يکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ - 1 Oct 2023
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۵ / ۱۸:۴۳
کد مطلب: 37669
۰

زنان بیش از مردان به مصرف مواد محرک رو می آورند

احمد حاجبی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: روند رو به رشد اعتیاد در زنان نیاز به آسیب شناسی دارد و زنان در بین مواد اعتیدا آور ، بیشتر به مصرف مواد محرک رو می آورند که علل مختلفی دارد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از اصلی ترین دلایل گرایش زنان به مواد محرک ، باورهای اشتباه آنان درباره موادمحرک است؛ زنان هنگامی که شروع به مصرف ترکیبات محرک می کنند اصلا با هدف مصرف مواد ، این کار را انجام نمی دهند بلکه بطورمثال می خواهند با استفاده از مواد محرک، وزن خود را کاهش دهند.

رئیس مرکز سلامت روانی و اجتماعی وزارت بهداشت ، ادامه داد: در برخی باشگاه های ورزشی -البته نمی خواهیم همه باشگاه های ورزشی را بدنام کنیم- و در برخی مراکز آرایش زنانه، ترکیبات محرک به عنوان کاهنده وزن و برای تناسب اندام به زنان معرفی و ارائه می شود. حاجبی به زنان هشدار داد که به هیچوجه به خاطر این باورهای اشتباه به سمت مصرف مواد محرک نروند .

براساس اين گزارش هم اکنون یک میلیون و 325 هزار معتاد در کشور بسر می برند که 26 درصد آنان به مواد صنعتی و محرک اعتیاد دارند و 10 درصد از مجموع کل معتادان کشور را هم زنان تشکیل می دهند. مواد محرک از طریق تاثیرگذاری بر نحوه ارتباط عصب ها عمل می کنند و موجب پدید آمدن حس خماری یا هوشیاری می شوند که برای نمونه می توان به نیکوتین، کوکائین، کافئین، ریتالین، اکستازی، حشیش و آمفتامین (شیشه) ، اشاره کرد.
مصرف مواد محرک عوارض جبران ناپذیری از جمله حالات خاص و نابهنجاری و رفتار پرخطر، افسردگی ، تخریب سیستم های عصبی و مغزی و گاهی مرگ دارد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

انواع قلدری در مدرسه و نشانه‌های آن در کودکان را بشناسید
آئین معارفه رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برگزار شد+تصاویر
کلینیک روانشناسی چیست؟
آداب حرف زدن با تلفن که باید بلد باشیم
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
زبان هیچ استخوانی ندارد اما آنقدر قوی هست که بتواند قلبی را بشکند. پس مراقب حرف هایتان باشید.