شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ - 10 Jun 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۵ / ۱۳:۳۵
کد مطلب: 37261
۱
۱
فریب در روز روشن!

چند میلیون تومان برای چند ساعت مشاوره تلفنی

چند میلیون تومان برای چند ساعت مشاوره تلفنی
این روزها خانواده‌ها بیش ازدانش آموزان به قبولی فرزندانشان در کنکور اهمیت می دهند، آنقدرکه حتی به فرزندانشان فشار می‌آورند و به این ترتیب شیرین ترین سال های زندگی دانش آموز در استرس می گذرد.

مهر: تمام ۱۲ سال تحصیلی یک طرف، گرفتن نتیجه در کنکور که در یک روز و تنها در چند ساعت و چندین سوال و تست برگزار می شود یک طرف به نحوی که خانواده ها حاضرند هزینه های زیادی برای قبولی فرزندانشان بپردازند، حاضرند صرفه جویی های زیادی در زندگی کنند تا با دست گشاده برای قبولی فرزندانشان در کنکور پول خرج کنند و نخستین کاری که به ذهنِ والدین می‌رسد ثبت نام آنان در موسسه‌های آموزشی و کلاس‌های کنکور است.

در این میان اما موسسات سودجو تورشان را پهن کرده‌اند تا از آب گل آلود ماهی‌هایی بس بزرگ بگیرند و البته می‌گیرند. این موسسه‌ها به خوبی می‌دانند که قبولی دانش‌آموزان در کنکور برای والدینشان بسیار اهمیت دارد و آنان از هزینه‌کردنِ هیچ رقمی فروگزار نمی‌کنند.

با آغاز سال تحصیلی تبلیغات کتاب های کمک آموزشی و کنکور در تلویزیون، روزنامه ها و بیلبوردها شدت می گیرد.

تبلیغاتی که در هنگام دیدن مسابقه فوتبال هم دست از سر خانواده‌ها و داوطلبان بر نمی دارد و در حاشیه زمین فوتبال به ویژه در بازی های مهمی همچون «دربی» دیده می شوند. تبلیغاتی که برای دیده شدن در یک برنامه  پرمخاطب حاضرند میلیون‌ها یا میلیاردها تومان هزینه کنند. هزینه‌هایی که چند برابر آن از جیب خانواده ها تامین می شود.

چگونه در کنکور صد در صد بزنیم؟!

می توان جملات اقناع کننده بسیاری را در تبلیغات موسسات و مشاوران تحصیلی دید همانند «چگونه صددرصد بزنیم؟» «بدون شرکت در کلاس های اساتید بزرگ نمی توان نتیجه گرفت» «معرفی بهترین کتاب های تست زنی» «اولین و تنها مشاور و برنامه ریز دارای مقالات در ایران و جهان»، «اردوهای تست زنی» اینها تنها بخشی از تبلغاتی است که در تلویزیون، بیلبوردهای سطح شهر، سایت ها و روزنامه ها می بینیم.

تبلیغاتی که مخاطب را اقناع می کند که بدون شرکت در کلاس های آموزشی، خرید کتاب های کمک آموزشی و تست زنی و مشاوره قبولی در دانشگاه میسر نمی شود و هرکه پول بیشتری بدهد قبول شدنش تضمین شده تر است.

یک میلیون و ۷۰۰ برای مشاوره دروس تخصصی تنها در یک ماه

یکی از مشاوره های کنکوری که مشهوریت خود را مدیون رپورتاژآگهی های روزنامه و رادیو است تنها برای یک ماه مشاوره تلفنی مبلغ یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان دریافت می کند.

این مشاوره به خبرنگار مهر می گوید: تنها برای یک ماه و فقط برای دروس تخصصی این مبلغ باید پرداخت شود و مبلغ دروس عمومی جدا حساب می شود.

در حالی که کمتر از یک ماه به برگزاری کنکور سراسر مانده است این مشاوره تمام وقت‌هایش پر است و دوستان خود را برای مشاوره به متقاضیان معرفی می کند که مبلغی مشابه دریافت می کنند.

به راستی چه کاری از این ساده‌تر که در طول یک ماه روزی حدود نیم ساعت یا یک ساعت به دانش‌آموزی مشاوره بدهی و در نهایت یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به جیب بزنی. در نهایت هم اگر دانش‌آموز در کنکور قبول نشد، پاسخشان به والدین این است که فرزندتان تلاش کافی نکرده یا این که فرزندتان هوش لازم را ندارد.

جالب این که همین مشاورِ کنکور برای یک سال مشاوره‌ی کامل چیزی حدود ۱۰ میلیون تومان از والدین دانش‌آموزان مطالبه می‌کند و این رقم وقتی در تعداد گیرنده های مشاوره ضرب شود می توان متوجه شد که چرا این مراکز هزینه‌ های سرسام آور تبلیغاتی را متقبل می شوند و تمام رسانه‌ها را برای تبلیغ خود به کار گیرند.

تاثیر هزینه بر قبولی در دانشگاه همیشه مثبت نیست

فاطمه شیخی که فرزندی کنکوری دارد می گوید: خودم در زندگی زجرهای زیادی کشیده ام اما اجازه نداده ام فرزندانم زجر بکشند، سال گذشته دخترم را برای آمادگی در کنکور در یک مدرسه غیرانتفاعی ثبت نام کردم که کلاس های کنکور برگزار می کرد، وعده هایی مبنی بر برگزاری آزمون داده بودند که پس از گذشت چند ماه از سال تحصیلی از آزمون نیز خبری نشد و کیفیت آموزش ها بسیار پایین آمد، در نهایت دخترم در دانشگاه آزاد، رشته زبان انگلیسی مقطع کاردانی پذیرفته شد رشته و دانشگاهی که اگر هزینه هم نمی کردم پذیرفته می شد. شرکت در کلاس‌های کنکور تنها زیان مالی برای ما داشت. در حال حاضر نیز از استرس و فشار های زیادی که به فرزندم وارد کردم پشیمانم، دختر دیگرم نیز سال سوم دبیرستان است برای او دیگر هزینه ای نکردم تا با خواندان کتاب های درسی به جای جزوء خواندن اساتید کنکوری در کنکور نتیجه بگیرد.

مشاوره و منابع موسسات کنکور معتبر نیست

مهدی نوید ادهم به مهر می گوید: دانش آموزان باید با راهنمایی معلم و محتواهای کتاب‌های درسی در کنکور سراسری شرکت کنند. بخشی از مشاوره ها و منابعی که در اختیار دانش آموزان از طریق موسسات قرار می‌گیرد معتبر نیست.

دبیر شورای عالی آموزش وپرورش تصریح کرد: بارها دیده‌ایم دانش آموزانی که محتوای درسی خود را عمیق مطالعه کرده‌اند موفقیت بیشتری داشته اند.

نگاه درآمدزایی رسانه ملی به تبلیغات کنکوری

نویدادهم تاکید کرد: متاسفانه رسانه ملی تنها از منظر درآمدزایی به تبلیغات کتاب های آموزشی غیراستاندارد نگاه می کند اما ما از منظر تربیتی به مسائل و تاثیری که بر روی دانش آموزان دارد نگاه می کنیم که همین تفاوت نگاه موجب اختلاف میان ما و رسانه ملی شده است.

با گسترش شبکه های اجتماعی، تبلیغات موسسات و مشاوران تحصیلی نیز بیشتر شده است و صفحه ها و کانال هایی در اینستاگرام و تلگرام از سوی آنان راه اندازی شده است که جزوات خلاصه و فایل های صوتی دروس را در اختیار دانش آموزان قرار می دهند و دانش آموزان را تشویق به دریافت مشاوره تلفنی و آزمون های مبحثی می کنند. مشاوره هایی که دانش آموزان باید هزینه های میلیونی برایش پرداخت کنند.

ناگفته نماند یکی از دلایل اعتراضات دانش آموزان به سختی امتحانات نهایی سال ۹۵ خواندن جزوات اساتید به جای کتب درسی برشمرده شده است.

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

آرمین
Iran, Islamic Republic of
پس چرا هرشب ساعت 10از رادیو برنامه کنکور اسان است پخش میشود ومردو بخاطر اعتمالد به رسانه ملی پول خود را در این راه هزینه می کنند چرا مسئولین اجازه می دهند دروغ از یک رسانه معتبرپخش شود آ یان مسئولین صدا وسیما در این باره مقصر نیستند که با هزینه مردم علیه مردم برنامه تولید می کنند
تنهایی احتمال زنده ماندن پس از تشخیص سرطان را کاهش می دهد
ویژگی شخصیتی که موجب طول عمر می‌شود
قلدری چیست و انواع آن کدامست ؟
انواع فوبیا و ترس‌هایی که باید درمان آن را جدی بگیرید
پسران بیشتر از دختران بیش فعال می‌شوند؟
مهارت‌های ده‌گانه برای غلبه بر خشونت علیه کودکان
تاثیر خیانت بر روی همسر وفادار چیست؟
چگونه به دام «فرسودگی تحصیلی» نیفتیم؟
احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
مانعی برای پرواز آرزوهایت نباش. آسمان همواره پذیرای قاصدک هایی است که امیدهایت را سوار بر آن کرده ای