پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ - 8 Jun 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۵ / ۰۸:۵۰
کد مطلب: 36742
۱

هشدار در مورد وضعیت سلامت روانی مردم / ارتباط تصادفات و مشکلات روانی

هشدار در مورد وضعیت سلامت روانی مردم / ارتباط تصادفات و مشکلات روانی
میگنا: دكتر عباس الهیاری در نشست خبری که در رابطه با روز روانشناس و مشاوره برگزار شد، اظهار داشت: وضعیت سلامت روانی مردم در معرض خطر بوده و تهدیدی جدی برای آن وجود دارد که این موضوع ناشی از مسائلی همچون مشکلات اقتصادی و تحریم بوده لذا توجه به مسئله سلامت روان مردم حائز اهمیت است.

  وی با بیان اینکه مردم ما در خطر سلامت روانی و اجتماعی قرار دارند،‌افزود:‌تنها کسانی که می‌توانند از این تهدید پیشگیری کنند روانشناسان و مشاوران هستند.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ادامه داد: مردم باید درک کنند که برای مشکلات روحی و روانی خود به کجا مراجعه کنند در حال حاضر برخی از افراد در این زمینه جهت رفع مشکل خود به رمال‌ها و افراد ناآگاه مراجعه کرده که این موضوع آنها را آسیب‌پذیر می‌کند.

الهیاری اضافه کرد: یکی از مشکلاتی که بعد از 8 سال تشکیل سازمان نظام روانشناسی وجود دارد، این بوده که مردم ضرورت مراجعه به روانشناس را احساس نکرده در حالی که این مسئله برای آنها بسیار حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه امروزه روانشناسی و مشاوره جایگاه رفیعی را در دنیا پیدا کرده است،‌ اضافه کرد:‌ در دنیا امروزه از روانشناسی به عنوان ابزار علم و قدرت یاد می‌کنند اگر مفهوم سلامت را در نظر بگیریم تنها 20 درصد آن مربوط به مشکلات جسمی بوده و 80 درصد ناشی از مسائل روانی، اجتماعی و معنوی است.

الهیاری گفت: باید از ظرفیت‌های موجود در حوزه روانشناسان،‌مشاوران و آسیب‌شناسان استفاده کرد تا بتوانیم مشکلات مربوط به سلامت روان را پیشگیری کنیم.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره، اظهار داشت:‌متأسفانه در کشور ما یک نگرش غلط و منسوخ در زمینه روانشناسی و بهره‌مندی از مشاوران وجود دارد که این مسئله باعث شده از کل بودجه سلامت کشور تنها 3 درصد آن صرف موضوع سلامت روانی و اجتماعی شود.این در حالی است که در فرانسه 76 درصد بودجه سلامت به این حوزه ورود می‌یابد.

وی با تأکید بر اینکه نگرش‌ها در رابطه با موضوع روانشناسی و مشاوره باید تغییر کند،‌گفت: امروزه بررسی‌ها نشان داده که پزشک استفاده از دارو و جراحی به تنها برای سلامت فرد تضمین‌کننده نیست و توجه به مسائل روانی برای حفظ سلامتی فرد ضرورت دارد.

به گفته الهیاری، همه افراد جامعه باید برای مسائل مختلفی همچون ازدواج، طلاق و ... به مشاوره و روانشناس مراجعه کنند. همچنین فرزندان ما باید از لحاظ مسائل اجتماعی و روانی حتماً تحت مشاوره قرار گیرند.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره، خاطر نشان کرد: طرحی با عنوان پرونده سلامت روان در سازمان نظام روانشناسی مد نظر قرار گرفته است که می‌تواند بسیار نتایج موثری را در این حوزه به همراه داشته باشد.

وی در پایان به موضوع تصادفات رانندگی اشاره کرد و گفت:‌بر اساس بررسی‌های به عمل آمده در 80 درصد تصادفات رانندگی مقصر حادثه خود راننده بود که ریشه آن در مشکلات سلامت روان فرد است. لذا با توجه به این موضوع می‌توان از آمار تصادفات و تلفات رانندگی کاست.

گفتنی است بزرگداشت روز روان شناس و مشاور 9 اردیبهشت ماه سال جاری در تالار وحدت با حضور برخی از مسئولین و جمع کثیری از روانشناسان برگزار می‌شود.
 
مرجع : فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

ویژگی شخصیتی که موجب طول عمر می‌شود
قلدری چیست و انواع آن کدامست ؟
انواع فوبیا و ترس‌هایی که باید درمان آن را جدی بگیرید
پسران بیشتر از دختران بیش فعال می‌شوند؟
مهارت‌های ده‌گانه برای غلبه بر خشونت علیه کودکان
تاثیر خیانت بر روی همسر وفادار چیست؟
چگونه به دام «فرسودگی تحصیلی» نیفتیم؟
احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
سخت است حرفت را نفهمند سخت تر این است که حرفت را اشتباهی بفهمند حالا میفهمم که خدا چه زجری میکشد وقتی این همه آدم حرفش را که نفهمیده اند هیچ اشتباهی هم فهمیده اند. دکترعلی شریعتی