يکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ - 1 Oct 2023
تاریخ انتشار :
شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۵ / ۱۷:۱۷
کد مطلب: 37736
۰

گروه‌های فاقد صلاحیت حرفه‌ای شماره نظام پزشکی دریافت نمی‌کنند

به گزارش باشگاه خبرنگاران، محمد جهانگیری معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی در مراسم گرامیداشت روز فیزیوتراپی که امشب در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد، اظهار داشت: جامعه پزشکی و نظام سلامت اکنون دچار هجمه‌های زیادی شده است و این هجمه‌ها باعث شده است تا ارتباط بین بیمار و پزشک خدشه‌دار شده و در نهایت شهامت و صلابت از جامعه پزشکی گرفته شود.
 
وی با اشاره به این که اکنون بحث تداخل ورود به رشته‌های پزشکی مطرح شده است، گفت: یکی از موضوعاتی که مدنظر ماست، بحث حفظ صلاحیت‌های حرفه‌ای در امور پزشکی است. مشکلاتی طی روزهای گذشته در ورود رشته‌ها به حوزه کاری یکدیگر وجود داشته و برداشت‌ها به گونه‌ای بوده که افراد فکر می‌کنند می‌توانند با تحصن خلاف قانون حرکت کنند.
 
وی تصریح کرد: صراحت قانون این است که صلاحیت حرفه‌ای افراد برای ورود به سایر رشته‌ها احراز شود که این صلاحیت تنها با تئوری به دست نمی‌آید و آیا به صرف گذراندن phd می‌توان وارد رشته‌ای شد بدون آنکه دوره‌های بالینی مربوط به آن رشته گذرانده شده باشد؟
 
جهانگیری با اشاره به این که ارتقاء سلامت و سطوح حرفه‌ای وظیفه سازمان نظام پزشکی و نظام سلامت است، افزود: سطوح حرفه‌ای باید پیوسته باشد و افراد بر بالین بیمار حضور داشته باشند و اگر چنین امری رعایت نشود در حق کسانی که سال‌ها زحمت کشیده و بر بالین بیمار حضور داشته‌اند اجحاف می شود لذا باید سلسله مراتب و سطوح رعایت شود.
 
بحث یکپارچگی و ارتقا خدمات فیزیوتراپی در کتاب ارزش نسبی خدمات حفظ نشده است
معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی در بخش دیگری از سخنان خود به مشکلات گروه فیزیوتراپی اشاره کرد و بیان داشت: اتفاقی که در رشته فیزیوتراپی رخ داده این است که در کدهای فیزیوتراپ‌ها تجمیع صورت گرفته که در توسعه خدمات آن‌ها مشکل‌آفرین است. ما در امر تحقیق و پژوهش دچار مشکل می‌شویم و دیگر نمی‌توان خدمات را بر اساس صلاحیت‌ها رصد و چند خدمت را با یک کد اعمال می‌کنیم که این امر برداشت‌های متفاوت را برای فیزیوتراپ‌ها به وجود می‌آورد که کدام خدمت موثرتر بوده است که امیدواریم در سال 96 این امر اصلاح شود.
 
وی اظهار داشت: کارگروهی برای احقاق این موضوع جهت گریدینگ و صلاحیت‌دار کردن تمام خدمات برای کد هر خدمت درنظر گرفته شده است.
 
به گفته جهانگیری فیزیوتراپی مظلوم نیست و اگر مظلومانه خدمت می‌کند، به معنای نادیده گرفته شدن خدمات موثر آن‌ها در نظام سلامت نیست.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

انواع قلدری در مدرسه و نشانه‌های آن در کودکان را بشناسید
آئین معارفه رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برگزار شد+تصاویر
کلینیک روانشناسی چیست؟
آداب حرف زدن با تلفن که باید بلد باشیم
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
سخن گفتن با خدا مانند صحبت کردن با یک دوست پشت تلفن است... ممکن است او را در طرف دیگر نبینیم، اما می دانیم که دارد گوش می دهد...