جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ - 9 Jun 2023
تاریخ انتشار :
شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۵ / ۱۵:۴۳
کد مطلب: 37404
۰

پيامد برخورد ناصحیح خانواده با معتاد در حال درمان از نظر يك متخصص

دکتر منصور شکیبا در گفت وگو با ایسنا، افزود: اغلب معتادانی که قادر به ترک مستمر اعتیاد شده اند از پشتیبانی خانواده خود بهره‌مند بوده اند.
وي ادامه داد: اعضای خانواده می توانند با حمایت خود از رفتارهای مغایر با اعتیاد، موفقیت‌های بیمار را تقویت کنند. شکیبا با اشاره به اینکه کمک به معتاد برای بهبود یافتن، نیاز به حوصله دارد اظهار کرد: دادن آرامش به فرد معتاد در جهت بازسازی اعتماد به نفس، کمک به بازسازی ارتباط فرد معتاد با اعضای خانواده و انجام تفریحات سالم از جمله اقدامات موثر از جانب خانواده هاست که با انجام آن فرد معتاد به ترک اعتیاد خود مشتاق تر می‌شود.

وی همچنین باج دادن، سرزنش کردن و تحقیر و مقایسه کردن، پرخاشگری و خشم، تمسخر، تهدیدهای توخالی، تهدید و التماس را از جمله رفتارهای نامناسب با معتادان عنوان کرد و گفت: انجام دادن اینگونه رفتارها موجب می شود که فرد معتاد از ادامه روند درمان دلسرد شده و درمان وی با شکست مواجه شود.
شکیبا همچنین با اشاره به اینکه یکی از بزرگترین آفات درمان اعتیاد مشاجرات خانوادگی است، به خانواده های معتادان توصیه کرد با کنترل خشم از بروز استرس در فضای خانواده جلوگیری کنند چرا که بروز تنش ها نیز یکی از مواردی است که فرد را به بازگشت به سمت مواد مخدر سوق می دهد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

ویژگی شخصیتی که موجب طول عمر می‌شود
قلدری چیست و انواع آن کدامست ؟
انواع فوبیا و ترس‌هایی که باید درمان آن را جدی بگیرید
پسران بیشتر از دختران بیش فعال می‌شوند؟
مهارت‌های ده‌گانه برای غلبه بر خشونت علیه کودکان
تاثیر خیانت بر روی همسر وفادار چیست؟
چگونه به دام «فرسودگی تحصیلی» نیفتیم؟
احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
تونل هابه ما آموختند که حتی دردل سنگ هم راهی برای عبور هست، تونل ها راست میگویند ؛ راه است ، حتی از دلِ سنگ! " آنجا كه راه نیست ، خداوند راه را می گشاید... "