کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

ابتلا به تومور مغزی در افراد تحصیلکرده شایع تر است

4 تير 1395 ساعت 3:11

طبق مطالعه جدید محققان، افراد دارای سطح تحصیلات بالاتر بسیار در معرض ابتلا به انواع تومورهای مغزی قرار دارند.


مطالعه محققان سوئدی نشان می دهد افراد دارای تحصیلات دانشگاهی، مشاغل تخصصی یا حقوق بالا بیش از افراد دارای تحصیلات پایین تر، مبتلا به تومور مغزی می شوند.

 

گزارشات پزشکی بیش از ۴.۳ میلیون فرد ساکن سوئد آشکار ساخته است که افراد دارای سطح تحصیلات بالاتر یا شغل بهتر بیشتر مبتلا به تومور مغزی می شوند.

در این مطالعه، «آمال خانولکار» و همکارانش داده های مربوط به افرادی که در سال ۱۹۹۱ در سوئد زندگی می کردند را جمع آوری نموده و با استفاده از داده های ملی سرطان بررسی کردند که آیا این افراد بین سال های ۱۹۹۳ تا ۲۰۱۰ مبتلا به تومور مغزی شده بودند یا نه.

در طول این مدت ۱۷ سال، در حدود ۵۷۰۰ مرد و ۷۱۰۰ زن حداقل به یک نوع تومور مغزی مبتلا شده بودند.

محققان دریافتند زنانی که حداقل ۳ سال تحصیلات دانشگاهی را سپری کرده بودند در مقایسه با زنانی که فقط ۹ سال تحصیلات اجباری را تکمیل کرده و به دانشگاه نرفته بودند، ۲۳ درصد بیشتر در معرض ابتلا به تومورهای مغزی سرطانی قرار داشتند.

همچنین مردانی که جداقل سه سال به دانشگاه رفته بودند در مقایسه با مردانی که اصلا به دانشگاه نرفته بودند ۱۹ درصد بیشتر مبتلا به تومور مغزی شده بودند.

به گفته محققان، دلایل دقیق در پس پرده این رابطه هنوز مشخص نیست. اما به گفته خانولکار، «یک توضیح احتمالی می تواند این موضوع باشد که افراد تحصیلکرده آگاهی بیشتری از علائم بیماری دارند و زودتر به دنبال درمان پزشکی می روند.»

طبق یافته های این تحقیق، مردانی که در پست های مدیریتی و تخصصی کار می کردند در مقایسه با مردان دارای مشاغل یدی، ۲۰ درصد بیشتر مبتلا به تومور مغزی شده بودند.

همچنین سطح بالای درآمد با افزایش ۱۴ درصدی ریسک ابتلا به تومور مغزی در مردان مرتبط بود.


کد مطلب: 37475

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/37475/ابتلا-تومور-مغزی-افراد-تحصیلکرده-شایع-تر

میگنا
  https://www.migna.ir