چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ - 4 Oct 2023
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۷ ارديبهشت ۱۳۹۵ / ۱۲:۵۷
کد مطلب: 36727
۴
۱
دكتر اللهياري رئيس سازمان نظام روان شناسي و مشاوره:

ارائه خدمات روان شناسي و مشاوره در روز پنج شبنه نهم ارديبهشت؛ رايگان است

ارائه خدمات روان شناسي و مشاوره در روز پنج شبنه نهم ارديبهشت؛ رايگان است
به گزارش خبرنگار میگنا، نشست خبری روز روان شناس و مشاور در ايران با حضور دكتر عباسعلي اللهياري رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره كشور،دكتر مجيد رضا زاده معاون پيشگيري سازمان بهزيستي كشور، دكتر محمد حاتمي معاون سازمان نظام و رئيس ستاد برگزاري روز روانشناس و مشاور در نهم ارديبهشت ماه،دكتر ميرمحمدصادقي مديركل دفتر مشاوره و امور روان نشاسي سازمان بهزيستي به همراه ديگر اعضاي ستاد برگزاري مراسم روز روان شناس و مشاور ، صبح امروز در محل ساختمان مركزي سازمان نظام روان شناسي و مشاوره كشور برگزار گرديد.
-
-
در ابتداي اين نشست خبري دكتر محمد حاتمي رئيس ستاد برگزاري روز روان شناس و مشاور با اشاره به جزييات برنامه هاي روز روان شناس و مشاور گفت: 22 استان همزمان با مراسم اصلي و يا بعد از آن براي برگزاري اين جشن اعلام آمادگي كردند و شور و نهضتي در بين روان شناسان كشور به وجود آمده است.
وي گفت: نهم اردیبهشت، سالروز تاسیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران است و در همین روز از طرف سازمان ملل متحد به عنوان روز روان شناس (سايكولوژي تو دي) در سراسر دنیا جشن گرفته می شود. 
معاون سازمان نظام افزود: در طي جلساتي كه با شوراي فرهنگ عمومي داشتيم درخواست نموديم نهم ارديبهشت ماه در تقويم رسمي كشور به عنوان روز روان شناس ثبت گردد و ما نيز همگام با سازمان ملل براي نخستين بار در ايران قرار است اين مراسم را در تالار وحدت ارج بنهيم و عليرغم فرصت اندك آماده سازي به بهترين شكل و با ياري خدا و كمك همديگر با ارائه برنامه هاي متنوع فرهنگي،هنري و تقدير از بزرگان و پيشكسوتان روان شناسي كشور به خوبي برگزار نمائيم.

دكتر حاتمي افزود: پيامي كه پشت روز روان شناس هست اين است كه روان شناسي به جايگاه اصلي خودش مي رسد. لایه و هدف اصلی ما در تالار وحدت بزرگداشت و جشن اين روز است و به همين علت از هنرمندان صاحب نام نیز دعوت بعمل آمده تا از بزرگان و پیشکسوتان روان شناسی به طور شایسته ای تقدیر به عمل بياوريم.
به گفته دكتر حاتمي قرار است در اين روز از نسخه جديد سايت سازمان نيز رونمايي گردد .

در ادامه، دكتر عباسعلي اللهيـاري با اعلام اينكه در روز پنج شنبه نهم ارديبهشت ماه ارائه كليه خدمات روان شناسي و مشاوره در كل كشور رايگان خواهد بود خاطر نشان كرد كه كار يك روان شناس و مشاور به مثابه همان سربازي است كه از وطن پاسداري مي كند و همان قداست و ارزش را دارد چون تلاش مي كند تا جامعه و خانواده اي سالم و به دور از تنش داشته باشيم.
رئيس سازمان روان شناسي و مشاوره گفت: حتي مقام معظم رهبري نيز مراجعه به روان شناس را براي خانواده ها مهم دانسته اند خصوصا براي پيشگيري و نه صرفا درمان.

به گزارش میگنا دكتر اللهياري در ادامه افزود: رسالت حوزه هاي خبري و رسانه اي در آگاه سازي و فرهنگ سازي مردم نسبت به مراجعه به روان شناس و مشاور خيلي مهم و خطير است و وظيفه اصحاب رسانه است كه همه افكار عمومي را به اين باور و شناخت برسانند كه مراجعه به روان شناس و مشاور براي خانواده ها امري است ضروري به منظور پيشگيري و نه درمان .

دکتر اللهیاری افزود: متاسفانه در کشور به علت وجود یک نگرش غلط فقط به سلامت جسمانی توجه می‌شود و از کل بودجه سلامت کشور تنها سه درصد صرف سلامت روان می‌شود.

20 درصد از مفهوم سلامت، جسمانی است و بقیه آن شامل سلامت روانی، اجتماعی و معنوی می‌شود. در حال حاضر کشورهای اروپایی برخلاف کشور ما کمتر به سلامت جسمانی توجه می‌کنند. به عنوان مثال 76 درصد از بودجه سلامت کشور فرانسه صرف سلامت روانی و اجتماعی مردم می‌شود. نگرش موجود در کشور ما نیز نسبت به سلامت باید عوض شود.

رییس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره در ادامه اظهارکرد: همانقدر که چکاپ جسمی را جدی می‌گیریم به چکاپ روانی و اجتماعی توجه نمی‌کنیم البته امیدواریم بتوانیم به پیشگیری و ارتقای سلامت بیشتر بپردازیم .

وي گفت: تعيين و مشخص كردن يك روز خاص به عنوان روز روان شناس و مشاور يعني نهم ارديبهشت به اين دليل است كه مردم به اهميت و ضرورت مراجعه به روان شناس در زندگي شان را بهتر احساس كنند.
وی با اشاره به تصویب روز 9 اردیبهشت ماه به عنوان روز روانشناسی و مشاوره گفت: امیدواریم با تصویب این روز بتوانیم به مردم در زمینه ضرورت توجه به ابعاد مختلف سلامت و انجام اقداماتی در این زمینه آگاهی دهیم.

اللهیاری با اشاره به آمار بالای قربانیان تصادفات جاده‌ای گفت: ما پیشنهاد دادیم که افراد برای دریافت گواهینامه از نظر سلامت روان نیز مورد بررسی قرار بگیرند. ابتدا به علت بار مالی با آن مخالفت شد اما تعهد دادیم که این طرح بار مالی نداشته باشد. با این کار اگر فرد متقاضی دریافت گواهینامه نیازمند خدمات سلامت روان بود در چند جلسه این خدمات به او ارائه می‌شود و در موارد استثنایی ممکن است فردی را دارای صلاحیت برای دریافت گوهینامه تشخیص ندهیم.

ارایه این خدمات منجر به کاهش قربانیان تصادفات می‌شود. رییس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره افزود: پس از حادثه منا هم ستاد امداد روانشناختی به خانواده‌ها و آسیب‌دیدگان را راه‌اندازی کردیم و خدمات را رایگان ارائه دادیم.

سازمان بهزیستی نیز در این زمینه نقش موثری داشت. وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهارکرد: متاسفانه سلامت روانی و اجتماعی مردم به دلایلی مانند جنگ تحمیلی، تحریم و عملکرد بد مدیران در معرض تهدید بوده است. علیرغم اینکه ایران یک کشور بسیار غنی است ولی مردم آن در چنبره مشکلات روحی-روانی قرار دارند ودشمنان روی این وضعیت سرمایه‌گذاری می‌کنند، توانسته‌ایم تهدیدی مثل جنگ را با قدرت مهار کنیم؛ برای حل مشکلات کنونی نیز نیازمند نگاه جدیدی هستیم.

دكتر اللهیاری اضافه کرد: الان متاسفانه برخی از مردم به علت مشکلات روحی-روانی به عرفان‌های کاذب و رمال‌ها روی آورده‌اند و برای آن پول خرج می‌کنند. این وضعیت هم می‌تواند موجب بروز مشکلات امنیتی شود و هم مشکل مردم حل نمی‌شود. در این زمینه وظیفه اصحاب رسانه، آگاه‌سازی است.

وی ضمن اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در زمینه ضرورت مراجعه به روانشناسان و مشاوران گفت: اذن ایشان را برای تاسیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره گرفتیم. در دنیا نیز روانشناسی و مشاوره جایگاه رفیعی پیدا کرده است و در کشورهای توسعه‌یافته آن را به عنوان علم قدرت می شناسند.

اللهیاری با اشاره به 9 اردیبهشت گفت: در مراسم بزرگداشت روز روانشناسی و مشاوره که در 9 اردیبهشت برگزار می‌شود علی لاریجانی- رییس مجلس شورای اسلامی حضور می‌یابد یا پیام او خوانده می‌شود.


 
در ادامه این نشست حجت الاسلام علی اکبر مرتضوی کیاسری دبیر ستاد بزرگداشت روز روانشناسی و مشاوره گفت: در جامعه کلاس زبان داریم ولی کلاس روان نداریم. به منظور ارائه خدمات به مردم هم نیازمند موعظه محسنه هستیم که مسجد نماینده آن است و هم حکمت که مراکز مشاوره نمایندگی آن را بر عهده دارد.

وی تاکید کرد: ما هیچ مرکز مشاوره دولتی و نیمه دولتی را که مهر تایید صلاحیت سازمان نظام روانشناسی روی آن نباشد را به رسمیت نمی‌شناسیم چون حکمت‌شناس این حوزه، کمیسیون‌های سازمان نظام روانشناسی هستند. ما از سازمان‌های مختلف که در زمینه مراکز مشاوره فعالیت می‌کنند تقاضا داریم که صلاحیت علمی خود را به تایید سازمان نظام روانشناسی برسانند.

رییس انجمن خدمات روانشناسی و مشاوره افزود: آیین‌نامه مراکز مشاوره و روانشناسی در دولت دهم به تصویب رسید و تقسیم‌بندی‌هایی در آن صورت گرفته بود ولی کارشناسی نبود. لازم بود که ضمن به رسمیت شناخته شدن سازمان‌های ذکرشده در این آیین‌نامه، صدور مجوز برای مراکز مشاوره متمرکز شود. این موضوع مطرح شد و طی نامه رییس مجلس، ابلاغیه هیات وزیران ملغی شد. در حال حاضر تایید صلاحیت حرفه‌ای مراکز مشاوره با سازمان نظام روانشناسی و تایید صلاحیت حاکمیتی آن‌ها با سازمان بهزیستی است. مرتضوی کیاسری در پایان گفت: ما با بومی‌سازی دانش روانشناسی اعتراضی نداریم چون کاربرد بیشتری پیدا می‌کند اما نباید به این حوزه نسبت‌های ناروا بدهیم.
دكتر مجید رضازاده در نشست خبری ستاد بزرگداشت روز روانشناس و مشاوره افزود: با شورای عالی بیمه در زمینه بیمه کردن خدمات روانشناسی و مشاوره با شورای عالی بیمه مذاکراتی کرده‌ایم تا این امر در بودجه لحاظ شود.
معاون پیشگیری سازمان بهزیستی کشور گفت: بیمه خدمات مشاوره نه تنها موجب تحمیل هزینه بیشتر به کشور نمی‌شود بلکه کاهش هزینه‌ها و مشکلات در زمینه‌هایی مانند تصادف، طلاق و اعتیاد را در پی خواهد داشت بنابراین تلاش می‌کنیم در برنامه ششم توسعه بیمه خدمات پیشگیری و خدمات مشاوره و روان را بیفزاییم.
وی با اشاره به هفته سلامت اظهارکرد: سلامت اجتماعی بخش عمده‌ای از سلامت را تشکیل می‌دهد اما از آن غافل بوده‌ایم. در حال حاضر تلاش می‌کنیم به این بعد سلامت توجه داشته باشیم.

معاون پیشگیری سازمان بهزیستی کشور اضافه کرد: سال‌هاست که روز مددکار جشن گرفته می‌شود ولی قرار است امسال برای نخستین بار روز روانشناس و مشاوره جشن گرفته شود و لازم بود این اتفاق بیفتد و امیدواریم هر سال این مناسبت برگزار شود.

رضازاده تاکیدکرد: سازمان بهزیستی به عنوان مهمترین دستگاه اجتماعی کشور نگاه ویژه‌ای به سلامت روان دارد. سلامت روان و سلامت اجتماعی در هم تنیده است. این سازمان در دو دهه گذشته اقداماتی مانند حمایت از 400 خانه سلامت محلی و راه‌اندازی 160 مرکز مشاوره را انجام داده است و اخیرا با سازمان نظام روانشناسی در زمینه مدیریت این مراکز همکاری‌ می‌کنیم.

وی با اشاره به نگاه سلامت محور به خدمات روانشناختی گفت: آموزش به کودکان در این زمینه مطرح است و باید به آن‌ها مهارت‌هایی مانند تفکر منطقی و مهارت حل مشکل آموزش داده شود. آموزش فرزندپروری نیز یکی از گمشده‌های ماست. در حال حاضر فرزندان برای تست زدن و دانشگاه رفتن تربیت می‌شوند.

معاون پیشگیری سازمان بهزیستی کشور اضافه کرد: سازمان بهزیستی با همکاری با سازمان نظام روانشناسی 4000 مدرس و مربی مشاور پیش از ازدواج دارد اما 5 درصد از ازدواج‌ها را پوشش می‌دهند. وی درباره برنامه‌های آینده معاونت پیشگیری گفت: مشاوره تلفنی رایگان از جمله برنامه‌های ماست و ارائه مشاوره اینترنتی را نیز مدنظر داریم. به عنوان یک دستگاه دولتی برای برنامه‌ریزی بهتر نیاز به نقشه راه داریم بنابراین سامانه رصد عوامل خطر را امسال مستقر خواهیم کرد. وی با اشاره به شایع ترین اختلالات و مشکلات گفت: اختلالات خلقی، اضطرابی و اختلالات ناشی از مصرف مواد شایع هستند و مشکلات بین فردی و میان همسران نیز شیوع دارد.
دكتر ميرمحمد صادقي مديركل دفتر مشاوره و امور روان شناسي سازمان بهزيستي نيز با اشاره به تاكيدات دكتر محسني بندپي رئيس سازمان بهزيستي، سازمان نظام روان شناسي را يار استراتيژيك سازمان بهزيستي و متقابلاً بهزيستي نيز يار سازمان نظام است.
وي گفت: اگر دو پتانسيل بهزيستي به عنوان نهاد حاكميتي كه در دور افتاده ترين روستاها نيز مددكار دارد و سازمان نظام روان شناسي كنار هم قرار بگيرند جامعه روان شناس و مشاوره اي اين سرزمين شرايط بهتر خواهد داشت . تلاش داريم موضوع بيمه خدمات روان شناسي را حل كنيم و با در بحث سلامت روان بتوانيم با برگزاري جلسات و همكاريهاي مشترك در كنار هم انرژِي و توان هم را افزايش دهيم .
دكتر رفيع پور نيز با اشاره به اينكه بنده پزشك و روان شناس هستم حال مردم و روان شناسان عزيز را بهتر درك مي كنيم و ضرورت مراجعه به روان شناس براي سلامت روان را ضروري مي دانم.

گزارش از : مرجان رابعي،خبرنگار ميگنـا
مرجع : ميگنا و ايسنا migna.ir
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

الهه لطفی
Romania
ممنون اطلاعات مفیدی نوشتید
فتحی آشتیانی: نباید دانشجویی بدون کنکور وارد رشته روانشناسی شود
انواع قلدری در مدرسه و نشانه‌های آن در کودکان را بشناسید
آئین معارفه رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برگزار شد+تصاویر
کلینیک روانشناسی چیست؟
آداب حرف زدن با تلفن که باید بلد باشیم
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
کلمات بیش از آنچه که شما تصور می کنید تاثیر گذارند. همیشه پیش از صحبت کردن فکر کنید.