پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ - 30 Nov 2023
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۵ / ۰۸:۲۰
کد مطلب: 36926
۱

تقویت مهارت زبان کودک با بازی‌های وانمودی

تقویت مهارت زبان کودک با بازی‌های وانمودی
لیلا بابامرادی، اظهار کرد: اکثر اوقات با کودکانی مواجه می‌شویم که حین بازی‌های تخیلی با اسباب‌بازی و دوستانش، واژه‌هایی را به کار می‌برند که هرگز فکر نمی‌کردیم بلد باشند. در واقع، کودک از پدر، مادر و آموزگارش برخی واژه‌های هر چند مشکل را می‌آموزد، به تقلید از او در بازی‌هایش به کار می‌گیرد و متعاقب آن، قدرت زبان خود را تقویت می‌کند.

این روان‌شناس ادامه داد: کودکان با این روش یاد می‌گیرند که می‌توانند از واژه‌ها به عنوان ابزاری برای بازسازی یک داستان یا سازمان‌دهی یک نمایش بهره گیرند. به عبارتی، این فرآیند موجب می‌شود که کودک بین زبان نوشتاری و گفتاری ارتباط برقرار کند و به مهارتی دست یابد که بعدها زمینه را برای آموختن خواندن فراهم کند.

وی تصریح کرد: کودکان حین بازی‌های وانمودی، واژه‌نامه خود را می‌سازند. به همین‌خاطر، والدین و مرییان در مواجهه با چنین بازی‌هایی می‌توانند کودک را با واژه‌های مربوط به یک موضوع ویژه آشنا کنند. مثلا اگر کودک دوست دارد با دایناسورهای اسباب‌بازی بازی کند، مربی می‌تواند با اشاره به نام دایناسورهای گوناگون، کودک را به آموختن این اسامی ترغیب کند.

بابامرادی افزود: بیشتر کودکان دوست دارند از والدین در محیط خانه یا مربیان در محیط مهد تقلید کنند و کارهایی که آن‌ها انجام می‌دهند را تکرار کنند. از این‌رو، اگر همیشه مجموعه‌ای از نشریه‌ها، کتاب‌ها، کاغذ و مدادرنگی در دسترس‌شان باشد، تمایل بیشتری به اجرای بازی‌های نمایشی و آموختن واژه نشان می‌دهند.

این روان‌شناس یادآور شد: با اهتمام مربی و والدین، کودک از مهارت‌های پیش‌نوشتاری و پیش‌خوانی برای تقلید موقعیت‌های واقعی در زندگی‌اش استفاده خواهد کرد؛ چراکه می‌تواند برای اسباب‌بازی‌هایش بخواند، نامه بنویسد، فهرست تهیه کند و حتی وانمود کند که با تلفن اسباب‌بازی، پیام تلفنی دریافت می‌کند. در نتیجه دایره لغاتش روز به روز گسترده‌تر می‌شود.
مرجع : ایسنا migna.ir
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
کسانی که شما را دوست دارند حتی اگر هزار دلیل برای رفتن وجود داشته باشد هرگز رهایتان نخواهند کرد، آنها یک دلیل برای ماندن خواهند یافت.