوان خودگردان بودن مردم را برای ازدواج پیش بینی کرده اند.

کردی اضافه کرد: اگر ازدواج خودگردان است، پس چرا اصل دهم قانون اساسی این موضوع را برای همه دستگاه ها موظف کرده است.

وی افزود: بعد از ۲۰ سال، قرار است مبلغ ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برای مشاوره پرداخت کنند، ارزش چند جلسه مشاوره را دارد و از نظر منطقی می ارزد؟ به طور طبیعی ۲۰ سال پیش برای هر ساعت مشاوره، ۱۵۰۰ تومان می گرفتم ولی امروز به راحتی به طور میانگین ۳۰ برابر آن را می گیرم که تازه این قیمت پایین است. برای ۲۰ سال بعد هر جلسه حدودا ۴۰۰ الی ۵۰۰ هزار تومان خواهد شد که کفاف چند جلسه مشاوره را شاید بدهد و کار برای مشاوره های قبل و حین ازدواج نمی رسد.

کردی تصریح کرد: با بیمه ازدواج داریم تصویری خیالی را برای جامعه ارائه می دهیم و با این کار جامعه خیالش راحت می شود و حتی مقاومت خودش را در مقابل حوادثی مانند جدایی از دست می دهد و این می تواند رخداد آسیب ها را بالا ببرد. ضمنا این اتفاق برای ۲۰ سال بعد است و در این مدت پوششی وجود ندارد، اما همه حوادث با آن زمان تنظیم می شود و تحت تاثیر قرار می گیرند.

معاون پژوهشی انجمن مطالعات خانواده افزود: این مسئله باعث می شود افراد در تمام این مدت به کارآفرینی، خلاقیت و آموزش فردی فکر نکند، زیرا که سیستم های بیمه ای به فکر ما هستند.

معاونت پژوهشی انجمن مطالعات خانواده که در رادیو گفتگو سخن می گفت، افزود: زمانی این منطق درست است که بار مسئولیت اجتماعی باعث فعال شدن اجتماعی شود ولی اگر اینگونه نشود، نشانه ای از آسیب اجتماعی است.

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
تونل هابه ما آموختند که حتی دردل سنگ هم راهی برای عبور هست، تونل ها راست میگویند ؛ راه است ، حتی از دلِ سنگ! " آنجا كه راه نیست ، خداوند راه را می گشاید... "