دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ - 11 Dec 2023
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۵ / ۱۶:۲۰
کد مطلب: 37614
۱
مدیرکل امور اجتماعی استانداری تهران خبر داد

آموزش‌«پیشگیری از آزار جنسی» در مهدهای کودک و مراکز پیش دبستانی

آموزش‌«پیشگیری از آزار جنسی» در مهدهای کودک و مراکز پیش دبستانی
به گزارش روزنامه ایران، متأسفانه هم اکنون هیچ‌گونه آموزشی درحوزه پیشگیری از آزار جنسی در مدارس کشور وجود ندارد، لذا پس از بررسی‌های کارشناسانه از کتابی که توسط یکی از استادان دانشگاه در حوزه آزار جنسی کودکان تألیف شده بود، استفاده شد تا در مهدهای کودک و پیش دبستانی‌ها برای آموزش مربیان به کار گرفته شود.»

 

این خبردرحالی ازسوی سیاوش شهریور، اعلام شد که هنوز ذهن بسیاری از مردم درگیر حادثه غم انگیزی است که اوایل سال جاری برای«ستایش» و«ندا» اتفاق افتاد. فروردین ماه سال جاری بود که خبر تجاوز و سپس قتل «ستایش» در ورامین برای نخستین بار در شبکه‌های اجتماعی و سپس در رسانه‌های رسمی کشور منتشر شد. قاتل این جنایت نیز پسر17 ساله همسایه بود که در همان روز حادثه دستگیر شد. هنوز رسانه‌ها و مردم درگیر اخبار تجاوز و قتل «ستایش»‌بودند که یک روزنامه محلی در استان زنجان با انتشار گزارشی تکان‌دهنده، مدعی تعرض یک معلم به دانش‌آموز 9 ساله‌ای در مدرسه‌ای روستایی شد.

به گفته دایی ندا، این دختر مدت‌ها از سوی این شخص مورد آزار و اذیت جسمی ‌و روحی قرار داشته، اما از ترس تهدید‌ها و آبروریزی‌های احتمالی، لام تا کام حرفی به زبان نیاورده بود. مادر ندا هم در صحبت‌هایش با این روزنامه محلی عنوان کرده است که ندا هرروز صبح به بهانه‌ای از رفتن به مدرسه طفره می‌رفت و من، بی‌خبر از همه جا، او را با کتک روانه مدرسه می‌کردم. این اخبار تأسف‌بار در حالی در جامعه پخش می‌شود که به اعتقاد فعالان حقوق کودک، خانواده‌ها و کودکان هنوز نسبت به پدیده آزار و اذیت جنسی آگاهی لازم را ندارند و پدر و مادرها هم نمی‌دانند در مقابل این نوع رفتارها چه واکنشی نشان دهند.


همین موضوع موجب شد تا استانداری تهران با کمک استاد تمام دانشگاه علامه به فکر طراحی کتابی برای دادن آموزش‌های لازم به کودکان شوند تا دانش‌آموزان بدانند که چطور از بدن خود محافظت کنند.


مدیر کل امور اجتماعی استانداری تهران در این باره به خبرنگار مامی‌گوید:«یکی از مشکلات جدی که جامعه را تهدید می‌کند این است که کودکان و نوجوانان ما هنوز نمی‌دانند که چگونه از نقاط خصوصی بدن خود محافظت کنند و بیشتر خانواده‌ها هم به خاطر تابوهایی که وجود دارد این موضوع را برای فرزندانشان شرح نمی‌دهند. متأسفانه هنوز کتابی در این زمینه برای کودکان ما وجود ندارد. ازسوی دیگر این گزارش هایی که به استانداری می‌رسید نشان می‌داد که وضعیت در این بخش بسیار حساس شده است و ما باید چاره‌ای برای این موضوع داشته باشیم. براین اساس و با کمک خانم شهین اولیایی زند استاد دانشگاه علامه طباطبایی کتابی را طراحی کردیم که با تصاویر گویا و جملات ساده بتوان درباره نقاط خصوصی بدن به دانش‌آموزان آگاهی داد. این کتاب تألیف شده است و تا 10 روز دیگر از آن رونمایی می‌شود و ما می‌خواهیم آن را در مهدهای کودک و پیش دبستانی‌ها برای آموزش مربیان اجرایی کنیم.»وی تأکید می‌کند:«باید تصمیم گیران وتصمیم سازان به همراه مجریان قبول کنند که سن بلوغ در حقیقت سن تقاضای جنسی است و نداشتن برنامه برای این سن می‌تواند فاجعه آفرین باشد. مسئولان مدت زیادی نگاه شان به این حوزه سلبی بود. اما حالا باید بدانیم که جوانان در فضای مجازی حضور دارند، آنان به طور گسترده در معرض مسائل مختلف هستند و متأسفانه خانواده‌ها نیز مهارت‌های لازم را برای گفت‌وگو و تعامل با فرزندان ندارند. باید کودکان ما نیز آنقدر آموزش دیده باشند که بدانند به گونه‌ای عمل کنند که در معرض تجاوز و تهدید جنسی قرارنگیرند،متأسفانه در چنین شرایطی هیچ گونه آموزشی در حوزه پیشگیری از آزار جنسی وجود ندارد.»


وی با بیان اینکه برای تأثیر بهتراین کتاب حدود 30 کارگاه آموزشی برگزار شد و حدود یکهزار نفر آموزش دیدند، تأکید می‌کند:«متأسفانه این آموزش‌ها در مبانی آموزشی مدارس ما وجود ندارد.علت هم وجود تابوهااست. برهمین اساس این طرح را به شورای اجتماعی استان بردیم و در کارگروه اجتماعی و فرهنگی استان با رأی حداکثری اعضا به مرحله اجرایی رسید. امیدواریم در آینده نزدیک با اجرایی شدن طرح این آموزش‌ها و طی کردن مراحل آزمایشی به پروتکلی ملی تبدیل شود.»


مدیرکل اموراجتماعی استانداری تهران با اشاره به اینکه 27 درصد زنان و مردانی که وارد حوزه روسپی گری می‌شوند درکودکی مورد تجاوز قرارگرفته‌اند، می‌گوید: «مسأله آموزش‌های مقابله و پیشگیری از آزار جنسی در کودکان از اهمیت بسزایی برخوردار است و نشان می‌دهد روی دادن یک اتفاق در کودکی می‌تواند چه فاجعه‌ای به بار بیاورد.
کتابی که در این طرح برای آموزش‌ها انتخاب شده است کتابی مطابق با آیین‌های کشورمان و مذهب ما تألیف شده است از این رو می‌تواند گام مؤثری برای آغاز این آموزش‌ها باشد.»

 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

احتمال افزایش اختلالات تغذیه ای در نوجوانان مبتلا به صرع
تکنیک‌های ریختن آب سرد روی عصبانی‌ها
این احساس نشانه ضریب هوشی بالاتر است
هشدار؛ تروماهای کودکی را جدی بگیرید
فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
تا حالا هيچ آدم قوى اى كه گذشته آسونى داشته باشه نديدم .